Нашите репрезентативци ја задржаа победничката серија со соседот

 

Македонија – Албанија 3:0 (25:21, 25:21, 25:23)

 

Македонските одбојкари ја совладаа Албанија со 3:0 во вечерашниот официјален контролен натпревар во пресрет на завршницата од квалификации за Европското првенство наредната година. Иако селекторот Никола Матијашевиќ не можеше да смета на капитенот Никола Ѓорѓиев кој се пожали на повреда, а во составот не беше ниту техничарот Филип Деспотовски, сепак нашиот национален состав го контролираше натпреварот во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје. Во првиот сет беше 5:1, па 12:5, но иако Албанците стигнаа до негатива од 16:14, црвено-жолтите ја завршија работата предводени од Александар Љафтов, кој денеска го замени Ѓорѓиев на позицијата коректор. Милков му беше партнер на примачка дијагонала на Милев, а со оглед дека и тие двајца беа расположени за игра, Албанија не можеше да парира. За разлика од вчерашниот затворен тренинг, на повисоко ниво беше и повратникот Ѓоко Јосифов на среден блокер, така што Македонија рутински го доби и вториот и третиот сет. Со тоа, ја задржа победничката низа против Албанија и на деветтиот меѓусебен натпревар. На официјалните седум досега, имаме четири триумфи од 3:0 и три од 3:2.

Нашите репрезентативци утре ќе имаат слободен ден, а со тренинзи ќе продолжат на првиот ден од 2019-та, за којашто имаат желба првпат да се пласираат на Европско првенство. Шансите за тоа се реални, но треба да се одработат уште натпреварите со Украина во Запорожје на 5-ти и со Унгарија дома на 9-ти. Според калкулациите, за да се оствари целта, можно е да биде доволна само една победа.

Македонија: Дарко Ангеловски, Ѓорѓи Ѓорѓиев, Ѓоко Јосифов, Никола Ѓорѓиев, Владо Милев, Давид Стојанов, Славе Наков, Александар Љафтов, Тино Шулајковски, Филип Николовски, Александар Милков, Иван Андонов, Филип Маџунков, Васе Михаилов. Селектор: Никола Матијашевиќ.

Албанија: Ренато Кола, Марјан Ѓоклај, РеџоКочи, Салмир Драгои, Адри Арапи, Осман Ќепа, Реди Бакири, Асменд Кула, НоргернБарути, Леонардо Дода, Кристи Бердуфи, Амаридо Делиу. Селектор: Јован Мелка.

Судии: Влатко Ристовски и Здравко Здравевски.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *