Јасна поделба на фаворити и на аутсајдери во полуфиналното разигрување кај одбојкарите

 

Квалитетот на полуфиналистите во Првата македонска машка одбојкарска лига однапред ги посочува учесниците во завршната серија за шампионскиот пехар во сезоната 2020/21. Џио Струмица и Универзитет во Тетово се апсолутни фаворити против ГОК Борец, односно против Вардар, не само за да закажат меѓусебна пресметка во првенственото финале, туку и тоа да го напрват по два одиграни натпревара.

 

Освојувачот на купот, составот на Џио Струмица, денеска ќе го пречека ГОК Борец кој на пет меѓусебни дуели со противникот сезонава освои само еден сет. Вардар има подобар ефект против Универзитет во Тетово, го доби првиот меч од елитната Втора фаза-1, но тоа беше во есенскиот дел, а потоа не ја издржа трката, па со четири порази на пет соочувања ќе влезе во серијата со Универзитет во Тетово. Фактот што црвено-црните решија двата меча да ги одиграат утре на теренот на ривалот, доволно зборува за епилогот од овој двомеч.

 

Оттука, доколку се биде според очекувањата, финалната серија во шампионатот треба да биде реприза на финалето на купот во коешто Џио Струмица славеше над Универзитет во Тетово. Најуспешниот македонски клуб во последната деценија во таа низа до три победи би почнал со предност од 1-0, а тетовци би биле домаќини на првиот натпревар наредниот петок.

 

Прва лига (мажи), полуфинале (први натпревари)

Универзитет во Тетово – Вардар (сабота, 13.00)
Џио Струмица – ГОК Борец (денеска, 18.30)

Прва лига (мажи), полуфинале (втори натпревари)

Вардар – Универзитет во Тетово (сабота, 16.00)
ГОК Борец – Џио Струмица (вторник)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *