Џио Струмица за осми шампионски пехар, Универзитет во Тетово за продоолжување на финалето

 

Вториот натпревар од финалната серија во Првата македонска машка одбојкарска лига може да биде и последен сезонава доколку Џио Струмица уште еднаш го совлада Универзитет во Тетово. Во таков случај, струмичани ќе ја прослават осмата шампионска титула со триумф со 3-0 во победи против ривалот во последната етапа од разигрувањето. Токму затоа тетовци немаат избор и денеска во салата „Парк“ од 19 часот пред камерите на Македонската радиотелевизија (МРТ-3 канал) треба да слават, затоа што тоа е единствениот начин за нив да ја продолжат низата и да се изборат за нов дуел, в петок на свој терен.

 

Калкулациите се јасни во пресрет на денешното соочување, вкупно осмо меѓу двете најдобри екипи кај нас во тековното првенство. Џио Струмица се радуваше на пет, а загуби само две пресметки и тоа оние коишто немаа влијание на пласманот во основниот дел. Но токму фактот што во финалето тетовци влегоа со две лигашки победи по ред, даде основа дека оваа серија може да биде долга, а не да заврши во најкраток рок. Сепак, во петокот на гостински терен, струмичките одбојкари остварија успех во пет сета и со оглед на почетната предност од 1-0 во победи заработена поради тоа што беа подобра екипа во полуфиналната двојка 1-4, дојдоа на чекор до тронот. Ако им се остварат желбите, тие уште денеска ќе го освојат осмиот лигашки пехар, седми од 2012 досега. Тие се први шампиони на независна Македонија, а во минатите девет сезони сметајќи ја и ланската којшто што не заврши поради пандемијата, имаат шест првенствени трофеи. Впрочем, Џио Струмиа не беше на врвот само двапати во последните осум одиграни првенства. Од друга страна, пак, Универзитет во Тетово го игра првото лигашко финале, а во двете во купот не успеа да се избори за премиерниот пехар во клупските витрини. Виновник за тоа е токму Џио Струмица која во 2019 и годинава го совлада ривалот во завршниот куп-меч.

 

Вкупниот биланс во меѓусебните дуели е 9-2 во полза на струмичани, кои со победа и на 12.натпревар ќе означат крај на клупската сезона 2020/21. По неа, ќе почне репрезентативниот период со настап на македонскиот национелен состав во Европската сребрена лига во мај и во јуни, а потоа и со подготовките и со учеството на Европското првенство во септември.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *