Очекуван пораз од фаворитот, денешен противник е Турција

 

Знаејќи ги успесите на српската репрезентација во сите возрасни категории, максималниот пораз на македонските одбојкарки до 19 години (генерација 2002 и помлади) не беше изненадување на почетокот на Балканското првенство во Белград. Во салата „Вождовац“ на Бањица, нашите девојки освоија по 15 поени во првиот и во третиот сет, а најдобро играа во вториот во којшто дојдоа до 19. Во денешното второ коло, избраничките на селекторот Јованче Манасков ќе се сретнат со Турција која вчера беше подобра од Албанија исто така со 3:0.

 

Балканијата (одбојкарки родени 2002 и помлади)
1.коло, вчера:
Србија – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:15, 25:19, 25:15)
Турција – Албанија 3:0 (25:17, 25:16, 25:17)

2.коло, денеска:
16.30 Турција – МАКЕДОНИЈА
19.00 Србија – Црна Гора

3.коло, утре:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Албанија
19.00 Турција – Црна Гора

4.коло, петок:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Црна Гора
19.00 Србија – Албанија

5.коло, сабота:
16.00 Црна Гора – Албанија
19.00 Србија – Турција

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *