Фит фан волеј и натаму има максимален биланс во Втората фаза-2

 

Дебитантот во најсилната македонска женска одбојкарска конкуренција Фит фан волеј граби кон првото место во Втората фаза-2, а со тоа кон рангирање на седмата позиција на крајот на сезоната 2020/21. Во натпреварот од 10.коло во овој натпреварувачки сегмент, скопската екипа на гости очекувано го совлада Бами Кор со 3:0, по што е јасно дека ќе остане на врвот на табелата во ова друштво без разлика како ќе завршат саботните средби, во прв ред онаа на Јанта волеј Форца со Пелистер волеј. Фит фан волеј има максимални десет триумфи во Втората фаза-1, но дали ќе остане на врвот најверојатно ќе решава во директна пресметка со Јанта волеј Форца наредното коло. Најблискиот ривал има две победи помалку, но и натпревар за доигрување, претстојниот во Битола против третопласираниот состав на Пелистер волеј.

 

На четвртото место и натаму е Ускана и покрај тоа што во оваа рунда загуби од УГД Студент со 3:1. Штипјанки се реваншираа за поразот на првиот натпревар во Кичево и му се доближија на конкурентот на негатива од еден триумф. Ускана има шест, а УГД Студент пет, но во трка за четвртото место е и тимот на Македонија Макс особено доколку се радува в сабота во локалното соочување со Виктори волеј. Во тој случај, Македонија Макс ќе го потисне УГД Студент од петтото место во Втората фаза-2.

 

Прва лига (жени), Втора фаза -2, (10.коло)

Бами Кор – Фит фан волеј 0:3 (13:25, 10:25, 17:25)
УГД Студент – Ускана 3:1 (25:18, 25:14, 21:25, 25:15)
Пелистер волеј – Јанта волеј Форца (сабота, 15.00)
Македонија Макс – Виктори волеј (сабота, 13.00)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *