Последен тест за нашата репрезентација пред квалификациите за ЕП 2019

 

Деветта победа над Албанија за поголема самодоверба пред Украина и Унгарија

 

Македонија досега одигра шест официјални натпревари со Албанија и на сите славеше победи. Во Европската лига во 2016-та со 3:0 и 3:2, исто како и во Европската лига во 2017-та. Тие средби беа во групната фаза. Претходно, нашата селекција триумфираше со 3:0 во „Кале“ во квалификациска пресметка, а годинава во август победи со 3:2 исто така во „Кале“ во подготвителниот дуел  за тековните квалификации за ЕП 2019. Покрај вчерашниот, со Албанците имаме уште еден неофицијален тренинг натпревар, а со оглед дека црвено-жолтите беа подобри и во него, со денешниот спаринг-партнер имаат стопроцентен биланс на осум соочувања.    

 

Македонските одбојкари денеска од 20 часот во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје ќе го одиграат вториот пријателски натпревар со Албанија во пресрет на завршницата од квалификациите за континеталниот самит во септември наредната година. На вчерашниот којшто беше од затворен карактер, а селекторите го искористија за да тестираат различни опции во играта, нашата репрезентација ги доби сите четири сета (25:23, 25:17, 26:24, 25:17). Капитенот Никола Ѓорѓиев освои 20 поени (16 од напад, 4 аса), Александар Љафтов заработи 14 (10 од напад и по 2 блока и аса), а Владо Милев заврши со вкупно 9 поени од коишто 3 беа од сервис, 1 од блок, а 5 од напад. Од стандардните во првиот состав, Филип Маџунков и донесе 6 поени на Македонија (4 од напад и 2 блока), Иван Андонов имаше 4 (2 блока и по 1 поен од напад и од сервис), а Ѓорѓи Ѓорѓиев забележа 2 поена (по 1 од напад и од блок). Селекторот Никола Матијашевиќ им даде шанса од клупата на Славе Наков кој освои 1 поен од акција, неколку напади во игра беше и повратникот на позиција среден блокер Ѓоко Јосифов, а на примачка дијагонала добар настап имаше Александар Милков, кој не добиваше шанса во августовскиот термин, а синоќа заврши со 9 поени, сите освоени од 14 напади преку него.

 

 Денешната пресметка со Албанија ќе биде официјална и љубителите на одбојката ќе може да ја проследат на трибините во „Кале“. За оние што нема да бидат во сала, постои опција да го гледаат преносот на Собранискиот севис на МРТ од 19.55.

 

Македонските одбојкари утре ќе имаат слободен ден, а потоа ќе продолжат да тренираат за последните два квалификациски натпревара со Украина на 5-ти во Запорожје и со Унгарија дома на 9-ти јануари. Досега имаме биланс 2-2 и се наоѓаме на второто место во квалификациите, со реални шанси првпат да играме на европско првенство, што би бил најголем одбојкарски успех кај нас од осамостојувањето досега.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *