Одбојкарски куп на Македонија – финале

 

Џио Струмица и Работнички Скопје ги освоија куп-пехарите

 

ФИНАЛЕ МАЖИ:

Џио Струмица – Универзитет во Тетово 3:0 (25:18, 27:25, 25:17)

Џио Струмица: Стојан Илиев, Горан Грчев, Ефтим Ричлиев, Васе Михаилов, Мартин Алексов, Ефтим Сашо Ричлиев, Александар Ричлиев, Петре Ѓорѓев, Славе Наков, Бојан Стојанов, Дејвид Ѓорѓиев, Марјан Урдов, Ристо Ниолов, Јане Попов. Тренер: Кирил Ричлиев

Универзитет во Тетово: Мујад Ибиши, Фљакрон Гафури, Предраг Ѓорковски, Наим Абази, Сашко Ивковиќ, Тарик Иљази, Флаурент Исљами, Јавор Генов, Кристијан Димитриевски, Дејан Симовски, Хамза Весели, Зоран Ѓорѓески, Арсение Мутапчија. Тренер: Јовица Симовски

Одбојкарите на Џио Струмица го освоија 12-от пехар во клупските витрини откако во 26-тото финале на Одбојкарскиот куп на Македонија го совладаа Универзитет во Тетово со 3:0. Со исклучок на вториот сет во којшто тетовци одбранија пет сет-топки, во текот на целиот натпревар во салата „Парк“, струмичката екипа доминираше и имаше целосна контрола. Поради повредата, примачот на Универзитет во Тетово Јавор Генов не можеше да даде целосен придонес во играта, па неговиот состав не можеше да го спречи четвртиот пораз во меѓусебните средби сезонава. Џио Струмица имаше повеќе поени од напад, подобар блок и помалку грешки, така што трета сезона по ред, а вкупно шеста во последните осум, Џио Струмица го освои пехарот во купот. Најдобриот тим кај нас во последната деценија во разигрувањето од првенството ќе се обиде да стигне до шестата двојна круна.

 

ФИНАЛЕ ЖЕНИ:

Наковски волеј – Работнички Скопје 1:3 (18:25, 21:25, 25:16, 17:25)

Наковски волеј: Танкица Баџакова, Љубица Белмезова, Марица Пакетова, Тинка Недева, Сара Делчева, Ана Фасулева, Ива Стојанова, Павлинка Димитриева, Мила Кирова, Даниела Велинска, Анастасија Зимбакова, Софија Недева, Добрина Хаџитосева. Тренер: Хари Наковски

Работнички Скопје: Матеа Каралиева, Антонија Баталаковска, Емилија Ивановска, Александра Алексовска, Ирма Ѓурѓевиќ, Мартина Николова, Тамара Стојанова, Ивана Јачева, Тамара Тасевска, Ерјона Јонузи, Христина Ристовска, Милица Петовиќ, Анастасија Јакимовска, Милена Касоска. Тренер: Глигор Христов

Во женското финале, Работнички Скопје славеше над Наковски волеј со 3:1, користејќи го поголемото искуство на одбојкарките коишто освоија 21 поен со асови. На база на подобар сервис и на поефикасен напад, скопскиот тим ги освои првите два сета и најави дека четвртипат сезонава ќе слави во меѓусебните соочувања со ривалките. Наковски волеј се врати во игра во третиот сет, но во четвртиот премногу лесно дозволуваше противникот да влегува во серија поени и да се израдува на трофејот. Наковски волеј ќе има шанси за реванш во полуфиналната низа од првенството којашто ќе почне на осми мај, а ќе се игра до две победи. Рабитнички Скопје во неа ќе ја има предноста на домашниот терен.

 

Пехарите и медалите на финалниот ден во салата „Парк“ ги предадоа градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, претседавачот на советот на општина Струмица, Марјан Даскаловски, како и челниците на Одбојкарската федерација на Македонија, претседателот Петар Jовановски и потпретседателот Ивица Хаџииљоски Чајка.

1

Image 1 of 6

1a

Image 1 of 19

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *