Одбојкарите ја почнуваат втората, одбојкарките ја доработуваат првата фаза

По зимската пауза, утре продолжуваат натпреварите во сениорските македонски одбојкарски конкуренции. Откако го завршија воведниот дел, најдобрите шест екипи во Првата лига (мажи) ќе јапочнат Втората фаза-1 во којашто ќе одиграат по шест меча, а по нив водечкиот квартет ќе ги формира полуфиналните двојки во разигрувањето. Во првото коло, актуелниот шампион, Струмица 47&72, која досега нема пораз, ќе ја пречека Лирија, а второпласираната Шкендија ќе сервира против Вардар пред камерите на МРТ, в понеделник од 20 часот. Третопласираниот тим на Универзитет во Тетово ќе ги одмери силите со ГОК Борец, кој во есенскиот сегмент заврши четврти. Во Вората фаза-2 ќе се надмудруваат пет екипи, за нив се предвидени по осум натпревари според принципот „секој со секого, дома и нагости“, по што ќе биде одреден нивниот конечен пласман во сезоната 2021/22.

Кај дамите, во Првата лига останува уште последното, 14-тото коло од премиерната етапа од шампионатот. Веќе се е јасно во поглед на тоа кои четири екипи ќе продолжат во Втората фаза-1, а тие утре ќе сервираат една против друга. Работнички Скопје ќе го брани максималниот ефект против првенките од Јанта волеј Кисела вода, а во локалното дерби третопласираниот состав на Струмица жени ќе игра со Наковски волеј. Вардар жени ќе му биде домаќин на Фит фан волеј, а Универзитет во Тетово ќе истрча во своја сала против Пелистер волеј. Без оглед на резултатите, овие четири тима ќе продолжат во Втората фаза-2 и ќе одиграат вкупно шест кола по што ќе биде познато кој од нив ќе обезбеди бараж, а кој ќе се пресели во понизок ранг наредната сезона.

Во Втората лига (жени), за утре се закажани четири пресметки од 10-тото коло. Водечкиот Вардар ЕМ ќе се сретне со Младост УГД, второпласираната Македонија Макс ќе оди кај Куманово, Ускана, која е трета, ќе се надмудрува со Бами Кор, а ТЕ волеј ќе гостува кај Јанта волеј Форца. По вкупно 16 натпревари, најуспешните четири екипи од второлигашката конкуренција ќе продолжат во Втората фаза-1, првопласираната ќе обезбеди директен влез во Првата лига, а втората ќе игра бараж за влез во елитното друштво.  

Прва лига (мажи), Втора фаза-1 (1.коло)

Струмица – Лирија                                              (сабота, 16.00)

Универзитет во Тетово – ГОК Борец                (сабота, 20.00)

Шкендија – Вардар                                                 (понеделник, 20.00, пренос МРТ-3)

ТАБЕЛА: Струмица (10-0), Шкендија (8-2), Универзитет во Тетово (7-3), ГОК Борец (6-4), Вардар (6-4), Лирија (6-4)

ТАБЕЛА:Струмица (10-0), Шкендија (8-2), Универзитет во Тетово (7-3), ГОК Борец (6-4),Вардар (6-4), Лирија (6-4)

Прва лига (мажи), Втора фаза-2 (1.коло)

Јанта волеј – Дибра волеј                                   (сабота, 14.30)

Весна Пробиштип – Македонија Џио                (сабота, 18.00)

***Слободна е екипата на Штип УГД

ТАБЕЛА:Штип УГД (5-5), Весна Пробиштип (4-6), Јанта волеј (2-8), Дибра волеј (1-9),Македонија Џио (0-10)

Прва лига (жени), 14.коло

Работнички Скопје – Јанта волеј КВ                                  (сабота, 18.00)

Струмица жени – Наковски волеј                                       (сабота, 18.00)

Вардар жени – Фит фан волеј                                              (сабота, 14.00)

Универзитет во Тетово – Пелистер волеј                          (понеделник, 19.00)  

ТАБЕЛА: Работнички (13-0), Наковски волеј (11-2),Струмица жени (9-4), Јанта волеј Кисела вода (9-4), Фит фан волеј (4-9), Пелистерволеј (3-10), Универзитет во Тетово (3-10), Вардар жени (0-13)  

Втора лига (жени), 10.коло

Вардар ЕМ – Младост УГД                                                     (сабота, 14.15)

Куманово – Македонија Макс                                                (сабота, 13.00)

Ускана – Бами Кор                                                                   (сабота, 12.00)

Јанта волеј Форца – ТЕ волеј                                                (сабота, 12.00)

***Слободна е екипата на Виктори волеј

ТАБЕЛА: Вардар ЕМ (7-1), Македонија Макс (7-1), Ускана (6-2), Младост УГД (6-2), Бами Кор (4-4), Јанта волеј Форца (3-5), ТЕ волеј (2-6), Виктори волеј (1-7), Куиманово (0-8)

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *