Прв бод за нашите девојки на Балканијадата во Белград

 

Македонските одбојкарки до 19 години претрпеа пораз и во третиот натпревар на Балканскиот шампионат во Белград, но за разлика од претходните два со Србија и со Турција, против Албанија освоија два сета, а со тоа и го заработија првиот бод на турнирот. Избраничките на селекторот Јованче Манасков имаа водство од 1:0, потоа израмнија на 2:2, но во завршната фаза, сепак, не успеаја да славта победа. Во последниот настап во салата „Бањица“ на Вождовац, македонската репрезентација денеска ќе се сретне со Црна Гора.

 

Балканијата (одбојкарки родени 2002 и помлади)
1.коло, вторник:
Србија – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:15, 25:19, 25:15)
Турција – Албанија 3:0 (25:17, 25:16, 25:17)

2.коло, среда:
Турција – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:20, 25:13, 25:11)
Србија – Црна Гора 3:0 (25:21, 25:16, 25:10)

3.коло, четврток:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Албанија 2:3 (25:20, 21:25, 17:25, 25:21, 9:15)
19.00 Турција – Црна Гора 3:1 (25:20, 25:21, 20:25, 25:16)

4.коло, денеска:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Црна Гора
19.00 Србија – Албанија

5.коло, сабота:
16.00 Црна Гора – Албанија
19.00 Србија – Турција

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *