Рамноправен натпревар и втор пораз од Србија со 3:1

 

Македонските одбојкари загубија од Србија и во денешниот втор тест за настапот во Европската сребрена лига. Исто како вчера во Врњачка бања, европскиот првак и денеска беше подобар и во Велико Градиште, исто така во четири сета (25:17, 28.26, 23:25, 25:23), но нашата репрезентација имаше уште една голема можност да ги провери силите пред обидот да ги оствари амбициите и првпат да триумфира во натпреварувањето во коешто играше три финалиња.

 

Србија настапи во променет состав, но со Јововиќ, Крсмановиќ, Ковачевиќ, така што селекторот Матијашевиќ уште еднаш можеше да ја тестира формата на црвено-жолтите против една од најдобрите светски репрезентации.

 

„Ние имамвме имавме само осумдневни тренинзи, нозете се уште се тешки, но нашата цел е да бидеме во полна сила на завршниот турнир на 5-ти на 6-ти јуни. Задоволен сум што во овие два дена игравме со толку квалитетна репрезентација како Србија, затоа што само со вакви натпревари можеме да напредуваме на ниво за да обезбедиме осминафинале на ЕП 2021“, изјави капитенот на македонска селекција Никола Ѓорѓиев.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *