Подготвителен период за јануарскиот термин од квалификациите за ЕП 2019

 

Македонија не загуби сет од Албанија во првиот контролен натпревар

 

Македонија – Албанија 4:0 (25:23, 25.17, 26:24, 25.17)

Македонија: Дарко Ангеловски, Ѓорѓи Ѓорѓиев, Ѓоко Јосифов, Никола Ѓорѓиев, Владо Милев, Славе Наков, Александар Љафтов, Тино Шулајковски, Филип Николовски, Александар Милков, Иван Андонов, Филип Маџунков, Васе Михаилов. Селектор: Никола Матијашевиќ.

Албанија: Ренато Кола, Марјан Ѓоклај, Реџо Кочи, Саимир Драгои, Адри Арапи, Осман Ќепа, Реди Бакири, Асменд Кула, Норген Барути, Леонардо Дода, Кристи Бердуфи, Амаридо Делиу. Селектор: Јован Мелка.

 

Македонските одбојкари ја совладаа Албанија во првиот викенд пријателски натпревар во Скопје, во циклусот погдотовки за завршницата од квалификациите за Европското првенство во 2019. Во салата на СРЦ „Форца“, двете репрезентации одиграа четири сета во мечот од затворен карактер во којшто двата селектора тестираа повеќе договорени варијанти. Првиот и припадна на Македонија со 25:23, во вториот црвено-жолтите беа убедливи со 25:17, како што заврши и последниот, додека, пак, во третиот сет уште еднаш се играше на разлика за 26:24. Селекторот Никола Матијашевиќ во првите два сета се реши да ги користи играчите од стандардниот состав, а потоа на примачка дијагонала шанса доби Александар Милков кој остави добар впечаток. Повратникот во дресот со државниот грб Ѓоко Јосифов исто така влезе на теренот, но со оглед на паузата поради повреда, имаше ограничена улога.

 

Вториот контролен натпревар против Албанците е утре во салата „Кале“ во Скопје, а за разлика од денешниот, љубителите на одбојката ќе можат да го проследат во живо и да им дадат поддршка на нашите репрезентативци пред завршните две средби од квалификациите за континенталниот собир наредниот септември. Македонија има две победи и е со реални шанси првпат да игра на европско првенство. На 5-ти-јануари ќе и гостуваме на Украина, а на 9-ти ќе и бидеме домаќини на Унгарија.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *