Пораз и од Црна Гора и последно место за македонските јуниорки во Белград

 

Одиграа само еден рамноправен сет, па тоа не беше доволно да избегнат уште еден максимален пораз на Балканското првенство во Белград. Македонските одбојкарки до 19 години загубија и од Црна Гора со 3:0 (25:13, 25;12, 26:24) во четвртиот, последен настап во салата „Бањица“ на Вождовац. Претходно, освоија бод само во дуелот со Албанија, а не заработија сет во пресметките со Србија и со Турција, па ќе завршат на дното на натпреварувањето.

 

Балканијата (одбојкарки родени 2002 и помлади)
1.коло, вторник:
Србија – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:15, 25:19, 25:15)
Турција – Албанија 3:0 (25:17, 25:16, 25:17)

2.коло, среда:
Турција – МАКЕДОНИЈА 3:0 (25:20, 25:13, 25:11)
Србија – Црна Гора 3:0 (25:21, 25:16, 25:10)

3.коло, четврток:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Албанија 2:3 (25:20, 21:25, 17:25, 25:21, 9:15)
19.00 Турција – Црна Гора 3:1 (25:20, 25:21, 20:25, 25:16)

4.коло, петок:
16.30 МАКЕДОНИЈА – Црна Гора 0:3 (13:25, 12:25, 24:26)
19.00 Србија – Албанија 3:0 (25:9, 25:11, 25:16)

5.коло, сабота:
16.00 Црна Гора – Албанија
19.00 Србија – Турција

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *