По еден месец, македонските одбојкари го напуштаат Маврово

 

Милков, сепак, ќе биде со репрезентацијата во Романија

 

Македонските одбојкари денеска ќе ги завршат подготовките во Маврово, во пресрет на септемвриското Европско првенство, за нас историско поради дебитанскиот настап на нашата репрезентација. Откако се собраа на 14-ти јули, избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ работеа на физички и на тактичко-технички план, а отсега преку пријателски натпревари ќе ја темпираат формата за учеството на континенталниот шампионат. Претстојниот викенд црвено-жолтите ќе одиграат двомеч со Романија во Крајова, а без разлика на најавите дека ќе остане во Скопје, сепак, Александар Милков ќе патува со националниот состав. Одбојкарот којшто игра на позиција примач, долго ја санираше повредата на коленото, подоцна се приклучи и се уште физички не е на потребното ниво, па многу веројатно е дека нема да ризикува и да игра против Романците. Поради повреда на стомачните мускули, во Крајова воопшто нема да патува техничарот Марко Јуниор Стошиќ.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *