Четвртфиналните двојки навидум споија фаворит и аутсајдер на хартија

 

Ждрепката за четвртфиналето на македонскиот одбојкарски куп не донесе дерби натпревари во фазата на најдобрите осум. Водечкиот тим во првенството, Џио Струмица, ќе игра со Лирија, второпласираниот Универзитет во Тетово ќе ги одмери силите со Весна Пробиштип, Штип УГД Штип ќе го предизвика Вардар, а Шкендија ќе бара влез во полуфиналето против ГОК Борец.

 

Кај дамите најнеизвесно би требало да биде во двомечот на Наковски волеј и на Јанта волеј Кисела вода, последниот освојувач, Работнички Скопје, ќе сервира против Пелистер волеј, Вардар жени против Универзитет во Тетово, а Струмица жени против Јанта волеј Форца. 

 

Термините за четвртфиналето се 10-ти и 17-ти овој месец, а доколку биде нерешено и со идентичен сет-количник, ќе одлучува таканаречен “златен сет” до 15 поени.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *