Универзитет во Тетово, Работнички Скопје и Јанта волеј Форца го потврдија полуфиналето во купот

 

Одбојкарките на Јанта волеј Форца беа поуспешни од Наковски волеј и во реваншот од четвртфиналето на нашиот одбојкарски куп. По победата со 3:0 на домашен терен во Скопје, на екипата од Кисела вода и беше потребен само еден сет за пласман во полуфиналето, но откако го освои, забележа уште еден успех против ланскиот финалист. На тој начин, Јанта волеј Форца остана во конкуренција за освојување на куп пехарот заедно со Работнички Скопје, којшто вчера вторпат славеше над Пелистер волеј, сега во својата сала, исто така, со 3:0. Меѓу четирите најдобри уште претходно влегоа составите на Вардар жени и на Струмица жени.

 

Особена резултатска неизвесност немаше ниту на машките дуели, па Универзитет во Тетово со два триумфа во три сета беше посупешен од Штип УГД Штип, на вчерашниот реванш пред своите навивачи. Џио Струмица и Лирија очекувано обезбедија полуфинален статус, а формално тоа треба да го направи и водечкиот во првенството Вардар, којшто обезбеди гостинска предност над Весна Пробиштип со 3:0. Реваншот од овој двомеч е закажан за в среда.

Одбојкарски куп на Македонија (мажи), четвртфинале мажи (реванши)

Универзитет во Тетово* – Штип УГД Штип 3:0 (25:23, 25:13, 25:15)
Лирија* – Шкендија 3:0 (25:14, 25:13, 25:13)
Џио Струмица* – Дибра волеј (службено 3:0)
Вардар – Весна Пробиштип (4.март)

 


Одбојкарски куп на Македонија (мажи), четвртфинале (први натпревари)
Дибра волеј – Џио Струмица (службено 0:3)
Весна Пробиштип – Вардар 0:3 (10:25, 15:25, 13:25)
Шкендија – Лирија 0:3 (17:25, 19:25, 17:25)
Штип УГД Штип – Универзитет во Тетово 0:3 (18:25, 18:25, 17:25)

 

Одбојкарски куп на Македонија (жени), четвртфинале (реванши)

Работнички Скопје* – Пелистер волеј 3:0 (25:10, 25:15, 25:15) 
Наковски волеј – Јанта волеј Форца* 0:3 (18:25, 19:25, 23:25) 
Струмица жени* – УГД Студент жени 3:1 (25:10, 25:12, 15:25, 25:17)
Вардар жени* – Виктори волеј 3:0 (25:11, 25:10, 25:17)


Одбојкарски куп на Македонија (жени) четвртфинале (први натпревари)

Пелистер волеј – Работнички Скопје 0:3 (10:25, 11:25, 16:25)
Јанта волеј Форца – Наковски волеј 3:0 (25:17, 25:23, 25:22)
УГД Студент жени – Струмица жени 1:3 (11:25, 26:24, 12:25, 11:25)
Виктори волеј – Вардар жени 0:3 (17:25, 4:25, 8:25)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *