Финале за Јанта волеј Кисела вода, мајсторка во скопското поуфинале кај дамите

 

Одбојкарките на Јанта волеј Кисела вода вторпат ја совладаа екипата на Струмица жени, денеска со 3:0 (25:22, 25:21 и 25:19) на гости и со 2-0 во победи ја минаа полуфиналната серија од разигрувањето. Во скопската пресметка, пак, Работнички Скопје триумфираше над Вардар жени 2019 со 3:1 (25:21, 25:13, 14:25 и 25:15) и израмни на 1-1, така што за пласман во финалната серија ќе решава натпреварот в петок на којшто црвено-црните ќе играат на домашен терен.

 

Во малата сала на арената „Борис Трајковски“, освојувачките на двојната круна од 2019 им се реваншираа на ривалките за поразот на саботниот дуел од полуфиналето во разигрувањето за титулата, како и за загубениот дуел во истата фаза од годинашниот куп. Работнички Скопје беше поконцентриран, примаше подобро и како резултат на тоа ги користеше нападите преку Србинката Терзиќ и преку Стојанова, а освои дури осум поени повеќе од блок и од сервис, така што во поголемиот тек од натпреварот играше со значителна резултатска предност. Вардарки не можеа да организираат напад како последница на лошиот прием, па Кубанката Агуеро заврши со скромен ефект од 11 поени, а Ковачевиќ забележа 13. Кај Работички Скопје, Терзиќ освои 17, а Стојанова 10.

 

Црвено-црните не влегоа добро во натпреварот, а несигурноста им се чувствуваше долго, па за второ израмнување по 1:1 и за прво водство чекаа до третиот сет. Иако намалија, сепак, денеска немаа сили да обезбедат пласман во финалето. За тоа кој ќе се обиде да го запре екипата на Јанта волеј Кисела вода на патот до двојната круна, ќе решава мајсторката меѓу Вардар жени 2019 и Работнички Скопје, в петок, со пренос на Македонската телевизија.

 

Во македонскиот машки одбојкарска шампионат, полуфиналето ќе почне следниот викенд, а двојките се одамна познати, па последните два натпревара од лигашкиот сегемнт нема да решаваат ништо. Универзитет во Тетово денеска очекувано го победи ГОК БОрец во Велес со 3:0 (25:18, 25:21, 25.18) во 12.коло од Втората фаза-1, а утре Џио Струмица ќе се сретне со Вардар. Полуфиналните двојки се Џио Струмица – ГОК Борец и Универзитет во Тетово – Вардар.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *