Квалификации за ЕП 2019 (Франција, Белгија, Холандија, Словенија)

Македонија на Европско!!!

Ден за историја, Македонија првпат ќе игра на Европско првенство! Нашите одбојкари вечерва во „Кале“ ја совладаа Унгарија со 3:0 (25:21, 25:20 и 25:21) и го освоија второто место во квалификациската група „Еф“. Со оглед дека Летонија го победи Израел со 3:1, а Шведска триумфираше над Азербејџан со 3:0, нашата селекција е во друштвото на пет најдобри второпласирани од седумте квалификациски групи, со што во септември ќе игра на еврошамионатот.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *