Дербито и првото место за Јанта волеј Кисела вода

 

Екипата на Јанта волеј Кисела вода триумфираше над Работнички Скопје во дербито на 9.коло од Втората фаза во најсилната македонска одбојкарска конкуренција, со што го презеде водечкото место на табелата. Гостинскиот состав беше поконцентриран и ги доби првите два сета на разлика, а откако противничките намалија во третиот, успеа соодветно да одговори и да го затвори натпреварот по четири одиграни сета (23:25, 25:27, 25:20, 15:25).

 

Поради денешниот успех, како и поради фактот дека Вардар жени 2019 во саботата не го одигра мечот со Струмица жени, Јанта волеј Кисела вода се искачи на чело на нашата женска одбојка. Со 13 победи и само два пораза досега, секако и со зголемена самодоверба по загубената средба со вардарки, одбојкарките на Јанта волеј ќе учествуваат на завршниот турнир од купот закажан за наредниот викенд во салата „Парк“ во Струмица. Работнички Скопје има биланс 10-5 и остана четврти, но се уште има шанса да напредува и да влезе во полуфиналето од разигрувањето од подобра почетна позиција, За да се случи тоа, освојувачките на двојната круна од пред две години треба да го совладаат Уникверзитет во Тетово во последното коло, а притоа да им одат во прилог и резултатите од натпреварите на Струмица жени, која покрај со Вардар, ќе се сретне и со Јанта волеј Кисела вода.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *