Подготовките во Битола содржат и пријателски натпревари

 

Кадетките денеска ќе се тестираат против селекцијата на Косово

 

Македонската женска репрезентација за одбојкарки до 17 години денеска ќе одигра пријателски натпревар со Косово како дел од подготовките за настап на Балканското првенство во Лукавац, Босна и Херцеговина. По селективните тренинзи во Скопје, стручниот штаб одреди 20 одбојкарки коишто од неделата работат во Битола, а вчера излегоа на мегдан со сениорската екипа на Пелистер волеј. Победија репрезентативките со 2:1 во сетови што е оптимистичка најава за учеството на Балканијадата од 20-ти до 24-ти овој месец.

Сите одбојкарки настапија на овој подготвителен натпревар и можам да кажам дека поголем број од нив ги оправдаа очекувањата“, ги пренесе импресиите координаторката за женска одбојка кај нас Емилија Терзиевска. Нејзина и задача на стручниот штаб во којшто се селектоорт Даниел Аврамски и тренерот Александар Димовски, ќе биде да определат кои 12 одбојкаркин ќе одат на турнирот во Лукавац. Македонската репрезентација ќе биде во група со Албанија, со домаќинот Босна и Херцеговина и со Бугарија.

 

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *