Победи за подобропласираните во првите натпревари од разигрувањето за шампионскиот трон, Работнички Скопје-Вардар жени 2019 утре на МРТ-3 од 17 и 25

 

Екипите коишто имаа подобар ефект во лигашиот дел успешно ги отворија полуфиналните пресметки во македонскиот женски одбојкарски шампионат. Вардар жени 2019 славеше над Работнички Скопје со 3:2 откако имаше водство од 2:0, па ривалките израмнија, а Јанта волеј Кисела вода беше сигурна против Струмица жени и се радуваше по три одиграни сета. Тоа значи дека доколку во утрешните средби Работнички Скопје и Струмица жени не го искористат домашниот терен за да израмнат, веќе ќе бидат познати учесничките во финалната серија. За да нема експресноа завршница во оваа фаза, во мечот што ќе оди во живо на МРТ-3 каналот, составот на Работнички Скопје треба да го оствари вториот триумф во петтиот сезонски дуел со вардарки, а струмичанки да ја забележи првата победа над Јанта волеј Кисела вода, исто така во петтото меѓусебно соочување. Евентуалните мајсторки се планирани за в петок, се разбира доколку има потреба од нив.

 

Домашните тимови беа успешни и во Втората фаза-2. Фит фан волеј ја потврди фаворитската улога против Виктори волеј, а тоа важи и за Пелистер волеј против Виктори волеј, додека, пак, Македонија Макс релативно лесно славеше над УГД Студент и ја потврди четвртата позиција во ова друштво, што одговара десеттата во конечното рангирање. Фит фан волеј веќе го обезбеди првото место во оваа конкуренција, Пелистер волеј го презеде второто од Јанта волеј Форца, а УГД Студент и Ускана се во трка за петтото и евентуално за да го достигнат билансот на Македонија Макс. До крајот на сезоната треба да бидат одиграни две комплетни кола, како и два заостанати натпревара, меѓу нив и неодиграниот во саботата меѓу Бами Кор и Јанта волеј Форца.

 

Прва лига (жени), полуфинале (први натпревари)

Вардар жени 2019 – Работнички Скопје 3:2 (28:26, 25:22, 23:25, 20:25, 15:10)
Јанта волеј Кисела вода – Струмица жени 3:0 (25:21, 25:21, 25:15)

Прва лига (жени), полуфинале (втори натпревари)

Работнички Скопје – Вардар жени 2019 (утре, 17.30, пренос МРТ-3)
Струмица жени – Јанта волеј Кисела вода (утре, 18.00)

Прва лига (жени), Втора фаза-2, (12.коло)

Фит фан волеј – Виктори волеј 3:0 (25:17, 25:15, 25:22)
Бами Кор – Јанта волеј Форца (одложен)
Пелистер волеј – Ускана 3:0 (25:15, 25:17, 25:17)
Македонија Макс – УГД Студент 3:0 (25.10, 25:20, 27:25)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *