Втор пораз за Македонија на ЕП 2019

 

Два солидни и еден сет за брзо заборавање

 

Македонските одбојкари загубија од Турција со 3:0 (25:20, 25:23 и 25:13) во второто коло на Европското првенство. Само на моменти нашата репрезентација играше на нивото од вчерашниот дуел со Финска. Приемот не ни беше силна страна, не можевме да организираме напад според нашите потреби, а Турците тоа знаеја да го искористат. Капитенот Никола Ѓорѓиев не беше “свој” со само девет одвоени порни, Љафтов се обиде и повлече во вториот сет, но тоа беше премалку да се парира на Лагумџија и на Ѓунгор на другата страна на мрежата.

 

Во првиот сет, Македонија не искористи контра на 10:8, па противникот се одлепи на 16:10 и се беше јасно. Во вториот сет, почнавме добро, имавме предност поради напаѓачите квалитети на Никола Ѓорѓиев и на Љафтов, се држевме до 19:19, но пресудија сервисите на Лагумџија. Третиот сет воопшто не го игравме, бевме психолошки разбиени, а тоа треба да го избегнуваме без оглед на резултатите.

 

Утре ќе играме со европскиот првак Русија, потоа и со Белорусија и со Словенија, теорија за осминафинале се уште постои, но првите два натпревара покажаа дека тоа е малку веројатна опција.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *