Втор дел од полуфиналето меѓу ГОК Борец и Џио Струмица, фаворитот бара влез во финалето

 

Џио Струмица денеска во Велес ќе игра за потврда за настап во уште едно финале во Првата македонска машка одбојкарска лига. Актуелниот освојувач на купот и шампион од 2019, го доби првиот полуфинален натпревар на свој терен со 3:0, а беше доминантен во сите досегашни пресметки со ГОК Борец сезонава. Двете екипи одиграа вкупно шест меѓусебни натпревари, а струмичани се радуваа на сите дозволувајќи противникот да освои само еден сет. Но не само поради ова, туку и со оглед на квалитетот на двата состава, се освен победа на Џио Струмица денеска, а со тоа и пласман во финалето, би бил резултат во рамки на спортско чудо.

 

Серијата за титулата 2020/21 би почнала в петок, се разбира доколку ГОК Борец не се избори за мајсторка. Во финалето е веќе Универитет во Тетово кој го елиминираше Вардар со 2-0, а според правилата за натпреварувањето, во низата против Џио Струмица тетовци ќе тргнат со негатива од 1-0. Пехарот ќе оди во витрините на тимот којшто прв ќе оствари три победи.

 

Во женското финале резултат е 1-1 откако Јанта волеј Кисела вода вчера славеше во првиот дуел со Вардар жени 2019 со 3:0. Црвено-црните ќе ја имаат предноста на домашнен терен во вториот меч в четврток со пренос на МРТ-3. Засега јасно е само дека на планот сигурни се уште најмалку две средби, а во случај резултатот да биде 2-2, мајсторката ќе биде одиграна на теренот на вардарки.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *