Без изненадување во Велес, Џио Струмица обезбеди првенствено финале

 

Одсбојкарите на Џио Струмица го совладаа ГОК Борец со 3:0 (25:17, 25:14, 25:15), ја добија полуфиналната серија од разигрувањето во Првата македонска лига со 2-0 во победи и според очекувањата, со целосна доминација и експресно се пласираа во финалето против Универзитет во Тетово. На денешниот реванш во Велес, ГОК Борец не беше блиску да го заработи вториот сет во седмиот меѓусебен натпревар со струмичани сезонава, па освојувачот на годинашниот куп-пехар лесно се израдува на седмиот триумф над четвртопласираниот тим во основниот дел од шампионатот, шести со резултат 3:0.

 

Во финалната низа за титулата силите ќе ги одмерат двете најдобри екипи сезонава, а во неа Џио Струмица ќе влезе со предност од 1-0 во победи. Тоа значи дека најмалку ќе има две, а најмногу четири средби. Првата е закажана в петок во Тетово со почеток од 18 часот, а таа, како и сите други ќе бидат емитувани на МРТ-3 каналаот.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *