Дилемите за полуфиналето на купот ќе се решаваат во Кисела вода и во Велес

 

Резултатите од првите четвртфинални натпревари во македонскиот одбојкарски куп оставија само две дилеми во врска со учесниците во елитната четворка во двете конкуренции. Кај дамите, Јанта волеј Кисела вода и Наковски волеј ќе ја продолжат битката во Скопје откако на првиот дуел струмичките одбојкарки славеа со 3:0. Доколку второпласираниот тим во првенството забележи идентична победа, тогаш ќе биде одигран „златен сет“ до 15 поени, а поуспешниот ќе оди едно скалило погоре во желбата да го освои престижниот трофеј. Поради гостинските триумфи на првите средби, а секако и знаејќи каква е разликата во квалитетот, Вардар жени 2019, Работнички Скопје и Струмица жени само формално треба да го потврдат пласманот во полуфиналето. По првиот сезонски пораз викендов во Првата лига, вардарки ќе го пречекаат Универзитет во Тетово, освојувачот на куп-титулата од 2019, Работнички Скопје, ќе се сретне со Пелистер волеј, а Струмица жени ќе сервира против Јанта волеј Форца.

 

Во машкиот сегмент, Џио Струмица и Вардар во реваншите со Лирија, односно со Штип УГД Штип ќе влезат со играчка и со резултатска предност којашто сугерира влез во полуфиналето, во коешто е веќе Универзитет во Тетово. Второпласираниот состав во шампионатот минатата недела двапати се радуваше на теренот на Весна Пробиштип и ја заврши работата според очекувањата, па неизвесност нуди единствено четвртфиналниот реванш меѓу ГОК Борец и Шкендија. На првото соочување тетовските одбојкари славеа во пет сета, а тоа сугерира дека велешкиот натпревар и конечниот резултат од овој двомеч се отворени прашања.

 

Во понудата за работниот дел од неделата ќе влезе и натпреварот меѓу Македонија Макс и Ускана од четвртото коло во Втората фаза-2 во Првата лига. Поради временските околности не беше одигран во првичниот термин минатиот викенд. Струмичките одбојкарки утре ќе играат за втората, а кичевските за петтата првенствена победа.

 

Македонски одбојкарски куп (1/4-финале-жени, реванши)

Вардар жени 2019 – Универзитет во Тетово (среда, 19.30)
Работнички Скопје – Пелистер волеј (среда, 20.00)
Струмица жени – Јанта волеј Форца (среда, 18.00)
Јанта волеј Кисела вода – Наковски волеј (четврток, 20.00)

Македонски одбојкарски куп (1/4-финале-жени, први натпревари)

Универзитет во Тетово – Вардар жени 2019 0:3 (19:25, 15:25, 12:25)
Наковски волеј – Јанта волеј Кисела вода 3:0 (25:23, 25:19, 26:16)
Пелистер волеј – Работнички Скопје 0:3 (13:25, 19:25, 19:25)
Јанта волеј Форца – Струмица жени 1:3 (18:25, 9:25, 26:24, 13:25)

Прва лига (жени), Втора фаза-2, (4.коло)

Македонија Макс – Ускана (среда, 20.00)

Македонски одбојкарски куп (1/4-финале-мажи, реванши)

Џио Струмица – Лирија (среда, 17.00)
Вардар – Штип УГД Штип (среда, 19.00)
ГОК Борец – Шкендија (среда, 19.30)
Универзитет во Тетово – Весна Пробиштип 3:0 (25:7, 25:17, 25:15)

Македонски одбојкарски куп (1/4-финале-мажи, први натпревари)

Лирија – Џио Струмица 0:3 (16:25, 14:25, 17:25)
Весна Пробиштип – Универзитет во Тетово 0:3 (18:25, 12:25, 12:25)
Шкендија – ГОК Борец 3:2 (17:25, 25:21, 25:18, 24:26, 15:9)
Штип УГД Штип – Вардар 0:3 (19:25, 13:25, 24:26)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *