Позитивни тонови од репрезентативниот табор пред патувањето за Украина

 

Тие се фаворити на хартија, но можеме да изненадиме во Запорожје

 

Македонските одбојкари го одработија последниот тренинг пред патувањето за Запорожје каде што в сабота ќе го одиграат петтиот натпревар од квалификациите за Европското првенство наредната година. Иако нашата селекција водеше со 2:0 во Скопје, Украина славеше со 3:2, сега игра на домашен терен, а и максималниот ефект во групата ја става во позиција да биде фаворит во мечот со нас. Но позитивната атмосфера во црвено-жолтиот табор испраќа едногласна порака дека Македонија верува во добар настап, а со тоа и во изненадување.

„Зошто да не? Украина е посилен противник од нас, но ова е одбојка, топка е во прашање, ние знаеме да играме, подготвени сме и не треба да не изнеади позитивен резултат. Веруваме и ќе одиме во Запорожје по позитивен резултат, без разлика колку на хартија да се поквалитетни од нас. Грч секогаш постои, без него не може да се игра и тоа е секогаш така, особено кога влогот е голем. Сепак, мислам дека ќе го пребродиме тоа со добар натпревар во Украина“, вели техничарот на македонската репрезентација Филип Деспотовски, кој од противникот очекува посилен сервис бидејќи ќе игра на домашен терен.

Македонија има биланс 2-2 од августовскиот термин и потребна и е барем уште една победа од претстојните две средби за да се надева на прво учество на европско првенство. Шансите се реални, затоа што дури и со пораз в сабота, постои уште една можност доколку славиме над Унгарија на 9-ти во салата „Кале“ во Скопје, иако во секоја варијанта треба да ги почекаме резултатите и во другите групи. Според натпреварувачкиот систем, на септемврискиот континентален собир во Белгија, во Франција, во Холандија и во Словенија ќе настапат првопласираните и пет од второпласираните седум репрезентации во квалификациските групи.

 

И Милков верува во успех во Украина

За разлика од августовскиот термин, кога Александар Милков не можеше да добие значајна минутажа поради повреда, селекторот Никола Матијашевиќ сега има опција повеќе на примачка дијагонала. Нашиот интернационален од Франција одигра добро во конторлните средби со Албанија и со зголемена самодоверба ги очекува завршните квалификациски натпревари.

„Украина е фаворит, првпласирана е во нашата група, но мислам дека имаме голема шанса, а во Скопје покажавме дека можеме да играме со нив. За мене можам да кажам дека тогаш имам хендикеп со повреда со коленото, но сега сум во подобра форма, а тоа важи за целата екипа и затоа мислам дека можеме да направиме изненадување“, вели Милков.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *