Смирувачки вести од репрезентативниот доктор Љупчо Петровски

 

Капитенот чувствува мала болка, но ќе биде подготвен за Украина и за Унгарија

 

По двата натпревара со Албанија, македонските одбојкарски репрезентативци денеска имаат слободен ден пред да ги продолжат подготовките за завршницата од квалификациие за Европското првенство во 2019. Капитенот Никола Ѓорѓиев почувствува мала болка во коленото и го пропушти вчерашниот дуел во салата „Кале“ на којшто Македонија ја забележа деветтата победа против Албанија и го задржа максималниот ефект во одмерувањата на силите со ривалот. Ѓорѓиев не сакаше да ризикува со настап против Албанците, но докторот на репрезентацијата Љупчо Петровски верува дека најдобриот поентер во европските квалификации ќе биде подготвен за претстојните мечеви со Украина и со Унгарија. Според калкулациите, нам може да ни биде доволна и само една победа за историски, премиерен пласман на континенталниот самит наредната година, иако посигурна опција би било да освоиме два сета, а со тоа и еден бод во Запорожје на 5-ти јануари. Четири дена подоцна ќе ја пречекаме Унгарија.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *