Квалификации за ЕП 2019 (Белгија, Франција, Холандија, Словенија)

Од денеска тренинзите ќе ги води селекторот Матијашевиќ

 

Никола Матијашевиќ

Македонските одбојкари го одработуваат вториот ден од подготовките за клучните квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство во 2019. Националниот состав од денеска ќе работи со селекторот Никола Матијашевиќ, откако со 14-те репрезентативци вчерашните тренинзи ги водеше неговиот асистент Деан Стојанов. Освен повратникот Ѓоко Јосифoв кој се пожали на повреда на коленото, сите други одбојкари се на потребното здравствено ниво за да тренираат во полн ритам.

 

„Ова е еден од најинтересните периоди откако јас сум во репрезентацијата. Пред нас се двата решавачки натпревара. Одиме со позитивна атмосфера во Украина, но фокусот ќе ни биде Унгарија во Скопје. Интернационалците коишто ја сочинуваат првата линија во репрезентацијата имаа добра полусезона и затоа се надевам дека овој период ќе биде убав и сладок за нас“, вели либерото Дарко Ангеловски.

 

Македонија забележа две победи на четирите августовски натпревари и се наоѓа на второто место на табелата во групата „Еф“. Со оглед дека на континенталниот собир ќе настапат првопласираните селекции и најдобрите пет второпласирани од седумте групи, постои реална шанса црвено-жолтите првпат да учестуваат на европско првенство. Калкулациите велат дека нам може да ни биде доволна победа од 3:0 или од 3:1 во Скопје над Унгарците на 9-ти јануари, а тоа е многу веројатна опција ако се знае дека ги совладавме на гости со 3:2. Во остварувањето на желбите ќе ни помогне и бод на теренот во Запорожје кај водечката Украина на 5-ти јануари.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *