Одбојкарски куп на Македонија – четвртфинале (реванши)

 

Наковски волеј го доби дербито со Јанта волеј, а Вардар и Работнички – Жени го потврдија пласманот

 

Одбојкарките на Наковски волеј лесно го минаа составот на Јанта волеј во четвртфиналето на одбојкарскиот куп на Македонија. Откако актуелните шампионки го добија првиот натпревар на свој терен во Скопје со 3:2, се очекуваше многу поголема борба на возвратниот дуел во Струмица. Сепак, Наковски волеј на ривалките им препушти само 43 поени и обезбеди пласман во полуфиналето. Таму се Работнички – Скопје, Пелистер волеј, како и екипата на Работнички – Жени, којашто вторпат славеше над УГД Студент – Жени без да загуби сет.

Проблеми немаше и за одбојкарите на Вардар, кои и во реваншот се радуваа во пресметката со Јанта волеј со 3:0. Полуфиналето кај мажите ќе биде исклучително интересно со оглед дека во него ќе играат најдобрите четири екипи сезонава. Покрај Вардар, четвртфиналето не беше пречка и за бранителот на тронот Џио Струмица, за Универзитет во Тетово и за Шутова.

 

ЧЕТВРТФИНАЛЕ МАЖИ (РЕВАНШИ)

Џио Струмица – УГД Студент 3:0 (25:12, 25:16, 25:14)


Весна Пробиштип – Шутова 1:3 (14:25, 25:21, 21:25, 17:25)


Универзитет во Тетово – Лирија 3:0 (25:21, 25:23, 25:17)


Вардар – Јанта волеј 3:0 (25:19, 25:13, 25:17)

ЧЕТВРТФИНАЛЕ (ПРВИ НАТПРЕВАРИ)

УГД Студент – Џио Струмица 0:3 (18:25, 11:25, 18:25)


Шутова – Весна Пробиштип 3:0 (25:7, 25:20, 25:18)


Јанта волеј – Вардар 0:3 (8:25, 16:25, 15:25)


Лирија – Универзитет во Тетово 0:3 (14:25, 13:25, 15:25)

 

ЧЕТВРТФИНАЛЕ ЖЕНИ (РЕВАНШИ):

Наковски волеј – Јанта волеј 3:0 (25:12, 25:13, 25:18)


Пелистер волеј – Универзитет во Тетово 3:0 (25:9, 25:14, 25:19)


Работнички Скопје – Виктори волеј 3:0 (25:15, 25:14, 25:8)


Работнички Жени – УГД Студент Жени  3:0 (25:17, 25:19, 25:17)

ЧЕТВРТФИНАЛЕ (ПРВИ НАТПРЕВАРИ)

Јанта волеј – Наковски волеј 3:2 (25:18, 22:25, 20:25, 26:24, 15:12)


Универзитет во Тетово – Пелистер волеј 1:3 (23:25, 21:25, 25:13, 11:25)


Виктори волеј – Работнички Скопје 0:3 (20:25, 18:25, 19:25)


УГД Студент Жени – Работнички Жени 0:3 (17:25, 15:25, 18:25)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *