Европскиот првак беше поуспешен од македонскиот национален состав со 3:1

 

Македонските одбојкари претрпеа очекуван пораз од европскиот првак Србија со 3:1 во првиот од двата гостински теста пред настапите во Европската сребрена лига. Другиот натпревар е утре, но без оглед на резултатот, нашата репрезентација ќе има силен репер за формата во оваа подготвителна фаза

 

Црвено-црните денеска во Врњачка бања го загубија првиот сет со 25:19, вториот со 25:20, а третиот со 25:18. Потоа селекторите решија да одиграат уште еден, а во него нашиот тим беше подобар со 25:21. Македонскиот кормилар Матијашевиќ почна со Деспотовски на позиција техничар, со капитенот Ѓорѓиев како коректор, со Љафтов и со Милев на примачка дијагонала и со центрите Николов и Маџунков. Либеро беше Ангеловски. Во споредба со јануарските квалификации на коишто вторпат обезбеди пласман на еврошампионатите, во македонската репрезентација не беа Андонов и Николовски.

 

Македонските одбојкари утре ќе имаат уште шанса за квалитетна проверка на сопствената подготвеност затоа што ќе играат со бе-тимот на Србија, но во Велико Градиште. Потоа ќе се вратат во Струмица за да ги одработат завршните тренинзи пред шестиот настап во Европската сребрена лига. Првиот турнир од неа е од 21-ви до 23-ти мај во салата „Парк“, а македонскиот состав ќе игра со Данска, со Кипар и со Израел. Без разлика на резулатите во групната фаза во којашто организатор на турнир ќе биде и Данска, Македонија ќе биде дел од завршниот на најдобрите четири, затоа што одбојкарската федерација ја доби довербата да го организира елиминацискиот сегмент. Во сегашните околности само освојувањето на Европската сребрена лига може да се толкува како успешен резултат за македонските одбојкари.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *