Подготовски за квалификациите за ЕП 2019

 

Македонските одбојкари денеска на првиот од двата теста против Албанија

 

Денешниот тренинг дуел со Албанија во салата на СРЦ „Форца“ ќе биде од затворен карактер, а љубителите на одбојката ќе можат да ги поддржат нашите репрезентативци утре во „Кале“ од 20 часот, затоа што тој пријателски меч ќе биде официјален. Собранискиот сервис на МРТ од него ќе емитува пренос.

 

Македонските одбојкари денеска ќе го одиграат првиот од двата пријателски натпревара со Албанија, како дел од подготовките за завршницата од квалификациите за континенталниот собир наредната година. Селекторот Никола Матијашевиќ утрово одржа тренинг на којшто поради вирус не присуствуваше техничарот Филип Деспотовски. Сите други се чувствуваат добро и ќе играат на вечерашниот тест дуел од затворен тип против албанската репрезентација.

 

„Ние немаме друга алтернатива освен да одиме чекор почекор. Затоа најпрво се подготвуваме за Украина, а дури потоа за Унгарија. Сооглед дека Унгарците ги познавам добро, можам да кажам дека не очекувам да понудат ништо поразлично од август. Ние сме посилни и имаме шанса да ги победиме. Од друга страна, пак, Украина ќе игра без резултатски притисок и ние можеме да го искористиме тоа. Ни преостанува да бидеме концентрирани, да се подготвиме и да го дадеме максимумот“, Владо Милев е убеден во победничкиот рецепт.


 

По двата пријателски натпревара со Албанија, Македонија на 5-ти јануари ќе гостуваво Украина, а на 9-ти ќе ја пречека Унгарија. Досега имаме два триумфа и два пораза во четири средби со по пет сета, а со тоа сме второпласирани во групата „Еф“, зад Украинците со максимални четири победи, а пред Унгарија и Швајцарија коишто остварија биланс 1-3. Оттука, со две јануарски победи, црвено-жолтите сигурно ќе играат на Европското првенство, а доколку забележиме една, шансите исто така ќе бидат реални, бидејќи на собирот во Белгија, во Франција, во Холандија и во Словенија, покрај првопласираните, ќе одат и пет второпласирани во седумте квалификациски групи.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *