Category: Вести

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (10.коло)

 

Работнички Жени решава сам за првото место, Работничи Скопје чека кикс на ривалот

 

Познати се полуфиналистите во разигувањето, но резултатите од два натпревара утре ќе ги одредат двојките во првата рунда од елиминацискиот сегмент. Работнички Жени е првопласиран со победа повеќе од Работнички Скопје, така што со каков било триумф над Јанта волеј ќе го обезбеди лидерското место. Работнички Скопје треба да слави над Пелистер волеј и да чека пораз на ривалот. Наковски волеј може да игра мирно во локалното дерби со Виктори волеј, затоа што е сигурно трет, а голем влог немаат ниту средбите од понеквалитетното друштво меѓу Универзитет во Тетово и Македонија Макс, односно меѓу УГД Студент – Жени и Бами Кор

 

1) „Работнички Жени“ – „Јанта волеј“ (сабота, 18.30)

По елиминацијата во полуфиналето на купот, екипата на Работнички Жени може да се насочи на првенството во коешто е во поволна позиција во трката за освојување на првото место пред почетокот на разигрувањето. Со каква било победа над Јанта волеј, водечкиот состав во Првата лига ќе остане на челното место и со тоа ќе закаже полуфинале во шампионатот токму со утрешниот противник. Јанта волеј е четврти на табелата, немаше сили да совлада некоја од екипите коишто се во елитното трио, но триумфираше во сите четири натпревари со директните конкуренти за влез во разигрувањето, така што ќе учествува во нокаут-сегментот. Мечот со Работнички Жени за него не носи голем приотисок, туку ќе биде во функција на подготовка на можната пресметка во елиминациската фаза. На претходните два меѓусебни сезонава, актуелните првенки од Јанта волеј загубија пред своја публика со 3:1.

 

2) „Работнички Скопје“ – „Пелистер волеј“ (сабота, 18.00)

Работнички Скопје се уште го чувствува задоволството од пласманот во финалето на купот и тоа по директен дуел со најголемиот ривал – тимот на Работнички Жени. Сепак, кога е првенството во прашање, екипата на Работнички Скопје не решава сама за остварување на амбициите во пресрет на последното коло од Втората фаза-1. Дури и со очекувана победа над Пелистер волеј, за да биде првопласиран и со тоа да има предност во полуфиналната, а пред се во финалната серија, Работнички Скопје треба да се надева на пораз на составот на Работнички Жени. Само така оваа етапа од шампионатот би завршила на најдобар можен начин за Работнички Скопје кој на двете соочувања сезонава славеше над Пелистер волеј со по 3:0.

3) „Виктори волеј“ – „Наковски волеј“ (сабота, 17.00)

Виктори волеј го загуби клучното гостување кај Јанта волеј минатото коло и не успеа да остане во конкуренција за влез во разигрувањето. Наковски волеј е сигурно третопласиран, така што локалната струмичка пресметка не одлучува ништо, освен што ќе влијае на вкупниот биланс на двете екипи и на меѓусебните одмерувања на силите. Виктори има шест порази на последните седум средби, а утре ќе се надева на осмата сезонска победа. Одбојкарките на Наковски волеј уживаат по пласманот во финалето на купот, што за нив е прво во клупската историја, па можат да одиграат растоварено, очекувајќи го противникот во полуфиналната низа од првенството. Како што стојат работите сега, тоа ќе биде составот на Работнички Скопје.

 

4) „Универзитет во Тетово“ – „Македонија Макс“ (сабота, 17.00)

Универзитет во Тетово има шест порази на седум натпревари пролетва, па прашање е дали ќе остане на третото место во понеквалитетното женско одбојкарско друштво иако во него влезе од најдобрата почетна позиција, поради билансот есеноска. Македонија Макс ги доби сите седум меча во Втората фаза-2, но сепак нема да може да го преземе врвот во оваа конкуренција од УГД Студент – Жени, а тоа значи дека ќе заврши осмопласирана во конечното рангирање во сезоната 2018/2019. На претходните две меѓусебни средби, двете екипи остварија по една победа со идентични 3:0 користејќи ја домашната поддршка.

 

5) „УГД Студент – Жени“ – „Бами Кор“ (сабота, 18.00)

УГД Студент – Жени веќе го обезбеди првото место во Втората фаза-2, така што натпреварот со Бами Кор од тој аспект ќе има рекреативен карактер. Тетовки можат да напредуваат на табелата, но за да го сторат тоа, потребно ќе биде да слават во Штип или пак, да освојат два сета, а притоа да им одговара резултатот од натпреварот меѓу Универзитет во Тетово и Македонија Макс. Во тој случај, Бами Кор ќе го подобри пласманот за една позиција и ќе има подобар биланс сезонава во меѓусбните пресметки. Есеноска УГД Студент – Жени победи дома со 3:0, а Бами Кор беше поуспешен пролетва со 3:1, исто така пред своја публика.

 

Во ова коло слободна е екипата на Ускана.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (10.коло)

 

Универзитет во Тетово ќе игра за потврда на второто место, а Шутова се надева на чудо

 

Полуфиналните двојки од разигрувањето се веќе познати, па последното коло пред почетокот на нокаут-сегментот ќе ја реши само дилемата околу освојувањето на второто место. Универзитет во Тетово е во подобра позиција од Шутова, затоа што доколку ја совлада Весна Пробиштип во својата сала со кој било резултат, тогаш ќе биде второпласиран и во меѓусебната серија од разигрувањето ќе ја има предноста на домашен терен во евентуалната мајсторка. Шутова има потежок ривал, но поголем проблем за неа е што дури и со победа над Вардар, за да биде втора треба да се надева на победа на пробиштипјани во Тетово. Натпреварот меѓу Џио Струмица и Лирија не решава ништо, па актуелниот првак уште отсега може да се подготвува за полуфиналната низа со Вардар

 

1) „Универзитет во Тетово“ – „Весна Пробиштип“ (сабота, 20.00)

На Универзитет во Тетово му е потребна каква било победа против Весна Пробиштип на домашен терен за да ја осигура втората позиција пред влезот во разигрувањето. Тоа е значајно затоа што во полуфиналната серија со Шутова, тетовци би имале предност на домашен терен. Оттука, нивните мотиви за игра се далеку поголеми со оглед дека пробиштипјани одамна ја загубија можноста да се натпреваруваат за пласман во нокаут делот од сезоната. Шесте порази во низа на Весна Пробиштип, а вкупно осум во девет меча пролетва, доволно илустрираат какви се шансите на екипите во овој дуел. Универзитет во Тетово е апсолутен фаворит за 13-тата победа, со којашто би ставил крај на серијата од три порази едноподруго. Тетовскиот состав во Втората фаза-1 оствари биланс 4-5, а од екипите од водечкиот квартет славеше само против Вардар, така што трумфот против Весна Пробиштип му е потребен и за помирен влез во елиминациите. Од аспект на самодоверба и на расположение, значајно е и тоа што Универзитет во Тетово се пласираше во финалето на купот, па без оглед на петте порази пролетва, знаејќи дека се уште е во трка за двете титули, сепак, може да се каже дека тимот е на добар пат. Во меѓусебните дуели сезонава е 2-0 за тетовци, кои дома победија со 3:0, а на гости со 3:1.

 

2) „Шутова“ – „Вардар“ (сабота, 19.00)

Според спортската логика, натпрварите меѓу Шутова и Вардар би требало да имаат карактер на дерби, но утрешниот нема преголемо значење затоа што скопските одбојкари не можат да напредуваат од четвртото место, а кичевци не решаваат сами во желбата да го освојат второто. Шутова треба да победи и да се надева на чудо, односно на пораз на Универзитет во Тетово од Весна Пробиштип. Само во таков случај, поради поголем број победи, кичевските црвено-црни би напредувале и би биле второпласирани пред разигрувањето, што би им донело предност на домашен терен во евентуалната мајсторка од полуфиналето токму со Универзитет во Тетово. Поради ова, македонскиот првак од 2016-та веројатно ќе биде помотивиран за натпревар, иако знае дека најверојатна опција е да остане третопласиран. Но двете екипи беа елиминирани во купот, па меѓусебната пресметка може да биде мевлем пред почетокот на разигрувањето. Во него, доколку слави во утрешниот меч, Шутова ќе влезе со серија од девет лигашки победи, а Вардар со победа би имал биланс 6-4 во Втората фаза-1 и вторпат по ред би бил успешен против тим којшто ќе настапи во полуфиналето од шампионатот. Претходните две средби одиграни во Скопје завршија со по еден триумф на двете екипи, есеноска за Вардар со 3:2, пролетва за Шутова со 3:1.

 

3) „Џио Струмица“ – „Лирија“ (сабота, 14.00)

Џио Струмица е сигурно прва, Лирија сигурно шестопласирана, па нивниот натпревар нема резултатско значење, освен што ќе влијае на статистиката и на реномето на двата клуба. Актуелниот првак го прослави пласманот во финалето на купот со две победи над Шутова, знае дека ќе игра со Вардар во лигашкото полуфинале, така што може да се подготвува за решавачката етапа од сезоната. Лирија загуби осум од деветте средби пролетва, па без оглед што во Втората фаза-1 влезе од петтото место и беше само на една победа од третото, сепак, не можеше да го издржи темпото што го наметнаа другите клубови. На двете пресметки сезонава, Џио Струмица се радуваше со по 3:0.

Одбојкарски куп на Македонија – полуфинални натпревари (реванши)

 

Џио Струмица направи уште еден чекор кон одбрана на ланската титула

 

Одбојкарите на Џио Струмица се пласираа во финалето на купот со триумф над Шутова со 3:2, во реваншот од фазата на најдобрите четири. Бранителот на двојната круна го доби и првото соочување пред своја публика со 3:1, но местото во наредниот натпреварувачки сегмент не го обезбеди така лесно како што покажува фактот дека во двомечот славеше двапати. Вчера во Кичево, Шутова беше подобра во првите два сета и се закани дека со триумф со 3:0 може да обезбеди финале. Откако Џио Струмица намали на 2:1, за кичевските црвено-црни остана опцијата да триумфираат со 3:1 и со тоа да се изборат за „златен“ сет до 15 поени. Сепак, актуелниот првак израмни на 2:2, го освои потребниот втор сет и со тоа ја осигрура визата за влез во финалето. Иако немаше значење во поглед на пласманот, водечкиот тим во првенството беше поуспешен и во петтиот решавачки сет, па со две победи го елиминираше големиот ривал, којшто сезонава славеше на една од вкупно пет меѓусебни пресметки.

За пехарот во купот за сезоната 2018/2019, Џио Струмица ќе игра со Универзитет во Тетово кој во полуфиналето двапати го совлада Вардар. Терминот и местото на одигрување на финалето во купот ќе бидат дополнително одредени, но ќе продолжи практиката во еден ден да бидат одиграни завршните натпревари во двете конкуренции. Кај дамите, за куп-титулата ќе се надмудруваат Работнички Скопје и Наковски волеј.

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – РЕВАНШИ:

Шутова – Џио Струмица 2:3 (25:23, 26:24, 17:25, 22:25, 17:19)


Универзитет во Тетово – Вардар 3:1 (25:21, 16:25, 25:20, 25:20)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – ПРВИ НАТПРЕВАРИ

Вардар – Универзитет во Тетово 2:3 (22:25, 21:25, 25:17, 25:23, 12:15)


Џио Струмица – Шутова 3:1 (25:21, 25:21, 26:28, 25:13)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – РЕВАНШИ:

Работнички Скопје – Работнички Жени 3:1 (25:23, 25:27, 25:21, 25:16), златен сет (15:12)


Наковски волеј – Пелистер волеј 3:0 (25:17, 25:13, 25:19)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – ПРВИ НАТПРЕВАРИ

Работнички Жени – Работнички Скопје 3:1 (29:27, 25:20, 19:25, 25:13)


Пелистер волеј – Наковски волеј 0:3 (16:25, 17:25, 16:25)

Одбојкарски куп на Македонија – полуфинални натпревари (реванши)

 

За пехарот ќе играат Работнички Скопје и Наковски волеј

 

Одбојкарките на Работнички Скопје го совладаа големиот ривал Работнички Жени во полуфиналето на одбојкарскиот куп на Македонија. Решаваше „златен“ сет, а тоа ислустрира колку беше возбудливо во реваншот во малата сала на арената „Борис Трајковски“. Работнички Скопје победи со 3:1 што беше идентичен резултат како на првиот натпревар, па според правилата, со оглед дека сет-количникот беше изедначен, „златниот“ сет одлучи за вкупниот победик, а во него поуспешна беше екипата на Работнички Скопје. Иако во меѓусебните пресметки сезонава има позитивен биланс 3-2, тимот на Работнички Жени, кој е водечки во првенството, ја загуби можноста за двојна круна и ќе се насочи кон потврда на првата позиција пред почетокот на лигашкото разигрување, како добра база за освојување на шампионскиот трон. А оној од купот ќе оди кај Работнички Скопје или кај Наковски волеј! Струмичкиот состав го оствари најголемиот успех во релативно кратката клупска историја откако го елиминираше Пелистер волеј со два триумфа со по 3:0 во полуфиналниот двомеч, на првиот натпрвар во Битола и вчера пред своја публика. За Наковски волеј тоа беше петта победа во петтиот дуел со Пелистер волеј сезонава.

Кај мажите, Шутова денеска ќе го пречека бранителот на ланската двојна круна, Џио Струмица, во реваншот од полуфиналето во купот. На првото соочување во салата „Парк“, струмичани се радуваа со 3:1, што за нив беше трет успех во четирите меѓусебни средби сезонава. Прв финалист е Универзитет во Тетово, кој во фазата на најдбрите четири двапати го совлада Вардар.

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – РЕВАНШИ:

Шутова – Џио Струмица (денеска, 19:30)


Универзитет во Тетово – Вардар 3:1 (25:21, 16:25, 25:20, 25:20)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – ПРВИ НАТПРЕВAРИ

Вардар – Универзитет во Тетово 2:3 (22:25, 21:25, 25:17, 25:23, 12:15)

Џио Струмица – Шутова 3:1 (25:21, 25:21, 26:28, 25:13)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – РЕВАНШИ:

Работнички Скопје – Работнички Жени 3:1 (25:23, 25:27, 25:21, 25:16), златен сет (15:12)


Наковски волеј – Пелистер волеј 3:0 (25:17, 25:13, 25.19)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – ПРВИ НАТПРЕВАРИ

Работнички Жени – Работнички Скопје 3:1 (29:27, 25:20, 19:25, 25:13)


Пелистер волеј – Наковски волеј 0:3 (16:25, 17:25, 16:25)

Одбојкарски куп на Македонија – полуфинални натпревари (реванши)

 

Шутова ја демне круната на Џио Струмица, ново дерби на Работнички Скопје и на Работнички Жени

 

Одбојкарската сезона е во завршна фаза во двете конкуренции. Откако го елиминираше Вардар, Универзитет во Тетово го очекува противникот во финалето на купот, а во него ќе биде поуспешниот од двомечот меѓу Џио Струмица и Шутова. Првиот натпревар во салата „Парк“ му припадна на бранителот на ланската титула со 3:1, а реваншот е во Кичево в четврток. На досегашните четири пресметки сезонава, Џио Струмица оствари три победи, покрај онаа во купот, славеше и на две од трите лигашки соочувања. Но во пролетниот дуел загуби со 3:0 на теренот на македонскиот шампион од 2016-та, а тоа е резултат што би ги однел кичевските црвено-црни во финалето. Токму поради тој резултат, како и поради предноста на домашениот терен на Шутова, дуелот е се уште отворен. Доколку Шутова се радува со 3:1 како што беше во Струмица, ќе биде одигран дополнителен, „златен“, сет до 15 поени, на два разлика.

Неизвесно би требало да биде и во полуфиналниот реванш од купот кај дамите меѓу двете најдобри екипи сезонава. Работнички Скопје пред своја публика утре ќе се обиде да ја надополни предноста на Работнички Жени од 3:1 од првата средба. Ова ќе биде петти натпревар на водечките состави од првенството, а на досегашните четири, лидерот на табелата, Работнички Жени, впиша три победи. Сите три беа на домашен терен со идентичен резултат 3:1, но единствениот триумф во меѓусебните одмерувања на силите Работнички Скопје го забележа во својата сала со 3:0, а тоа е епилог којшто утре би значел пласман во финалето.

За разлика од скопската, формален ќе биде возвратниот меч од полуфиналната куп-пресметка на Наковски волеј и на Пелистер волеј, со оглед дека струмичките одбојкарки победија со 3:0 на гостувањето во Битола, а претходно ги добија и трите лигашки средби, со само два загубени сета.

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – РЕВАНШИ:

Шутова – Џио Струмица (четврток, 19:30)


Универзитет во Тетово – Вардар 3:1 (25:21, 16:25, 25:20, 25:20)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – ПРВИ НАТПРЕВAРИ

Вардар – Универзитет во Тетово 2:3 (22:25, 21:25, 25:17, 25:23, 12:15)


Џио Струмица – Шутова 3:1 (25:21, 25:21, 26:28, 25:13)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – РЕВАНШИ:

Работнички Скопје – Работнички Жени (утре, 16:30)


Наковски волеј – Пелистер волеј (утре, 20:00)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – ПРВИ НАТПРЕВАРИ

Работнички Жени – Работнички Скопје 3:1 (29:27, 25:20, 19:25, 25:13)


Пелистер волеј – Наковски волеј 0:3 (16:25, 17:25, 16:25)

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (9.коло) – преглед

 

Продолжува сонот на шампионките, Јанта волеј се пласираше во разигрувањето

 

Јанта волеј го одби нападот на Виктори волеј и откако не успеа да влезе меѓу четирите најдобри во купот, обезбеди полуфинале во шампионатот. Работнички Жени триумфираше кај Пелистер волеј и го задржа првото место на табелата, а Работнички Скопје славеше кај Наковски волеј и се уште има теоретски шанси да влезе во разигрувањето од челната позиција. За конечниот изглед на полуфиналните двојки ќе решава последното коло во коешто Работнички Жени ќе игра со Јанта волеј, а Работнички Скопје против Пелистер волеј. Во понеквалитетниот натпреварувачки дел, УГД Студент Жени го освои првото место коешто одговара на седмото во конечното рангирање, а Ускана заврши последна

 

1) „Јанта волеј“ – „Виктори волеј“ 3:0 (25:22, 25:23, 25:20)

Јанта волеј триумфираше над Виктори волеј со 3:0 во натпреварот на сезоната за двете екипи. По него, актуелните шампионки обезбедија учество во полуфиналето од разигрувањето, а струмичканки ќе завршат петтопласирани во конечното рангирање во сезоната 2018/19. Ваков ќе биде епилогот на Втората фаза-1 во најсилната женска одбојкарска конкуренција кај нас, без оглед како ќе завршат натпреварите од десеттото коло. Јанта волеј има девет победи, две повеќе од Виктори волеј што значи дека не постои опција за промени. Со четири успеси во меѓусебните дуели пролетва против Пелистер волеј и против Виктори волеј, ланските првенки го заслужија местото во полуфиналето. Струмичкиот состав беше блиску во сите три сета на саботното гостување во Скопје, но не можеше да го повтори успехот од есеноска кога во главниот град славеше со 3:2. Оттука, за него формален ќе биде мечот со Наковски волеј наредниот викенд, исто како и за Јанта волеј против Работнички Жени.

 

2) „Пелистер волеј“ – „Работнички – Жени 0:3 (17:25, 10:25, 17:25)

Работнички Жени славеше над Пелистер волеј со 3:0 третпат сезонава, но за разлика од претходните два меча, сега на гостински терен. Водечкиот состав на табелата ја потврди несомнената разлика во квлитет и не му дозволи на противникот да се надева дека може да освои сет. Скопскиот тим влезе во средбата со намера да ја задржи лидерската позиција на табелата, којашто не е безбедна и покрај 18-те победи на досегашните 19 натпревари. Оттука, за Работнички Жени и последниот натпревар во оваа фаза од шампионатот ќе биде со победнички императив, но тој ќе дојде на агендата по реваншот од полуфиналето во купот против големиот ривал Работнички Скопје. Тимот на тренерот Горан Славков обезбеди предност од 3:1 во првата половина од двомечот на гостински терен, така што за неколку дена може да реализира две значајни цели. Првата е да заврши на челното место во првенството, а втората е да се пласира во финалето на купот. Таква теоретска можност има и Пелистер волеј, но таа постои само на хартија затоа што битолчанки загубија со 3:0 пред своја публика против Наковски волеј во воведниот полуфинален куп-натпревар. Ако се знае дека пролетва во Втората фаза-1 ги загубија сите девет средби, јасно е дека шансите во реваншот им се помалку од симболични. Но со оглед дека неодамна се вратија во сениорски натпреварувачки рамки, оваа сезона за битолските одбојкарки може да добие преодна оценка.

 

3) „Наковски волеј“ – „Работнички Скопје“ 2:3 (27:25, 12:25, 12:25, 25:21, 11:15)

Наковски волеј е далеку напред во однос на екипите зад него, но никако не успеа да направи решавачки чекор за да им се приближи на водечките тимови во лигата. Како и минатото коло против Работнички Жени, струмичкиот состав сега загуби од Работнички Скопје, но на домашен терен, повторно во пет сета. Сезонава Наковски волеј има шест порази, по три од екипите со име Работнички, па за да оствари резултат којшто е доволен за пехар, треба да најде начин да победува против нив. Работнички Скопје, пак, ја оствари целта по голема борба и остана во тесна трка за врвот, но не решава сам, па дури и со очекуван успех над Пелистер волеј во последното коло, можеби ќе треба да се задоволи со второ место пред разигрувањето, доколку Работнички Жени слави над Јанта волеј. Сепак, за Работнички Скопје во фокусот најпрво е претстојниот реванш од полуфиналето во купот со лидерот на табелата, а дури потоа на ред ќе дојде разврската во Втората фаза-1. Доколку нема поместување на табелата, Работнички Скопје ќе игра со Наковски волеј, а Работнички Жени со Јанта волеј во полуфиналето од разигрувањето во Првата лига.

 

4) „Бами Кор“ – „Универзитет во Тетово“ 3:0 (25:22, 25:21, 25:18)

Локалното тетовско соочување му припадна на Бами Кор кој го напушти дното на табелата и сега е четвртопласиран во понеквалитетното натпреварувачко друштво. Универзитет во Тетово пролетва не игра на ниво, загуби шест од седумте меча и најмногу што може да се надева е да остане на третото место во оваа конкуренција. Бами Кор има пет победи, исто колку Универзитет, но поради бод помалку во однос на ривалот е подолу во рангирањето. Откако двете екипи одиграа по четири сета на претходните две средби на коишто забележаа по една победа, со саботниот триумф Бами Кор поведе со 2-1 во меѓусебните дуели сезонава.

 

5) „Ускана“ – „УГД Студент – Жени“ 1:3 (23:25, 25:21, 22:25, 17:25)

Четвртата победа на седмиот натпревар во Втората фаза-2, на одбојкарките на УГД Студент – Жени им донесе потврда на првото место во овој сегмент, со тоа и седма позиција во конечното рангирање во сезоната 2018/19. По четити сета, штипјанки се радуваа кај Ускана, која ќе биде слободна наредното коло, така што викендов се прости од настапите во Првата лига. Кичевки останаа на пет победи, па ќе немаат можност да го избегнат „фенерот“. Во меѓусебните пресметки со УГД Студент Жени сезонава не најдоа противигра, па загубија трипати во првенството и еднаш во купот.

 

Во ова коло слободна беше екипата на Македонија Макс.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (9.коло) – преглед

 

Полуфинале: Џио Струмица – Вардар и Универзитет во Тетово – Шутова

 

Вардар го доби дербито со Универзитет во Тетово, а фаворитите Џио Струмица и Шутова остварија очекувани победи на гостувањата кај Весна Пробиштип, односно кај Лирија. По претпоследното коло во Втората фаза-1, познати се полуфиналните двојки за разигрувањето во коешто актуелниот првак и вицешампионот ќе играат во реприза на ланското финале, а Универзитет во Тетово ќе ги одмери силите со Шутова. Останува само една дилема, а тоа е кој ќе ја има предноста на домашниот терен во серијата меѓу тетовската и кичевската екипа

 

1) „Вардар“ – „Универзитет во Тетово“ 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 20:25, 18:16)

Вардар конечно го совлада Универзитет во Тетово во петтиот меѓусебен натпревар сезонава и ја оствари првата пролетна победа против екипа од водечкото трио. Тоа значи поголема самодоверба пред почетокот на разигрувањето во коешто црвено-црните ќе се судрат со Џио Струмица во реприза на ланското лигашко финале. Откако беа елиминирани од Универзитет во Тетово во полуфиналето од купот, вардарци психолошки го издржаа саботното соочување со ривалот, иако го загубија првиот сет. Потоа поведоа со 2:1, а во решавачкиот сет успеаја да слават по 34 одиграни поени. Со биланс 11-7 досега во Првата лига, Вардар не може да напредува на табелата, дури и да се радува со 3:0 против Шутова на гости во последното коло. Причина за тоа се четирите бода негатива во однос на кичевскиот тим, па и во случај двете екипи да имаат ист број победи, скопскиот состав ќе остане четвртопласиран. Тоа за него значи судир со бранителот на двојната круна во полуфиналето од разигрувањето. Универзитет во Тетово, пак, се уште е комотен во обидот за заврши втор, а со тоа во серијата со Шутова да има предност на домашен терен. Иако го претрпеа шестиот првенствен пораз сеознава, а трет во низа, тетовци решаваат сами за конечното рангирање по Втората фаза-1 од шампионатот. Со каква било победа над Весна Пробиштип во последното коло, Универзитет во Тетово ќе биде сигурно втор, а со тоа ќе обезбеди настап пред своја публика во евентуалната мајсторка од полуфиналето со Шутова.

 

2) „Весна Пробиштип“ – „Џио Струмица“ 1:3 (25:20, 21:25, 10:25, 16:25)

Џио Струмица загуби сет, но не дозволи изненадување на гостувањето кај Весна Пробиштип во репризата на финалето на купот од минатата сезона. Во натпреварот којшто не решаваше ништо затоа што актуелниот првак претходно го обезбеди првото место, а зелено-црните се простија и од теоретските шанси за влез во разигрувањето, струмичани ја впишаа 17-тата победа, а Весна Пробиштип го претрпе шестиот пораз по ред, вкупно осми во деветата средба пролетва. Со оглед дека ги оствари амбициите за освојување на лидерската позиција пред лигашкото разигрување, Џио Струмица сега е целосно насочена на претстојниот реванш од полуфиналето на купот против Шутова на гости. Последното коло од Втората фаза-1 против Лирија пред своја публика ќе има само формално значење, за да се заокружи одличната сезона во којашто бранителот на двојната круна загуби само еден натпревар, а на 14 од досегашните 18 од првенството, на противниците не им препушти ниту еден сет. Во пресемтката со Универзитет во Тетово наредниот викенд, со оглед дека не може да напредува, ниту пак може да и биде загрозено петтото место на табелата, Весна Пробиштип ќе игра за клупското реноме.

 

3) „Лирија“ – „Шутова“ 0:3 (10:25, 16:25, 16:25)

Според очекувањата, немаше дилеми на натпреварот меѓу Лирија и Шутова. Кичевскиот тим загуби само 42 поени и ја оствари осмата победа едноподруго во Втората фаза-1, а втора на третиот дуел сезонава со екипата од Жеровјане. На тој начин, македонскиот првак од 2016-тата ги задржа теоретските шанси да дојде до второто место на табелата и во полуфината низа со Универзитет во Тетово да ја има предноста на домашниот терен. Сепак, лошата есенска полуетата ги ограничува можностите на Шутова да оди скалило погоре, дури и доколку го совлада Вардар дома во последното коло. За да им се остварат желбите на кичевските црвено-црни, Универзитет во Тетово треба да загуби од Весна Пробиштип во својата сала, што би било големо изненадување имајќи ги предвид квалитетот на екипите и нивните резултати сезонава.

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (9.коло)

 

Јанта волеј и Виктори волеј во директен дуел за пласман во разигрувањето

 

Главниот настан во продолжениот одбојкарски викенд во Првата лига кај дамите е натпреварот меѓу Јанта волеј и Виктори волеј, којшто може да ја реши последната непозната околу полуфиналното друштво во разигрувањето. Работнички Жени ќе го брани лидерското место на табелата на гостувањето кај Пелистер волеј, а Работнички Скопје ќе се обиде да го сочува максималниот ефект во пресметките со Наковски волеј и со тоа да се надева дека може да го преземе врвот. Натпреварите во понеквалитетниот сегмент немаат големо значење, а во нив Бами Кор ќе игра со Универзитет во Тетово, а Ускана ќе го пречека УГД Студент – Жени

 

1) „Јанта волеј“ – „Виктори волеј“ (сабота, 16.30)

Пласман во разигрувањето е влогот во натпреварот меѓу Јанта волеј и Виктори волеј. По него може да биде познато која ќе биде последната екипа со полуфинален статус во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. Актуелните првенки се во подобра позиција затоа што имаат осум, наспроти седум победи на струмичкиот состав. Тоа значи дека доколку го искористат домашниот терен, одбојкарките на Јанта волеј ќе го обезбедат четвртото место на табелата. На првиот меѓусебен меч пролетва, Јанта волеј славеше во Струмица со 3:0, со доминација во сите сетови, така што е носител на лесната фаворитска улога иако противникот триумфираше со 3:2 есеноска на гости во главниот град. Фактот што Виктори волеј забележа само две победи во Втората фаза-1, двете против Пелистер волеј, исто така е во полза на скопскит тим, којшто покрај двата триумфа над битолчанки, токму поради победата во салата на Виктори волеј е во подобра ситуација. Предноста од два бода значи дека доколку Јанта волеј освои два сета утре, секако ќе го задржи посакуваното четврто место, по што решавачки ќе бидат натпреварите од десеттото коло во оваа лигашка етапа. Во него, Јанта волеј ќе игра со Работнички Жени, а Виктори волеј ќе се сретне со Наковски волеј.

 

2) „Пелистер волеј“ – „Работнички – Жени (петок, 19.30)

Тимот на Работнички Жени се бори за двојна круна сезонава, а Пелистер волеј ги загуби шансите за пласман во елиминацискиот сегмент од Првата лига и претрпе голем пораз во првиот меч од полуфиналето на купот. Тоа доволно зборува за силата на двете екипи во пресрет на дуелот со којшто денеска ќе почне претпоследното коло од Втората фаза-1. Битолчанки ги загубија сите осум средби пролетва, а со тоа и шансите за влез во разигрувањето. Работнички Жени, пак, сака да ја задржи првата позиција на табелата за да има предност на домашниот терен во елиминацискиот дел. Токму затоа мотивите кај скопскиот состав ќе бидат посилни, иако погледите се насочени и кон полуфиналето од купот, во коешто Работнички Жени има голема предност од 3:1 по првиот натпревар против Работнички Скопје. И Пелистер волеј е се уште во конкуренција во купот, но со домашниот пораз од Наковски волеј, можностите за финале му се само на ниво на теорија. Досегашните два меча сезонава одиграни во Скопје му припаднаа на составот на Работнички Жени со 3:0.

 

3) „Наковски волеј“ – „Работнички Скопје“ (сабота, 18.00)

Наковски волеј е сигурно трет, а Работнички Скопје се надева дека може да дојде до лидерското место во Првата лига. Оттука, третиот меѓусебен натпревар на ривалите коишто многу веројатно е да се сретнат и во полуфиналето од разигрувањето, има поголемо значење за гостинскиот тим. Работнички Скопје досега освои ист број бодови, а има подобар сет-количник од Работнички Жени, но поради тоа што забележа една победа помалку, треба да слави на преостанатите два меча во овој сегмент, а и да чека кикс на ривалот. Само во таква ситуација може да го преземе првото место на табелата. Затоа, екипата на Работнички Скопје ќе притиска за уште еден триумф, а со тоа и за максимален биланс во меѓусебните дуели со Наковски волеј. Струмичанки се на прагот да го потврдат пласманот во финалето на купот што за нив ќе биде најголем успех во кратката историја на клубот, така што можат да уживаат и во оваа средба, како вовед во натпреварите коишто најдиректно ќе решаваат за двете титули.

 

4) „Бами Кор“ – „Универзитет во Тетово“ (сабота, 17.00)

Универзитет во Тетово ја прекина серијата од пет порази минатиот викенд во натпреварот против Ускана, а Бами Кор ги загуби последните два меча и го зазеде последното место на табелата. Локалното дерби не може драстично да ги промени работите за ниту една екипа, но на претходните меѓусебни две средби беа одиграни по четири сета, така што повторно може да се очекува желба за победа кај одбојкарките на двете страни на мрежата. За Бами Кор би била петта сезонава и би значела можност да се потисне Ускана од четвртото место во оваа конкуренција, а за Универзитет во Тетово шеста, со забелешка дека не може да донесе прогрес во пласманот.

 

5) „Ускана“ – „УГД Студент – Жени“ (недела, 14.00)

Иако игра променливо во Втората фаза-2 и оствари половичен ефект 3-3, тимот на УГД Студент – Жени го презеде врвот во понеквалитетното друштво од Првата лига и со тоа е блиску да го обезбеди седмото место во конечното рангирање сезонава. Нареден предизвик за штипјанки е Ускана која ќе биде слободна наредното коло, што значи дека в недела ќе се прости од настапите за сезоната 2018/19. Кичевки имаат пет победи досега и посакуваат да го избегне „фенерот“, но за да можат да се надеваат дека ќе го подобрат пласманот, првпат сезонава треба да го совладаат штипскиот состав, а притоа да им одговараат и резултатите од другите натпревари. На досегашните три во првенството и во купот, УГД Студент двапати славеше дома со 3:0 и со 3:1, а еднаш на гости со 3:0.

 

Во ова коло слободна е екипата на Македонија Макс.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (9.коло)

 

Три натпревари за формирање на полуфиналните двојки од разигрувањето

 

Вардар оствари четири победи пролетва, но ниту една не беше против екипа од водечкото трио, така што црвено-црните ќе бидат исклучително мотивирани да го совладаат Универзитет во Тетово, а со тоа да му се одмаздат за елиминацијата во полуфиналето на купот. Џио Струмица е апсолутен фаворит на гостувањето кај Весна Пробиштип, исто како и Шутова кај Лирија, но тимовите коишто се во најдобра форма повеќе ќе мислат на меѓусебниот реванш од купот отколку на лигашките пресметки од претпоследната рунда пред почетокот на разигрувањето. Овие три натпревари можат да го дадат и конечниот изглед на полуфиналето во Првата лига

 

1) „Вардар“ – „Универзитет во Тетово“ (сабота, 18.30)

Вардар и Универзитет во Тетово ќе одиграат уште еден натпревар за краток временски интервал, којшто можеби нема значење како полуфиналните пресметки во купот, но секако дека го носи епитетот дерби на претпоследната рунда од Втората фаза-1. Впрочем, викендов тоа е единствениот дуел на екипи од водечката четворка на табелата. Тетовските одбојкари досега забележаа 12 победи, а со оглед дека во завршното коло ќе ја пречекаат Весна Пробиштип, се уште решаваат сами во трката за втората позиција пред почетокот на разигрувањето. Тоа е исклучително важно затоа што во лигашкото полуфинале ќе ја имаат предноста на домашниот терен. Оттука, Универзитет во Тетово е со силни мотиви да го оствари петтиот триумф во петтиот натпревар против Вардар сезонава. Црвено-црните загубија трипати на гостувањата во Тетово, притоа освојувајќи само два сета, а пред своја публика беа поразени со 3:2 во полуфиналето од купот. Исто како ривалот, скопската екипа се засили во преодниот рок, но сепак не успеа да ги достигне поставените цели. Вардарци се четвртопласирани на табелата со 10 победи и имаат само теоретски шанси да напредуваат, а со тоа да избегнат соочување со Џио Струмица во полуфиналето од Првата лига. Што е уште поважно, двократниот македонски првак во пролетниот дел од сезоната не славеше ниту еднаш против екипите од водечката четворка, па и од аспект на мотивација и на самодоверба, нужно му е потребен успех за помирен влез во разигрувањето.

 

2) „Весна Пробиштип“ – „Џио Струмица“ (петок, 19.00)

Средбата меѓу Весна Пробиштип и Џио Струмица е реприза на ланското финале во купот, а и со оглед на реномето на тимовите, на прв поглед треба да значи дерби коешто решава значајна дилема. Но не е така. Пробиштипјани немаа сили да ја издржат трката со клубовите коишто вложија значително повеќе во преодниот рок, па загубија седум од досегашните осум натпревари во Втората фаза-1, а не можеа да влезат во најдобриот квартет ниту во купот. За разлика од нив, пак, Џио Струмица игра шампионски и постојано е на врвот на табелата. Бранителот на двојната круна претрпе само еден пораз, на гостувањето кај Шутова, а тоа значи дека веќе е сигурен на лидерската позиција, па во Пробиштип денеска може да игра мирно и без оптоварување чувајќи се за реваншот во Кичево во полуфиналето од купот. Тој дуел со Шутова засега е многу поважен за струмичани отколку гостувањето кај Весна Пробиштип. На претходните две сочувања сезонава, актуелниот првак победи со 3:0, еднаш дома, еднаш на туѓ терен.

 

3) „Лирија“ – „Шутова“ (сабота, 19.30)

Иако минатото коло против Весна Пробиштип ја прекина серијата од девет порази, екипата на Лирија нема можност да промени нешто позначајно во пласманот на табелата, особено што утре ќе игра со апсолутниот фаворит Шутова. Кичевскиот тим се уште се надева дека може да дојде и до второто место, без оглед што има победа помалку и четири бода негатива во однос на Универзитет во Тетово, па за очекување е дека ќе одигра максимално со цел да ја продолжи лигашката победничка низа на осум натпревари. Последниот и единствен пораз во оваа фаза, првакот од 2016-та го претрпе во премиерното пролетно коло на теренот на Џио Струмица, а оттогаш загуби само во средата во првиот полуфинален меч од купот, исто така во салата на бранителот на двојната титула. Претстојниот реванш против Џио Струмица во купот на 17-ти април е во фокусот на Шутова, која ќе игра за втор триумф на третиот дуел со Лирија сезонава. Есеноска во Тетово беше 3:2 за Лирија, а пролетва во Кичево 3:0 за Шутова.

Одбојкарски куп на Македонија – полуфинални натпревари

 

Победа на бранителот на тронот, финале за Универзитет во Тетово, реализирана цел на Наковски волеј

 

Универзитет во Тетово ја испиша најсветлата страница во клупската историја со пласманот во финалето на нашиот одбојкарски куп. Во реваншот против Вардар, тетовци триумфираа со 3:1 и не дозволија противникот да се надева на пресврт откако загуби со 3:2 на домашен терен во првиот натпревар од полуфиналето. Ваквиот епилог можеби беше за очекување, ако се знае дека во Втората фаза-1 од првенството, скопските црвено-црни не се на потребното ниво и се уште немаат победа над тимовите коишто се во најдобрата четворка, а згора на тоа, на гостувањата под Шара, претходно претрпеа два пораза со само еден освоен сет. Вчерашниот за вардарци беше трет пораз во натпреварите со Универзитет во Тетово на туѓ терен.

Домашната поддршка досега се покажа клучна и во пресметките на Џио Струмица и на Шутова. Бранителот на ланската куп-титула и на двојната круна воопшто, вчера во својата сала се радуваше со 3:1 во првата половина од двомечот во годинашното полуфинале од купот. Тоа е активен резултат за двете екипи, па реваншот ќе биде исклучително интересен. Шутова го доби натпреварот во Кичево пролетва со Џио Струмица со 3:0, така што победата на лидерот во првенството вчера не мора да значи сигурен пласман во финалето. Впрочем, досегашниот биланс од меѓусебните дуели на актуелниот првак и на шампионот од 2016-та е во полза на Џио Струмица, која пролетва ги доби двете домашни средби со 3:1, но на единствената во Кичево делуваше непрепознатливо. Уште еден таков резултат ќе значи пласман на Шутова во финалето на купот.

Во женска конкуренција, нема да има неизвесност на двомечот меѓу Наковски волеј и Пелистер волеј. Струмичкиот состав вчера славеше убедливо со 3:0 на гостувањето во Битола во првиот натпревар од полуфиналето на купот, па реваншот ќе биде формалност од сите аспекти. Поради резултатот, квалитетот на екипите, формата во оваа фаза од сезоната, како и поради меѓусебните пресметки, јасно е дека Наковски волеј првпат во кратката клупска историја ќе игра финале во купот. Единствената опција за идентичен успех на Пелистер волеј е победа во реваншот со 3:0, а потоа и освојување на „златниот“ сет до 15 поени, но тоа е само теорија. Практиката вели дека Наковски волеј сезонава ги доби сите четири средби со Пелистер волеј, кој не успеа да триумфира ниту еднаш во Втората фаза-1 од лигата.

И другиот двомеч од полуфиналето ќе има епилог на 17-ти април кога Работнички Жени пред своја публика ќе ја брани предноста од 3:1 во дербито со Работнички Скопје, остварена на гостински терен пред осум дена.

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – РЕВАНШИ:

Универзитет во Тетово – Вардар 3:1 (25:21, 16:25, 25:20, 25:20)

Шутова – Џио Струмица (17.април)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (МАЖИ) – ПРВИ НАТПРЕВAРИ

Вардар – Универзитет во Тетово 2:3 (22:25, 21:25, 25:17, 25:23, 12:15)

Џио Струмица – Шутова 3:1 (25:21, 25:21, 26:28, 25:13)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – РЕВАНШИ: 

Работнички Жени – Работнички Скопје (17.април) 

Наковски волеј – Пелистер волеј (17.април)

 

ПОЛУФИНАЛЕ (ЖЕНИ) – ПРВИ НАТПРЕВАРИ

Работнички Скопје – Работнички Жени 1:3 (27:29, 20:25, 25:19, 13:25)

Пелистер волеј – Наковски волеј 0:3 (16:25, 17:25, 16:25)