Уште една победа, Македонија – Израел 3:1 (16:25, 32:30, 31:29, 25:23)

 

Израелците повторно беа достоен и тежок противник за македонските одбојкари, но ја славиме четвртата победа во петтиот натпревар во Европската сребрена лига. Црвено-жолтите побавно влегоа во мечот за разлика од вчерашното издание против Данците во Шлагелсе, а причина за тоа беше принудната замена во почетниот состав во којшто денеска беше Стојан Илиев на местото на Владо Милев. Израелците одиграа лесен прв сет, ние во него освоивме само 16 поени, речиси ништо не функционираше, но потоа македонските репрезентативци најдоа начин да се вратат и да ги поправат сите елемнти. Сервиравме подобро, примавме подобро, извадивме топки во одбраана, почнавме да напаѓаме со поголема ефикасност иако нападот не ни беше толку успешен како во средбата со Данците.

 

Потоа решаваа неколку работи, блокот на Љафотв над коректорот Давид за крај на вториот сет и за израмнување, спасените две сет-топки на 24:22 во третиот во којшто по исклучувањето на капитенот Никола Ѓорѓиев поради протест, успеавме да издржиме и со поен на Лука Ккстиќ да дојдеме до предност од 2-1, како и блокот на Ѓорѓи Ѓорѓиев над Давид во серијата од 4:0 од моментот кога Израел поведе со 23:21 во четвртиот сегмент од средбата.

 

Во колективната статистика имавме помалку поени од напад, но подобар блок и помалку грешки, а издивидуалната ја предводеше Никола Ѓорѓиев со 21 поен, пред Љафтов со 17, Николов со 10, Илиев со 7, Ѓорѓи Ѓорѓиев со 6, а Костиќ со 1. Сега останува утре да ја потврдиме првата позиција во групата против Кипар, а потоа да се подготвуваме за завршниот турнир во Струмица наредниот викенд, Доколку сме водечки во групата „А“, а најверојатно ќе биде така, во полуфиналето ќе играме со второпласираниот состав од конкуренцијата „Бе“.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *