Србија и Турција беа пресилни, Албанија е шанса за нашите девојки

 

По почетниот пораз од Србија, македонските одбојкарки до 19 години загубија и од Турција со 3:0 (25:20, 25:13, 25:11) на Балканијадата во Белград. Нашите девојки одиграа солиден прв сет, но потоа немаа сили да му парираат на посилниот противник, па шанса за подобро издание ќе имаат во денешниот натпревар со Албанија и во утрешниот со Црна Гора.

 

Очекувано, по два натпреварувачки дена во салата „Бањица“ на Вождовац, на чело на табелата се Србија и Турција со по две максимални победи. Албанките и Црногорките загубија во единствениот досегашен настап, а ние имаме два загубени меча.

 

Балканијата (одбојкарки родени 2002 и помлади)
1.коло, вторник:
Србија – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:15, 25:19, 25:15)
Турција – Албанија 3:0 (25:17, 25:16, 25:17)

2.коло, среда:
Турција – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:20, 25:13, 25:11)
Србија – Црна Гора 3:0 (25:21, 25:16, 25:10)

3.коло, денеска:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Албанија
19.00 Турција – Црна Гора

4.коло, петок:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Црна Гора
19.00 Србија – Албанија

5.коло, сабота:
16.00 Црна Гора – Албанија
19.00 Србија – Турција

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *