Category: Вести

Почина Трајче Тасевски (1956-2019)

 

Трајче Тасевски (1956-2019)

На 63-годишна возраст, денеска ненадејно почина Трајче Тасевски, одбојкар на векот на Штип, познат спортски работник, тренер, професор по физичко воспитување, легенда на штипскиот спорт. Ќе остане запаметен по одличните игри за екипата на Младост каде што настапуваше од 1973-тата до 1994-тата година. За своите игри беше прогласен за одбојкар на векот во градот во анкетата на Радио Штип. Со екипата на Младост учествуваше во Европскиот куп на ЦЕВ, во перидот од 1980-тата до 1983-тата настапуваше во Првата Бе одбојкарска лига на СФРЈ, донесе многу титули на машката и на женската екипа. Како тренер работеше посветено и систематски, па неколку негови екипи во пионерска, во кадетска и во младинска конкуренција беа најдобри во натпреварувањата во Македонија. Трајче Тасевски беше и претседател на Здружението на педагози на Штип. Со неговата одбојкарска и спортска активност остави траен печат во неговиот град и во целата држава.

 

Погребот на Трајче Тасевски е утре на штипските гробишта, а посмртните останки ќе бидат изложени во капелата од 12 до 12.45 часот.

 

Нека почива во мир, вечна му слава!

Проектот на ЦЕВ и на ОФМ ја пренесе одбојкарската порака во Битола

 

По осум масовни тренинзи во Скопје и во неколку други градови, училиштниот проект на ЦЕВ којшто кај нас го реализира Одбојкарската федерација на Македонија, го посети градот Битола и привлече околу 170 деца, сите без исклучок дел од одбојкарскиот клуб Пелистер волеј. Салата на медицинското училиште „Доктор Јован Калаузи“ беше максимално исполнета, а тоа уште еднаш потврди дека одбојката е во фаза на голема експанзија во вториот најголем македонски град.

 

„Атмосферата беше фантастична, децата беа многу возбудени веројатно чувствувајќи дека ова е настан со меѓународен карактер. Нивното задоволство беше огромно, а не можам да опишам каква е детската врева кога има толкав број учесници. Убеден сум дека за овој обојкарски час ќе слушнат и тие што не се вклучени во нашиот спорт и дека одбојката ќе добие уште поголема популарност“, рече Роберт Митковски, кој во соработка со колегите Александар Темелковски, Александар Димовски и Владимир Трифуновски работи со повеќе од 200 деца во клубот. Оттука, не е изненадување што Пелистер волеј четврта сезона по ред се натпреварува во сите женски возрасни категории. Со оглед на масовноста во единствениот одбојкарски клуб во Битола, Одбојкарската федерација на Македонија во минатите две сезони реши тројца од овие четворица тренери да бидат дел и од македонските младински репрезентации коишто беа учесници на регионалните Балкански првенства.

 

Значи, излгеда во Битола ги спои убавото и корисното. Младите одбојкарки на Пелистер волеј го почувствуваа задоволството од учеството во настан што е дел од нешто големо и ги обединува децата насекаде од континентот, а пораката за убавината на одбојкарската игра беше испратена до сите ученици во Битола и во неговата околина. Тоа е добра основа градот под планинскиот врв Пелистер да привлече уште одбојкарски следбеници и да го продолжи патот на создавање квалитетни одбојкарки. Во минатото седум репрезентативки од Битола го носеа дресот на македонската репрезентација, а идните можеби веќе се натпреваруваат во тимовите на Пелистер волеј. Од 2015-та досега тие постојано се учесници најмалку на еден завршен турнир во младинските категории, а на нив освоија шест медали. Тоа е повеќе од доволно за добар почеток.

АМС и ССФМ потврдија дека 2019-та е историска година за македонската одбојка

 

Награда за капитенот Никола Ѓорѓиев и за националниот тим

 

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации ги прогласија најдобрите за 2019-та година, а три награди му припаднаа на одбојкарскиот спорт. Капитенот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Ѓорѓиев, доби награда за посебни заслуги во спортот за 2019-та, нашата репрезентација е прогласена за најуспешен машки национален тим, а Одбојкарската федерацијата на Македонија беше номинирана во категоријата најуспешна национална спортска федерација.

 

Според неколку параметри, минатата година беше историска за нашата одбојка, а како секогаш, Ѓорѓиев ја на ниво ја одигра улогата предводник на националниот состав којшто првпат се пласираше на европско првенство, а на континенталниот собир во групата во Љубљана оствари две победи и за нијанса не успеа да се пласира во осминафиналето. Ѓорѓиев освои 37 поени во незаборавното издание против Белорусија и 24 против сребрената Словенија во натпреварите на коишто македонската одбојка ја испиша најсветлата страница во својата историја.

 

„ Благодарност до Агенцијата за млади и спорт, благодарност до мојата фамилија, на Одбојкарската федерација којашто ни овозможи да стигнеме преку трње до ѕвездите. На оваа награда пишува Никола Ѓорѓиев, но оваа награда е на сите играчи, на стручниот штаб и на Одбојакрската федерација на Македонија. Оваа година беше феноменална за нас и се надевам дека и во наредната ќе продолжиме да ја радуваме нацијата“, изјави Никола Ѓорѓиев откако ја доби наградата на светченоста на прогласувањето на најуспешните спортисти, тренери и федерации во Националната опера и балет.

 

Во тековната сезона Ѓорѓиев се врати во Европа и настапува за германската екипа Фридрихсхафен со којашто има привилегија да учествува во Лигата на шампионите. Во група со Роселар, со Кожле и со Војводина, Фридрихсхафен има една победа и два пораза по три одиграни средби. Наредната година, пак, за националниот тим ќе биде идентично инспиративна како оваа, затоа што македонските одбојкари ќе дебитираат во Златната европска лига, а повторно ќе играат во квалификации, сега за Европското првенство во 2021-та.

 

ОФМ ќе биде организатор на ЕП 2022 за одбојкарки до 19 години

 

Ново признание за македонската одбојка од ЦЕВ, сега се надеваме на група и од машкото сениорско првенство

 

Македонија ќе биде домаќин на Европското првенство за одбојкарки до 19 години коешто ќе биде одржано во 2022-ра. Одбојкарската федерација (ОФМ) ја доби довербата на ЦЕВ првпат да организира континентално натпреварување во која било конкуренција, а оваа вест од Луксембург ја надополни најуспешната година во историјата на нашата одбојка! Охрабрени со одличниот впечаток од настапот на македонските репрезентативци на Европското првенство во септември, за нас дебитантско, челниците на нашата одбојка доставија апликација за организација на два големи настана, а ЦЕВ веќе ја прифати едната, па собирот на најталентираните одбојкарки ќе биде кај нас. Во периодот од 15-ти август до 15-ти септември во 2022-та, дванаесет репрезентации поделени во две групи ќе се надигруваат за трофеите, а тоа значи шанса за почеток на процесот на формирање женски национален тим и можност масовноста во женската одбојка да ја претвориме во квалитет.

 

Со оглед дека доби поддршка и писмена гаранција од македонската Влада, што беше основен предуслов за да може воопшто да аплицира, ОФМ се надева на позитивна реакција од ЦЕВ и за барањето за организарање група за сенирското машко Европско првенство во 2023-тата. Со оглед на интересот и на неколку други федерации, на нивната моќ и на досегашните организициски резултати, на Европската одбојкарска конфедерација ќе и биде потребно подолго време за да ја донесе одлуката за овој настан. Ако биде во наша полза, тогаш тоа ќе значи наше сигурно учество на еврошампионатот во 2023-тата, а со евентуално успешни квалификации наредното лето и со пласман на континенталниот собир во 2021-та, што е реално, македонската одбојка ќе оствари постојаност од присуство на големата сцена. А тоа ќе биде голем, до неодамна непочувствуван импулс за сите вклучени во неа!

Јосип Христов стана кандидат за меѓународен судија

 

Нов чекор напред за македонската одбојка

 

Нашиот судија Јосип Христов успешно го мина Европскиот интернационален курс за судиски кандидати и со тоа оствари значаен чекор во процесот на стекнување статус меѓународен судија на ЦЕВ. Христов присуствуваше на еднонеделниот курс во Анкара и сега е кандидат за меѓународен судија.

 

“Најпрво полагавме влезен тест за познавање англиски јазик, како и тест за одбојкарските правила. Потоа имаше практично полагање за улогата на прв и на втор судија, на линиски судија на сите четири позиции, како и полагање за записничар на електронски записник. На крајот имаше уште еден завршен тест, па повторно говорно полагање. Јас ги положив сите сегменти”, Христов ги пренесува искуствата од главниот град на Турција.

 

На курсот учествуваа 32-јца судии од 27 европски земји, а предавачи беа Зорица Бјелиќ, која е секретарка на Европската судиска комисија и нејзиниот член Јармо Салонен.

 

“Задоволен сум од постигнатото, но тоа е само еден дел од процесот. Сега потребни ми се потписи на тројца делегати на ЦЕВ во период од четири години, а ако ги заслужам со мое добро судење, тогаш кандидатскиот статус ќе го претворам во статус меѓународен судија на ЦЕВ. Се надевам дека тоа ќе се случи во следните две години”, објаснува Христов кој е на одбојкарските терени во улога на делител на правдата од 2004.

 

Македонската одбојка сега има четворица меѓународни судии, Никола Мицевски, Влатко Ристовски, Орданчо Амбарков и Здравко Здравевски, кој поради возрасната граница, наредната година ќе ја заврши кариерата. Според критериумите на ЦЕВ, коишто се базираат на големината на земјата и на резултатите на клубовите и на репрезентацијата, нашата квота е најмногу петмина меѓународни судии. Се надеваме и му посакуваме на Јосип Христов да ја исполни што поскоро.

Шампионките ќе презимат на водечката позиција во Првата лига (жени)

 

УГД Студент жени – Работнички Скопје 0:3 (12:25, 14:25, 17:25)

 

Одбојкарките на Работнички Скопје го совладаа составот на УГД Студент со 3:0 и го презедоа врвот на табелата по есенскиот дел од Првата лига (жени). Резултатот покажува дека немаше неизвесност во последниот натпревар од 11-тото коло по којшто бранителките на двојната круна се израдуваа на десеттата победа сезонава. Со тоа го минаа тимот на Вардар жени поради подобар сет-количник, па во Втората фаза -2 напролет ќе тргнат од најдобрата почетна позиција.

 

Покрај Работнички Скопје, во тој натпреварувачки сегмент ќе бидат и Вардар жени, Наковски волеј, Струмица жени, Јанта волеј Форца и Виктори волеј, а во него екипите ќе одиграат по десет меча. Најдобрите четири ќе се пласираат во полуфиналето од разигрувањето за титулата. УГД Студент, пак, ќе настапи во Втората фаза -2 во којашто исто така шест тома ќе се борат за пласман од 7-то до 10-тото место во конечното рангирање

УГД Студент жени – Работнички Скопје на МРТ Собраниски од 19 часот

 

Пет чисти победи во саботните натпревари

 

Екипата на Вардар жени го презеде првото место на табелата во пресрет на последниот натпревар од есенскиот сегмент во Првата лига (жени). Црвено-црните лесно го совладаа Бами Кор со 3:0 и ја прославија десеттата победа сезонава. Единствениот пораз им е од актуелните првенки и освојувачки на купот, одбојкарките на Работнички Скопје, коишто досега имаат биланс 9-1, па за да презимат на врвот, треба да триумфираат на денешното гостување во Штип кај УГД Студент во три сета. Доколу победат со 3:1 или со 3:2, тогаш Вардар жени ќе остане на чело на колоната поради подобар сет-количник или поради поголем број бодови. Третопласиран е тимот на Наковски волеј, којшто по двата пораза во дерби натпреварите со скопските конкуренти, мина лесно на свој терен против Пелистер волеј. Струмица жени го одржа чекорот и четвртото место со победа над Ускана во три сета, а на ист начин Јанта волеј Форца се радуваше во салата на Виктори волеј, но струмичкиот состав уште претходно обезбеди влез во Втората фаза -1 напролет. На влезот во ова коло, УГД Студент жени секако имаше две победи помалку од Виктори волеј, па јасно беа поделени двете половини на табелата во нашата најсилна одбојкарска конкуренција. Вардар жени, Работнички Скопје, Наковски волеј, Струмица жени, Јанта волеј Форца и Викори волеј, значи по три екипи од Скопје и од Струмица, ќе се натпреваруваат за пласман во полуфиналето од разигрувањето, а со тоа и за шампионскиот пехар. Во пролетниот сегмент, тие ќе одиграат по десет натпревари (секој со секого, дома и на гости), а најдобрите четири ќе ја продолжат трката за тронот.

 

УГД Студент жени, Пелистер волеј, Македонија Макс, Универзитет во Тетово, Ускана и Бами Кор ќе учествуваат во Втората фаза -2 во којашто исто така ќе има десет кола, а по нив ќе биде познат конечниот пласман на екипите од 7-то до 12-тото место во сезоната 2019/2020. Во саботата, во меч којшто беше од овој ранг според квалитетот и пласманот на екипите, Универзитет во Тетово ја совлада Македонија Макс со 3:0.

 

Прва лига (жени), 11.коло

Бами Кор – Вардар жени 0:3 (13:25, 19:25, 11:25)
Наковски волеј – Пелистер волеј 3:0 (25:14, 25:13, 25:7)
Струмица жени – Ускана 3:0 (25:12, 25:21, 29:27)
Виктори волеј – Јанта волеј Форца 0:3 (20:25, 14:25, 18:25)

Шампионот го одбрани второто место, а пробиштипјани ја оправдаа фаворитската улога во Дебар

 

Очекувани резултати на последните два есенски натпревара

 

Екипата на Џио Струмица ја совлада Лирија во дербито на последното, деветто коло од нашата најсилна машка одбојкарска конкуренција. Во салата „Парк“, актуелниот бранител на ланските две титули, силно влезе во натпреварот со ривалот, па во првите два сета загуби само 30 поени. Лирија намали, но струмичани успеаја да ја задржат контролата и со 3:1 ја остварија седмата победа во осмиот сезонски дуел. Со таков биланс оваа лигашка етапа ја завршија на второто место зад водечкиот Вардар кој оствари максимален ефект. Лирија, пак, е третопласирана со шест победи, а тоа е успешен резултат за составот од Жеровјане. Локалниот ривал, а лански финалист на купот, Универзитет во Тетово е четврти со пет триумфи, а во Втората фаза -1 напролет ќе играат и петтопласираниот УГД Студент и Весна Пробиштип, која во саботата очекувано се врати со 3:0 од гостувањето кај Дибра волеј. Претходно, Вардар во ова коло славеше над ГОК Борец, а УГД Студент загуби од Универзитет во Тетово.

 

Првенството ќе продолжи на крајот на февруари, најдобрите шест екипи од овој натпреварувачки сегмент ќе настапат во Втората фаза -1 според принципот „секој со секого, дома и гости“, што значи дека ќе одиграат по десет натпревари. Првите четири ќе обезбедат влез во полуфиналето во разигрувањето. Шкендија, ГОК Борец и Дибра волеј ќе бидат дел од Втората фаза -2 во којашто секоја екипа ќе одигра осум средби, по две дома и на гости со двата ривала. Потоа ќе биде утврден нивниот конечен пласман во сезоната 2019/2020.

 

Прва лига (мажи), 9.коло

Џио Струмица – Лирија 3:1 (25:18, 25:12, 21:25, 25:19)
Дибра волеј – Весна Пробиштип 0:3 (16:25, 25:27, 17:25)
Вардар – ГОК Борец (25:9, 25:9, 25:16)
Универзитет во Тетово – УГД Студент 3:1 (25:18, 20:25, 25:20, 25:12)

Шампионките го бранат, а вардарки го напаѓаат првото место по есенскиот дел

 

Одбојкарска сабота со пет натпревари кај дамите

 

Работнички Скопје има за нијанса подобар сет-количник од Вардар жени, па во последното, 11-то коло од есенскиот сегмент во нашата најсилната женска одбојкарска конкуренција ќе влезе како фаворит да заврши на водечката позиција. Бранителите на ланската двојна круна ќе гостуваат кај УГД Студент жени во одбојкарскиот понеделник на МРТ, а со победа со 3:0 ќе влезат од првото место во Втората фаза -1 без оглед на тоа како ќе заврши натпреварот на Бами Кор против Вардар жени. Во него црвено-црните се апсолутни фаворитки затоа што тетовки досега се единствени без освоен сет.

 

Иако ги загуби дерби пресметките со водечките скопски екипи, Наковски волеј се уште е третопласиран и ќе ја задржи позицијата дури и доколку загуби од Пелистер волеј пред своја публика. Екипата на Струмица жени е во налет, но и да слави над Ускана, што е за очекување, а Наковски волеј да претрпи пораз, дебитантот во лигата не може да влезе во најдоброто трио поради тоа што досега освои четири бода помалку од градскиот ривал. Во Втората фаза -1 напролет ќе играат и Јанта волеј Форца и Виктори волеј. Во пресрет на меѓусебниот дуел, скопскиот тим има седум, а струмичкиот шест триумфи, но поради статистичките параметри, за да скокне на петтото место, на Виктори волеј му одговараат само победи со 3:0 и со 3:1.

 

Натпреварот меѓу Универзитет во Тетово и Македонија Макс ќе решава во втората половина од табелата каде што се екипите коишто напролет ќе се натпреваруваат во Втората фаза -2, што значи за пласман од 7-то до 12-то место во конечното рангирање на крајот на сезоната. Покрај Универзитет во Тетово и Македонија Макс, во овој сегмент се и УГД Студент жени, Пелистер волеј, Ускана и Бами Кор.

 

Прва лига (жени), 11.коло

УГД Студент жени – Работнички Скопје (понеделник, 19.00, пренос на МРТ Собраниски)
Бами Кор – Вардар жени (сабота, 16.00)
Струмица жени – Ускана (сабота, 12.30)
Виктори волеј – Јанта волеј Форца (сабота, 16.00)
Наковски волеј – Пелистер волеј (сабота, 18.00)
Универзитет во Тетово – Македонија Макс (сабота, 18.00)

Во Струмица битка за второто место, Универзитет во Тетово го обезбеди четвртото

 

Деветтото коло кај мажите нема влијание на учесниците во Втората фаза -1

 

Два натпревара веќе завршија, а преостанатите два од последното есенско коло во Првата лига (мажи) нема да решаваат најдиректно за патниците во Втората фаза -1 напролет. Но се разбира дека нема да бидат безначајни затоа што Џио Струмица и Лирија ќе играат во директна пресметка за второто место, а Дибра волеј и Весна Пробиштип ќе се надмудруваат за да пренесат што повеќе бодови во пролетниот натпреварувачки сегмент.

 

Актуелниот првак и Лирија досега остварија по шест победи и освоија по 17 бода, а струмичани се второпласирани во пресрет на меѓусебниот дуел поради подобар сет-количник. Иако мечот го носи епитетот дерби, сепак Џио Струмица важи за апсолутен фаворит во својата сала, па со очекуван успех ќе му се доближи на водечкиот Вардар кој победи на сите осум натпревари досега. Црвено-црните претходно ги завршија обврските во деветтото коло, а триумфот над ГОК Борец со 3:0 беше очекуван епилог. Исто така порано од вообичаениот термин, Универзитет во Тетово дома славеше над УГД Студент со 3:1, а со тоа ја освои четвртата позиција со пет победи, една повеќе од штипјани. Шеста е Весна Пробиштип која е последната екипа што ќе настапи во Втората фаза -1. Гостувањето на пробиштипјани кај Дибра волеј е за победа повеќе на почетокот на следната натпреварувачка етапа. Весна Пробиштип досега забележа две, а Дибра волеј е единствен тим без успех, па напролет ќе настапи во Втората фаза -2 заедно со Шкендија и со ГОК Борец.

 

Прва лига (мажи), 9.коло

Џио Струмица – Лирија (сабота, 17.00)
Дибра волеј – Весна Пробиштип (сабота, 17.00)
Вардар – ГОК Борец 3:0 (25:9, 25:9, 25:16)
Универзитет во Тетово – УГД Студент 3:1 (25:18, 20:25, 25:20, 25:12)