Универзитет во Тетово уште еднаш ја совлада Џио Струмица, екипите ги задржаа позициите на крајот на Втората фаза-2

 

Иако натпреварите во завршницата на лигашкиот сегмент не можат да променат ништо околу двојките за полуфиналето во разигрувањето, сепак тие се показател за тоа како може да се одвива битката за титулата меѓу Универзитет во Тетово и Џио Струмица. Откако струмичани го одбранија куп-пехарот, тетовци повторно славеа во меѓусебниот дуел од Втората фаза-1 во првенството, овој пак на домашен терен со 3.1. Претходно, Џио Струмица се раудваше трипати во првите три одмерувања на силите во сезоната, но фактот што последните два меча во шампионатот му припаднаа на Универзитет, посочува дека финалната серија може да биде максимално неизвесна. Сите параметри одат во насока на тоа дека полуфиналето ќе биде експресно, односно дека Вардар не може да му парира на тетовскиот, а ГОК Борец на струмичкиот клуб. Велешани во саботата уште еднаш успеаја да слават над црвено-црните, сега и на гостински терен со 3:1, но тоа не може да им помогне да напредуваат на табелата.

 

Втората фаза-2 заврши според очекувањата, сите екипи го задржаа пласманот по натпреварите од десеттото, последно коло за сезоната 2021/21. Шкендија, која уште претходно го обезбеди првото место во оваа конкуренција, а со тоа и петтото во конечното рангирање, беше поуспешна од Јанта волеј и ја забележа 13.победа. Лирија ја потврди фаворитската улога против Дибра волеј со 3:0 за втора, а вкупно шеста позиција во македонскиот машки одбојкарски шампионат. Идентичен број победи сезонава, 11 на 19 натпревари, оствари и Штип УГД, последната над Весна Пробиштип во четири сета, но поради помалку бодови е трета во ова друштво, односно седма вкупно. Пробиштипјани се осми, Јанта волеј деветти, а Дибра волеј десетти состав во сезоната 2020/21.

 

Првенството ќе продолжи в среда со последните два натпревара од Втората фаза-1, а веќе од претстојниот викенд планирано е разигрувањето. Полуфиналните двојки се Џио Струмица – ГОК Борец и Универзитет во Тетово – Вардар, а билет за наредната етапа ќе заработат екипите коишто први ќе остварат две победи.

 

Прва лига (мажи), Втора фаза-1, (11.коло)

Универзитет во Тетово – Џио Струмица 3:1 (21:25, 25:23, 25:22, 25:21)
Вардар – ГОК Борец 1:3 (16:25, 26:24, 22:25, 17:25)

Прва лига (мажи), Втора фаза-2, (10.коло)

Шкендија – Јанта волеј 3:0 (25:16, 25:12, 25:23)
Штип УГД – Весна Пробиштип 3:1 (25:20, 25:21, 18:25, 25:17)
Лирија – Дибра волеј 3:0 (25:6, 25:16, 25:18)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *