Идентични дуели во полуфиналето на првенството како оние во купот

 

Вардар жени 2019 ќе игра со Работнички Скопје, а Јанта волеј Кисела вода ќе се сретне со Струмица жени во полуфиналето на најсилната македонска женска одбојкарска конкуренција. Вардарки очекувано го совладаа составот на Наковски волеј со 3:0 и го освоија првото место по лигашкиот сегмент иако триумф оствари и Јанта волеј Кисела вода против Струмица жени. Сепак, без оглед што имаат еднаков биланс 14-2, поради поголем број освоени бодови, првопласирана е екипата на Вардар жени 2019, па во полуфиналето до две победи, значи во серијата којашто најмногу може да трае три натпревари, црвено-црните ќе се соочат со бранителот на титулата од пред две години Работнички Скопје. Освојувачките на годинашниот куп-пехар, одбојкарките на Јанта волеј Кисела вода, ќе вкрстат со Струмица жени која заврши третопласирана поради тоа што има подобар сет-количник од Работнички Скопје.

 

Во Втората фаза-2 ќе бидат одиграни уште три кола, првото викендов со можна, или подобро речено, со најверојатна одлука за првото место, вкупно шесто во конечното рангирање. Фит фан волеј ќе го пречека составот на Виктори волеј, а со триумф ќе заврши водечки во оваа конкуренција без оглед на резултатите од другите натпревари. Јанта волеј Форца се обидува да ја одбрани втората позиција од Пелистер волеј, а гостувањето кај последнопласираниот Бами Кор ќе придонесе за остварување на целта. Пелистер волеј ќе ја пречека Ускана, а со победа ќе ги задржи шансите да напредува затоа што има натпревар помалку од Јанта волеј Форца. Три екипи конкурираат за четвртото место во ова друштво, а директниот дуел за него викендов ќе биде во Струмица каде што Македонија Макс ќе го пречека УГД Студент.

 

Прва лига (жени), полуфинале до две победи

Вардар жени 2019 – Работнички Скопје
Јанта волеј Кисела вода – Струмица жени

Прва лига (жени), Втора фаза -1, (10.коло)

Универзитет во Тетово – Работнички Скопје 3:0 (25:15, 25:13, 25:21)
Вардар жени – Наковски волеј 3:0 (25:14, 25:16, 25:19)
Јанта волеј КВ – Струмица жени 3:1 (25:22, 25:19, 22:25, 25:18)

Прва лига (жени), Втора фаза-2, (12.коло)

Фит фан волеј – Виктори волеј
Бами Кор – Јанта волеј Форца
Пелистер волеј – Ускана
Македонија Макс – УГД Студент

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *