Финале за Вардар и за Јанта волеј Кисела вода

 

Екипите на Вардар жени 2019 и на Јанта волеј Кисела вода ќе играат во финалето на 28.македонски одбојкарски куп во женска конкуренција. Вардарки го добија третиот меѓусебен и најважен дуел сезонава против Работнички Скопје со 3:0 (30:28, 25:21 и 26:24), на тој начин го детронизираа освојувачот на престижниот пехар од 2019 и се изборија за можноста да го заработат првиот трофеј во клупската историја. Во рамноправната битка, составот на Вардар го предводеше Агуеро со 15 поени, Ковачевиќ заработи 13, Георгиевска 9, а Лазарова 8 поени, 4 од нив со блок. Техничарката Курјерова запиша 4, блокерката Павловска 5, а Пејовска еден поен. Единствена лоша вест за црвено-црните од денешното полуфинале е повредата на Сандра Георгиевска во последната акција во натпревварот, што ќе ја оддалечи од можноста да игра во утрешната пресметка за куп-титулата. Тоа ќе биде хендикеп за Вардар жени 2019 знаејќи ќе нема да настапи ниту Теона Славкова, а на клупата ќе го нема и тренерот Горан Славков.

 

Во составот на Работнички Скопје, најефикасна беше Стојанова со 15 поени, Србинката Терзиќ придонесе со 12, но тоа не беше дволно за ново финале. Во него повторно, петтипат во клупската историја ќе игра Јанта волеј Кисела вода. Скопскиот тим се радуваше во соочувањето со Струмица жени со 3:1 со пресврт (23:25, 25:16, 25:22 и 25:14), па ќе има шанса на двата шампионски пахара да го додаде и оној во македонскиот куп. Украинката Собол беше незапирлива со 23 поени, Серафимова освои 18, Маројевиќ 14, а Тасевска заврши со 8. Кај струмичката екипа која втора сезона е дел од најсилното одбојкарско ниво кај нас, Дикова имаше 20 поени, Мартина Владевска 11, но тоа не беше доволно за прво финале.

 

Третата епизода од завршниот тунир во салата „Парк“ во Струмица утре ќе почне во 15 часот со женското финале, а машкото меѓу Џио Струмица и Универзитет во Тетово е закажано за од 18 часот. Преносите ќе бидат на МРТ-3 каналот.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *