Историска прва победа за македонските одбојкари

 

Македонија – Белорусија 3:1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20)

 

Не прв поен,  прв сет,  не прв бод,  туку прва победа за македонските одбојкари на европските првенства. Во “Стожице” падна Белорусија, по што Македонија се уште има теоретски шанси за осминафинале на континенталниот собир. Никола Ѓорѓиев беше брилијантен со 37 поени, Љафтов освои 16, Милев 8, Маџунков 7, Николов 6, а Деспотовски два поена, но веруваа сите, се бореа сите и заслужија сите.

 

Вечерва беше чудо, а уште ќе бараме чудо над чудата против Словенија од 17 и 30 до пренос на МРТ 1.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *