Лирија славеше во пресметката со Штип УГД и ја отстрани единствената дилема во завшницата од лигашкиот дел од првенството

 

Фаворитите остварија победи во натпреварите коишто се загревање за полуфиналето во разигрувањето во Првата лига. Универзитет во Тетово експресно славеше на гостувањето кај Вардар, а Џио Струмица загуби сет во Велес и потоа го совлада ГОК Борец со 3:1. Во македонската машка одбојка одамна е јасно дека во првиот елиминациски круг од шампионатот двојките ќе изгледаат идентично со оние од 10.коло во Втората фаза-2, односно дека водечката Џио Струмица ќе игра со ГОК Борец, а второпласираниот Универзитет во Тетово со Вардар. Последните две кола од лигашкиот сегмент нема да променат ништо без оглед каков ќе биде ефектот од нив. Викендов во Тетово силите ќе ги одмерат двете најдобри екипи, струмичани се надеваат на 19.успех, а Универзитет на 16.победа, додека, пак, вардарци против ГОК Борец ќе сервираат за триумф број 11. Велешани остварија седум.

 

Поголеми предизвици нема да донесе ниту последното, десетто коло од Втората фаза-2. Во претходното Шкендија се врати со победа од теренот на Весна Пробиштип и математички ја потрвди првата позиција којашто одговара на петта во конечното рангирање. Од тој аспект, пресметката со претпоследниот состав Јанта волеј нема да значи ништо. Во директното соочување за второто место во ова друштво, Лирија го совлада Штип УГД во резултатски тесен натпревар, а со оглед дека викендов ќе се сретне со Дибра волеј, нема дилеми дека тимот од Жеровјане ќе остане најблиску до Шкендија, а штипјани ќе завршат трети во оваа конкуренција, односно вкупно седми. Зад нив ќе биде Весна Пробиштип без разлика на тоа дали ќе го добие локалниот дуел со штипјани за крај на сезонските настапи.

 

Прва лига (мажи), Втора фаза-1, (10.коло)

Вардар – Универзитет во Тетово 0:3 (9:25, 15:25, 19:25)
ГОК Борец – Џио Струмица 1:3 (25:23, 18:25, 17:25, 20:25)

Прва лига (мажи), Втора фаза-1, (11.коло)

Универзитет во Тетово – Џио Струмица
Вардар – ГОК Борец

Прва лига (мажи), Втора фаза-2, (9.коло)

Весна Пробиштип – Шкендија 0:3 (16:25, 20:25, 22:25)
Лирија – Штип УГД Штип 3:1 (23:25, 25:20, 25:14, 25:23)
Јанта волеј – Дибра волеј 3:0 (25:12, 25:16, 25:21)

Прва лига (мажи), Втора фаза-2, (10.коло)

Шкендија – Јанта волеј
Штип УГД – Весна Пробиштип
Дибра волеј – Лирија

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *