Category: Домашно првенство

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (10.коло)

 

Работнички Жени решава сам за првото место, Работничи Скопје чека кикс на ривалот

 

Познати се полуфиналистите во разигувањето, но резултатите од два натпревара утре ќе ги одредат двојките во првата рунда од елиминацискиот сегмент. Работнички Жени е првопласиран со победа повеќе од Работнички Скопје, така што со каков било триумф над Јанта волеј ќе го обезбеди лидерското место. Работнички Скопје треба да слави над Пелистер волеј и да чека пораз на ривалот. Наковски волеј може да игра мирно во локалното дерби со Виктори волеј, затоа што е сигурно трет, а голем влог немаат ниту средбите од понеквалитетното друштво меѓу Универзитет во Тетово и Македонија Макс, односно меѓу УГД Студент – Жени и Бами Кор

 

1) „Работнички Жени“ – „Јанта волеј“ (сабота, 18.30)

По елиминацијата во полуфиналето на купот, екипата на Работнички Жени може да се насочи на првенството во коешто е во поволна позиција во трката за освојување на првото место пред почетокот на разигрувањето. Со каква било победа над Јанта волеј, водечкиот состав во Првата лига ќе остане на челното место и со тоа ќе закаже полуфинале во шампионатот токму со утрешниот противник. Јанта волеј е четврти на табелата, немаше сили да совлада некоја од екипите коишто се во елитното трио, но триумфираше во сите четири натпревари со директните конкуренти за влез во разигрувањето, така што ќе учествува во нокаут-сегментот. Мечот со Работнички Жени за него не носи голем приотисок, туку ќе биде во функција на подготовка на можната пресметка во елиминациската фаза. На претходните два меѓусебни сезонава, актуелните првенки од Јанта волеј загубија пред своја публика со 3:1.

 

2) „Работнички Скопје“ – „Пелистер волеј“ (сабота, 18.00)

Работнички Скопје се уште го чувствува задоволството од пласманот во финалето на купот и тоа по директен дуел со најголемиот ривал – тимот на Работнички Жени. Сепак, кога е првенството во прашање, екипата на Работнички Скопје не решава сама за остварување на амбициите во пресрет на последното коло од Втората фаза-1. Дури и со очекувана победа над Пелистер волеј, за да биде првопласиран и со тоа да има предност во полуфиналната, а пред се во финалната серија, Работнички Скопје треба да се надева на пораз на составот на Работнички Жени. Само така оваа етапа од шампионатот би завршила на најдобар можен начин за Работнички Скопје кој на двете соочувања сезонава славеше над Пелистер волеј со по 3:0.

3) „Виктори волеј“ – „Наковски волеј“ (сабота, 17.00)

Виктори волеј го загуби клучното гостување кај Јанта волеј минатото коло и не успеа да остане во конкуренција за влез во разигрувањето. Наковски волеј е сигурно третопласиран, така што локалната струмичка пресметка не одлучува ништо, освен што ќе влијае на вкупниот биланс на двете екипи и на меѓусебните одмерувања на силите. Виктори има шест порази на последните седум средби, а утре ќе се надева на осмата сезонска победа. Одбојкарките на Наковски волеј уживаат по пласманот во финалето на купот, што за нив е прво во клупската историја, па можат да одиграат растоварено, очекувајќи го противникот во полуфиналната низа од првенството. Како што стојат работите сега, тоа ќе биде составот на Работнички Скопје.

 

4) „Универзитет во Тетово“ – „Македонија Макс“ (сабота, 17.00)

Универзитет во Тетово има шест порази на седум натпревари пролетва, па прашање е дали ќе остане на третото место во понеквалитетното женско одбојкарско друштво иако во него влезе од најдобрата почетна позиција, поради билансот есеноска. Македонија Макс ги доби сите седум меча во Втората фаза-2, но сепак нема да може да го преземе врвот во оваа конкуренција од УГД Студент – Жени, а тоа значи дека ќе заврши осмопласирана во конечното рангирање во сезоната 2018/2019. На претходните две меѓусебни средби, двете екипи остварија по една победа со идентични 3:0 користејќи ја домашната поддршка.

 

5) „УГД Студент – Жени“ – „Бами Кор“ (сабота, 18.00)

УГД Студент – Жени веќе го обезбеди првото место во Втората фаза-2, така што натпреварот со Бами Кор од тој аспект ќе има рекреативен карактер. Тетовки можат да напредуваат на табелата, но за да го сторат тоа, потребно ќе биде да слават во Штип или пак, да освојат два сета, а притоа да им одговара резултатот од натпреварот меѓу Универзитет во Тетово и Македонија Макс. Во тој случај, Бами Кор ќе го подобри пласманот за една позиција и ќе има подобар биланс сезонава во меѓусбните пресметки. Есеноска УГД Студент – Жени победи дома со 3:0, а Бами Кор беше поуспешен пролетва со 3:1, исто така пред своја публика.

 

Во ова коло слободна е екипата на Ускана.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (10.коло)

 

Универзитет во Тетово ќе игра за потврда на второто место, а Шутова се надева на чудо

 

Полуфиналните двојки од разигрувањето се веќе познати, па последното коло пред почетокот на нокаут-сегментот ќе ја реши само дилемата околу освојувањето на второто место. Универзитет во Тетово е во подобра позиција од Шутова, затоа што доколку ја совлада Весна Пробиштип во својата сала со кој било резултат, тогаш ќе биде второпласиран и во меѓусебната серија од разигрувањето ќе ја има предноста на домашен терен во евентуалната мајсторка. Шутова има потежок ривал, но поголем проблем за неа е што дури и со победа над Вардар, за да биде втора треба да се надева на победа на пробиштипјани во Тетово. Натпреварот меѓу Џио Струмица и Лирија не решава ништо, па актуелниот првак уште отсега може да се подготвува за полуфиналната низа со Вардар

 

1) „Универзитет во Тетово“ – „Весна Пробиштип“ (сабота, 20.00)

На Универзитет во Тетово му е потребна каква било победа против Весна Пробиштип на домашен терен за да ја осигура втората позиција пред влезот во разигрувањето. Тоа е значајно затоа што во полуфиналната серија со Шутова, тетовци би имале предност на домашен терен. Оттука, нивните мотиви за игра се далеку поголеми со оглед дека пробиштипјани одамна ја загубија можноста да се натпреваруваат за пласман во нокаут делот од сезоната. Шесте порази во низа на Весна Пробиштип, а вкупно осум во девет меча пролетва, доволно илустрираат какви се шансите на екипите во овој дуел. Универзитет во Тетово е апсолутен фаворит за 13-тата победа, со којашто би ставил крај на серијата од три порази едноподруго. Тетовскиот состав во Втората фаза-1 оствари биланс 4-5, а од екипите од водечкиот квартет славеше само против Вардар, така што трумфот против Весна Пробиштип му е потребен и за помирен влез во елиминациите. Од аспект на самодоверба и на расположение, значајно е и тоа што Универзитет во Тетово се пласираше во финалето на купот, па без оглед на петте порази пролетва, знаејќи дека се уште е во трка за двете титули, сепак, може да се каже дека тимот е на добар пат. Во меѓусебните дуели сезонава е 2-0 за тетовци, кои дома победија со 3:0, а на гости со 3:1.

 

2) „Шутова“ – „Вардар“ (сабота, 19.00)

Според спортската логика, натпрварите меѓу Шутова и Вардар би требало да имаат карактер на дерби, но утрешниот нема преголемо значење затоа што скопските одбојкари не можат да напредуваат од четвртото место, а кичевци не решаваат сами во желбата да го освојат второто. Шутова треба да победи и да се надева на чудо, односно на пораз на Универзитет во Тетово од Весна Пробиштип. Само во таков случај, поради поголем број победи, кичевските црвено-црни би напредувале и би биле второпласирани пред разигрувањето, што би им донело предност на домашен терен во евентуалната мајсторка од полуфиналето токму со Универзитет во Тетово. Поради ова, македонскиот првак од 2016-та веројатно ќе биде помотивиран за натпревар, иако знае дека најверојатна опција е да остане третопласиран. Но двете екипи беа елиминирани во купот, па меѓусебната пресметка може да биде мевлем пред почетокот на разигрувањето. Во него, доколку слави во утрешниот меч, Шутова ќе влезе со серија од девет лигашки победи, а Вардар со победа би имал биланс 6-4 во Втората фаза-1 и вторпат по ред би бил успешен против тим којшто ќе настапи во полуфиналето од шампионатот. Претходните две средби одиграни во Скопје завршија со по еден триумф на двете екипи, есеноска за Вардар со 3:2, пролетва за Шутова со 3:1.

 

3) „Џио Струмица“ – „Лирија“ (сабота, 14.00)

Џио Струмица е сигурно прва, Лирија сигурно шестопласирана, па нивниот натпревар нема резултатско значење, освен што ќе влијае на статистиката и на реномето на двата клуба. Актуелниот првак го прослави пласманот во финалето на купот со две победи над Шутова, знае дека ќе игра со Вардар во лигашкото полуфинале, така што може да се подготвува за решавачката етапа од сезоната. Лирија загуби осум од деветте средби пролетва, па без оглед што во Втората фаза-1 влезе од петтото место и беше само на една победа од третото, сепак, не можеше да го издржи темпото што го наметнаа другите клубови. На двете пресметки сезонава, Џио Струмица се радуваше со по 3:0.

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (9.коло) – преглед

 

Продолжува сонот на шампионките, Јанта волеј се пласираше во разигрувањето

 

Јанта волеј го одби нападот на Виктори волеј и откако не успеа да влезе меѓу четирите најдобри во купот, обезбеди полуфинале во шампионатот. Работнички Жени триумфираше кај Пелистер волеј и го задржа првото место на табелата, а Работнички Скопје славеше кај Наковски волеј и се уште има теоретски шанси да влезе во разигрувањето од челната позиција. За конечниот изглед на полуфиналните двојки ќе решава последното коло во коешто Работнички Жени ќе игра со Јанта волеј, а Работнички Скопје против Пелистер волеј. Во понеквалитетниот натпреварувачки дел, УГД Студент Жени го освои првото место коешто одговара на седмото во конечното рангирање, а Ускана заврши последна

 

1) „Јанта волеј“ – „Виктори волеј“ 3:0 (25:22, 25:23, 25:20)

Јанта волеј триумфираше над Виктори волеј со 3:0 во натпреварот на сезоната за двете екипи. По него, актуелните шампионки обезбедија учество во полуфиналето од разигрувањето, а струмичканки ќе завршат петтопласирани во конечното рангирање во сезоната 2018/19. Ваков ќе биде епилогот на Втората фаза-1 во најсилната женска одбојкарска конкуренција кај нас, без оглед како ќе завршат натпреварите од десеттото коло. Јанта волеј има девет победи, две повеќе од Виктори волеј што значи дека не постои опција за промени. Со четири успеси во меѓусебните дуели пролетва против Пелистер волеј и против Виктори волеј, ланските првенки го заслужија местото во полуфиналето. Струмичкиот состав беше блиску во сите три сета на саботното гостување во Скопје, но не можеше да го повтори успехот од есеноска кога во главниот град славеше со 3:2. Оттука, за него формален ќе биде мечот со Наковски волеј наредниот викенд, исто како и за Јанта волеј против Работнички Жени.

 

2) „Пелистер волеј“ – „Работнички – Жени 0:3 (17:25, 10:25, 17:25)

Работнички Жени славеше над Пелистер волеј со 3:0 третпат сезонава, но за разлика од претходните два меча, сега на гостински терен. Водечкиот состав на табелата ја потврди несомнената разлика во квлитет и не му дозволи на противникот да се надева дека може да освои сет. Скопскиот тим влезе во средбата со намера да ја задржи лидерската позиција на табелата, којашто не е безбедна и покрај 18-те победи на досегашните 19 натпревари. Оттука, за Работнички Жени и последниот натпревар во оваа фаза од шампионатот ќе биде со победнички императив, но тој ќе дојде на агендата по реваншот од полуфиналето во купот против големиот ривал Работнички Скопје. Тимот на тренерот Горан Славков обезбеди предност од 3:1 во првата половина од двомечот на гостински терен, така што за неколку дена може да реализира две значајни цели. Првата е да заврши на челното место во првенството, а втората е да се пласира во финалето на купот. Таква теоретска можност има и Пелистер волеј, но таа постои само на хартија затоа што битолчанки загубија со 3:0 пред своја публика против Наковски волеј во воведниот полуфинален куп-натпревар. Ако се знае дека пролетва во Втората фаза-1 ги загубија сите девет средби, јасно е дека шансите во реваншот им се помалку од симболични. Но со оглед дека неодамна се вратија во сениорски натпреварувачки рамки, оваа сезона за битолските одбојкарки може да добие преодна оценка.

 

3) „Наковски волеј“ – „Работнички Скопје“ 2:3 (27:25, 12:25, 12:25, 25:21, 11:15)

Наковски волеј е далеку напред во однос на екипите зад него, но никако не успеа да направи решавачки чекор за да им се приближи на водечките тимови во лигата. Како и минатото коло против Работнички Жени, струмичкиот состав сега загуби од Работнички Скопје, но на домашен терен, повторно во пет сета. Сезонава Наковски волеј има шест порази, по три од екипите со име Работнички, па за да оствари резултат којшто е доволен за пехар, треба да најде начин да победува против нив. Работнички Скопје, пак, ја оствари целта по голема борба и остана во тесна трка за врвот, но не решава сам, па дури и со очекуван успех над Пелистер волеј во последното коло, можеби ќе треба да се задоволи со второ место пред разигрувањето, доколку Работнички Жени слави над Јанта волеј. Сепак, за Работнички Скопје во фокусот најпрво е претстојниот реванш од полуфиналето во купот со лидерот на табелата, а дури потоа на ред ќе дојде разврската во Втората фаза-1. Доколку нема поместување на табелата, Работнички Скопје ќе игра со Наковски волеј, а Работнички Жени со Јанта волеј во полуфиналето од разигрувањето во Првата лига.

 

4) „Бами Кор“ – „Универзитет во Тетово“ 3:0 (25:22, 25:21, 25:18)

Локалното тетовско соочување му припадна на Бами Кор кој го напушти дното на табелата и сега е четвртопласиран во понеквалитетното натпреварувачко друштво. Универзитет во Тетово пролетва не игра на ниво, загуби шест од седумте меча и најмногу што може да се надева е да остане на третото место во оваа конкуренција. Бами Кор има пет победи, исто колку Универзитет, но поради бод помалку во однос на ривалот е подолу во рангирањето. Откако двете екипи одиграа по четири сета на претходните две средби на коишто забележаа по една победа, со саботниот триумф Бами Кор поведе со 2-1 во меѓусебните дуели сезонава.

 

5) „Ускана“ – „УГД Студент – Жени“ 1:3 (23:25, 25:21, 22:25, 17:25)

Четвртата победа на седмиот натпревар во Втората фаза-2, на одбојкарките на УГД Студент – Жени им донесе потврда на првото место во овој сегмент, со тоа и седма позиција во конечното рангирање во сезоната 2018/19. По четити сета, штипјанки се радуваа кај Ускана, која ќе биде слободна наредното коло, така што викендов се прости од настапите во Првата лига. Кичевки останаа на пет победи, па ќе немаат можност да го избегнат „фенерот“. Во меѓусебните пресметки со УГД Студент Жени сезонава не најдоа противигра, па загубија трипати во првенството и еднаш во купот.

 

Во ова коло слободна беше екипата на Македонија Макс.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (9.коло) – преглед

 

Полуфинале: Џио Струмица – Вардар и Универзитет во Тетово – Шутова

 

Вардар го доби дербито со Универзитет во Тетово, а фаворитите Џио Струмица и Шутова остварија очекувани победи на гостувањата кај Весна Пробиштип, односно кај Лирија. По претпоследното коло во Втората фаза-1, познати се полуфиналните двојки за разигрувањето во коешто актуелниот првак и вицешампионот ќе играат во реприза на ланското финале, а Универзитет во Тетово ќе ги одмери силите со Шутова. Останува само една дилема, а тоа е кој ќе ја има предноста на домашниот терен во серијата меѓу тетовската и кичевската екипа

 

1) „Вардар“ – „Универзитет во Тетово“ 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 20:25, 18:16)

Вардар конечно го совлада Универзитет во Тетово во петтиот меѓусебен натпревар сезонава и ја оствари првата пролетна победа против екипа од водечкото трио. Тоа значи поголема самодоверба пред почетокот на разигрувањето во коешто црвено-црните ќе се судрат со Џио Струмица во реприза на ланското лигашко финале. Откако беа елиминирани од Универзитет во Тетово во полуфиналето од купот, вардарци психолошки го издржаа саботното соочување со ривалот, иако го загубија првиот сет. Потоа поведоа со 2:1, а во решавачкиот сет успеаја да слават по 34 одиграни поени. Со биланс 11-7 досега во Првата лига, Вардар не може да напредува на табелата, дури и да се радува со 3:0 против Шутова на гости во последното коло. Причина за тоа се четирите бода негатива во однос на кичевскиот тим, па и во случај двете екипи да имаат ист број победи, скопскиот состав ќе остане четвртопласиран. Тоа за него значи судир со бранителот на двојната круна во полуфиналето од разигрувањето. Универзитет во Тетово, пак, се уште е комотен во обидот за заврши втор, а со тоа во серијата со Шутова да има предност на домашен терен. Иако го претрпеа шестиот првенствен пораз сеознава, а трет во низа, тетовци решаваат сами за конечното рангирање по Втората фаза-1 од шампионатот. Со каква било победа над Весна Пробиштип во последното коло, Универзитет во Тетово ќе биде сигурно втор, а со тоа ќе обезбеди настап пред своја публика во евентуалната мајсторка од полуфиналето со Шутова.

 

2) „Весна Пробиштип“ – „Џио Струмица“ 1:3 (25:20, 21:25, 10:25, 16:25)

Џио Струмица загуби сет, но не дозволи изненадување на гостувањето кај Весна Пробиштип во репризата на финалето на купот од минатата сезона. Во натпреварот којшто не решаваше ништо затоа што актуелниот првак претходно го обезбеди првото место, а зелено-црните се простија и од теоретските шанси за влез во разигрувањето, струмичани ја впишаа 17-тата победа, а Весна Пробиштип го претрпе шестиот пораз по ред, вкупно осми во деветата средба пролетва. Со оглед дека ги оствари амбициите за освојување на лидерската позиција пред лигашкото разигрување, Џио Струмица сега е целосно насочена на претстојниот реванш од полуфиналето на купот против Шутова на гости. Последното коло од Втората фаза-1 против Лирија пред своја публика ќе има само формално значење, за да се заокружи одличната сезона во којашто бранителот на двојната круна загуби само еден натпревар, а на 14 од досегашните 18 од првенството, на противниците не им препушти ниту еден сет. Во пресемтката со Универзитет во Тетово наредниот викенд, со оглед дека не може да напредува, ниту пак може да и биде загрозено петтото место на табелата, Весна Пробиштип ќе игра за клупското реноме.

 

3) „Лирија“ – „Шутова“ 0:3 (10:25, 16:25, 16:25)

Според очекувањата, немаше дилеми на натпреварот меѓу Лирија и Шутова. Кичевскиот тим загуби само 42 поени и ја оствари осмата победа едноподруго во Втората фаза-1, а втора на третиот дуел сезонава со екипата од Жеровјане. На тој начин, македонскиот првак од 2016-тата ги задржа теоретските шанси да дојде до второто место на табелата и во полуфината низа со Универзитет во Тетово да ја има предноста на домашниот терен. Сепак, лошата есенска полуетата ги ограничува можностите на Шутова да оди скалило погоре, дури и доколку го совлада Вардар дома во последното коло. За да им се остварат желбите на кичевските црвено-црни, Универзитет во Тетово треба да загуби од Весна Пробиштип во својата сала, што би било големо изненадување имајќи ги предвид квалитетот на екипите и нивните резултати сезонава.

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (9.коло)

 

Јанта волеј и Виктори волеј во директен дуел за пласман во разигрувањето

 

Главниот настан во продолжениот одбојкарски викенд во Првата лига кај дамите е натпреварот меѓу Јанта волеј и Виктори волеј, којшто може да ја реши последната непозната околу полуфиналното друштво во разигрувањето. Работнички Жени ќе го брани лидерското место на табелата на гостувањето кај Пелистер волеј, а Работнички Скопје ќе се обиде да го сочува максималниот ефект во пресметките со Наковски волеј и со тоа да се надева дека може да го преземе врвот. Натпреварите во понеквалитетниот сегмент немаат големо значење, а во нив Бами Кор ќе игра со Универзитет во Тетово, а Ускана ќе го пречека УГД Студент – Жени

 

1) „Јанта волеј“ – „Виктори волеј“ (сабота, 16.30)

Пласман во разигрувањето е влогот во натпреварот меѓу Јанта волеј и Виктори волеј. По него може да биде познато која ќе биде последната екипа со полуфинален статус во нашата најквалитетна женска одбојкарска конкуренција. Актуелните првенки се во подобра позиција затоа што имаат осум, наспроти седум победи на струмичкиот состав. Тоа значи дека доколку го искористат домашниот терен, одбојкарките на Јанта волеј ќе го обезбедат четвртото место на табелата. На првиот меѓусебен меч пролетва, Јанта волеј славеше во Струмица со 3:0, со доминација во сите сетови, така што е носител на лесната фаворитска улога иако противникот триумфираше со 3:2 есеноска на гости во главниот град. Фактот што Виктори волеј забележа само две победи во Втората фаза-1, двете против Пелистер волеј, исто така е во полза на скопскит тим, којшто покрај двата триумфа над битолчанки, токму поради победата во салата на Виктори волеј е во подобра ситуација. Предноста од два бода значи дека доколку Јанта волеј освои два сета утре, секако ќе го задржи посакуваното четврто место, по што решавачки ќе бидат натпреварите од десеттото коло во оваа лигашка етапа. Во него, Јанта волеј ќе игра со Работнички Жени, а Виктори волеј ќе се сретне со Наковски волеј.

 

2) „Пелистер волеј“ – „Работнички – Жени (петок, 19.30)

Тимот на Работнички Жени се бори за двојна круна сезонава, а Пелистер волеј ги загуби шансите за пласман во елиминацискиот сегмент од Првата лига и претрпе голем пораз во првиот меч од полуфиналето на купот. Тоа доволно зборува за силата на двете екипи во пресрет на дуелот со којшто денеска ќе почне претпоследното коло од Втората фаза-1. Битолчанки ги загубија сите осум средби пролетва, а со тоа и шансите за влез во разигрувањето. Работнички Жени, пак, сака да ја задржи првата позиција на табелата за да има предност на домашниот терен во елиминацискиот дел. Токму затоа мотивите кај скопскиот состав ќе бидат посилни, иако погледите се насочени и кон полуфиналето од купот, во коешто Работнички Жени има голема предност од 3:1 по првиот натпревар против Работнички Скопје. И Пелистер волеј е се уште во конкуренција во купот, но со домашниот пораз од Наковски волеј, можностите за финале му се само на ниво на теорија. Досегашните два меча сезонава одиграни во Скопје му припаднаа на составот на Работнички Жени со 3:0.

 

3) „Наковски волеј“ – „Работнички Скопје“ (сабота, 18.00)

Наковски волеј е сигурно трет, а Работнички Скопје се надева дека може да дојде до лидерското место во Првата лига. Оттука, третиот меѓусебен натпревар на ривалите коишто многу веројатно е да се сретнат и во полуфиналето од разигрувањето, има поголемо значење за гостинскиот тим. Работнички Скопје досега освои ист број бодови, а има подобар сет-количник од Работнички Жени, но поради тоа што забележа една победа помалку, треба да слави на преостанатите два меча во овој сегмент, а и да чека кикс на ривалот. Само во таква ситуација може да го преземе првото место на табелата. Затоа, екипата на Работнички Скопје ќе притиска за уште еден триумф, а со тоа и за максимален биланс во меѓусебните дуели со Наковски волеј. Струмичанки се на прагот да го потврдат пласманот во финалето на купот што за нив ќе биде најголем успех во кратката историја на клубот, така што можат да уживаат и во оваа средба, како вовед во натпреварите коишто најдиректно ќе решаваат за двете титули.

 

4) „Бами Кор“ – „Универзитет во Тетово“ (сабота, 17.00)

Универзитет во Тетово ја прекина серијата од пет порази минатиот викенд во натпреварот против Ускана, а Бами Кор ги загуби последните два меча и го зазеде последното место на табелата. Локалното дерби не може драстично да ги промени работите за ниту една екипа, но на претходните меѓусебни две средби беа одиграни по четири сета, така што повторно може да се очекува желба за победа кај одбојкарките на двете страни на мрежата. За Бами Кор би била петта сезонава и би значела можност да се потисне Ускана од четвртото место во оваа конкуренција, а за Универзитет во Тетово шеста, со забелешка дека не може да донесе прогрес во пласманот.

 

5) „Ускана“ – „УГД Студент – Жени“ (недела, 14.00)

Иако игра променливо во Втората фаза-2 и оствари половичен ефект 3-3, тимот на УГД Студент – Жени го презеде врвот во понеквалитетното друштво од Првата лига и со тоа е блиску да го обезбеди седмото место во конечното рангирање сезонава. Нареден предизвик за штипјанки е Ускана која ќе биде слободна наредното коло, што значи дека в недела ќе се прости од настапите за сезоната 2018/19. Кичевки имаат пет победи досега и посакуваат да го избегне „фенерот“, но за да можат да се надеваат дека ќе го подобрат пласманот, првпат сезонава треба да го совладаат штипскиот состав, а притоа да им одговараат и резултатите од другите натпревари. На досегашните три во првенството и во купот, УГД Студент двапати славеше дома со 3:0 и со 3:1, а еднаш на гости со 3:0.

 

Во ова коло слободна е екипата на Македонија Макс.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (9.коло)

 

Три натпревари за формирање на полуфиналните двојки од разигрувањето

 

Вардар оствари четири победи пролетва, но ниту една не беше против екипа од водечкото трио, така што црвено-црните ќе бидат исклучително мотивирани да го совладаат Универзитет во Тетово, а со тоа да му се одмаздат за елиминацијата во полуфиналето на купот. Џио Струмица е апсолутен фаворит на гостувањето кај Весна Пробиштип, исто како и Шутова кај Лирија, но тимовите коишто се во најдобра форма повеќе ќе мислат на меѓусебниот реванш од купот отколку на лигашките пресметки од претпоследната рунда пред почетокот на разигрувањето. Овие три натпревари можат да го дадат и конечниот изглед на полуфиналето во Првата лига

 

1) „Вардар“ – „Универзитет во Тетово“ (сабота, 18.30)

Вардар и Универзитет во Тетово ќе одиграат уште еден натпревар за краток временски интервал, којшто можеби нема значење како полуфиналните пресметки во купот, но секако дека го носи епитетот дерби на претпоследната рунда од Втората фаза-1. Впрочем, викендов тоа е единствениот дуел на екипи од водечката четворка на табелата. Тетовските одбојкари досега забележаа 12 победи, а со оглед дека во завршното коло ќе ја пречекаат Весна Пробиштип, се уште решаваат сами во трката за втората позиција пред почетокот на разигрувањето. Тоа е исклучително важно затоа што во лигашкото полуфинале ќе ја имаат предноста на домашниот терен. Оттука, Универзитет во Тетово е со силни мотиви да го оствари петтиот триумф во петтиот натпревар против Вардар сезонава. Црвено-црните загубија трипати на гостувањата во Тетово, притоа освојувајќи само два сета, а пред своја публика беа поразени со 3:2 во полуфиналето од купот. Исто како ривалот, скопската екипа се засили во преодниот рок, но сепак не успеа да ги достигне поставените цели. Вардарци се четвртопласирани на табелата со 10 победи и имаат само теоретски шанси да напредуваат, а со тоа да избегнат соочување со Џио Струмица во полуфиналето од Првата лига. Што е уште поважно, двократниот македонски првак во пролетниот дел од сезоната не славеше ниту еднаш против екипите од водечката четворка, па и од аспект на мотивација и на самодоверба, нужно му е потребен успех за помирен влез во разигрувањето.

 

2) „Весна Пробиштип“ – „Џио Струмица“ (петок, 19.00)

Средбата меѓу Весна Пробиштип и Џио Струмица е реприза на ланското финале во купот, а и со оглед на реномето на тимовите, на прв поглед треба да значи дерби коешто решава значајна дилема. Но не е така. Пробиштипјани немаа сили да ја издржат трката со клубовите коишто вложија значително повеќе во преодниот рок, па загубија седум од досегашните осум натпревари во Втората фаза-1, а не можеа да влезат во најдобриот квартет ниту во купот. За разлика од нив, пак, Џио Струмица игра шампионски и постојано е на врвот на табелата. Бранителот на двојната круна претрпе само еден пораз, на гостувањето кај Шутова, а тоа значи дека веќе е сигурен на лидерската позиција, па во Пробиштип денеска може да игра мирно и без оптоварување чувајќи се за реваншот во Кичево во полуфиналето од купот. Тој дуел со Шутова засега е многу поважен за струмичани отколку гостувањето кај Весна Пробиштип. На претходните две сочувања сезонава, актуелниот првак победи со 3:0, еднаш дома, еднаш на туѓ терен.

 

3) „Лирија“ – „Шутова“ (сабота, 19.30)

Иако минатото коло против Весна Пробиштип ја прекина серијата од девет порази, екипата на Лирија нема можност да промени нешто позначајно во пласманот на табелата, особено што утре ќе игра со апсолутниот фаворит Шутова. Кичевскиот тим се уште се надева дека може да дојде и до второто место, без оглед што има победа помалку и четири бода негатива во однос на Универзитет во Тетово, па за очекување е дека ќе одигра максимално со цел да ја продолжи лигашката победничка низа на осум натпревари. Последниот и единствен пораз во оваа фаза, првакот од 2016-та го претрпе во премиерното пролетно коло на теренот на Џио Струмица, а оттогаш загуби само во средата во првиот полуфинален меч од купот, исто така во салата на бранителот на двојната титула. Претстојниот реванш против Џио Струмица во купот на 17-ти април е во фокусот на Шутова, која ќе игра за втор триумф на третиот дуел со Лирија сезонава. Есеноска во Тетово беше 3:2 за Лирија, а пролетва во Кичево 3:0 за Шутова.

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (8.коло) – преглед

 

Јанта волеј го врати четвртото место, неизвесно дерби во Скопје

 

Четири од пет сета на разлика, две водства на домаќинот и две израмнувања, рамноправен дуел на дербито меѓу водечката и третопласираната екипа на табелата. На крајот, Работнички Жени оствари значајна победа над Наковски волеј и го задржа лидерското место на табелата пред составот на Работнички Скопје, кој петтипат сезонава славеше над Виктори волеј. Откако Јанта волеј очекувано триумфираше над Пелистер волеј, струмичанки паднаа на петтото место, а наредниот викенд во директен дуел со актуелните првенки ќе решаваат за пласман во полуфиналето од разигрувањето. Јанта волеј ќе ја има предноста на домашениот терен

 

1) „Работнички Жени“ – „Наковски волеј“ 3:2 (26:24, 22:25, 29:27, 24:26, 15:13)

Според резултатот, екипите на Работнички Жени и на Наковски волеј одиграа вистинско дерби во коешто четири од петте сета завршија на разлика. Фаворитот ја оправда улогата, третпат сезонава славеше над струмичанки, а вторпат пред своја публика, уште еднаш со истиот резултат (3:2). На тој начин, скопскиот состав успешно мина уште едно скалило до дефинитивно обезбедување на првото место по основниот тек од сезоната, во којашто најчесто беше лидер. Тоа е логична последица на фактот што има само еден пораз на 18 натпревари, но дури и со таков биланс треба да одигра максимално против Пелистер волеј на гости и со Јанта волеј дома, за да го одбие нападот на Работнички Скопје. Наковски волеј, пак, е сигурно трет, има 13 победи и пет порази досега, па неговата лигашка позиција не е загрозена. Оттука, струмичкиот тим може мирно да се посвети на полуфиналниот двомеч од купот со Пелистер волеј.

 

2) „Јанта волеј“ – „Пелистер волеј“ 3:0 (25:22, 25:16, 25:19)

Ако се погледнат резултатите на Јанта волеј во пролетниот дел, може да се добие впечаток дека актуелните првенки се фокусираа на натпреварите со директните ривали во трката за пласман во разигрувањето. Откако ги совладаа Пелистер волеј и Наковски волеј на гости, одбојкарките на Јанта волеј се радуваа против битолчанки и на свој терен. Убедливата победа со 3:0 го врати скопскиот тим на посакуваното четврто место на табелата пред средбата со Виктори волеј, исто така во Скопје, на којашто ќе падне одлуката за последниот учесник во лигашкото полуфинале сезонава. Со оглед дека Пелистер волеј ги загуби сите осум натпревари во Втората фаза-1, логично е што веќе нема ниту теоретски шанси да влезе во нокут-сегментот од сезоната.

 

3) „Виктори волеј“ – „Работнички Скопје“ 1:3 (25:22, 18:25, 19:25, 20:25)

Виктори волеј првпат сезонава освои сет против Работнички Скопје, но го загуби и петтиот меѓусебен натпревар. Со тоа го препушти и четвртото место на табелата, па доколку сака да ги задржи шансите за настап во полуфиналето од разигрувањето, во наредното коло треба да слави во Скопје против Јанта волеј. Во саботата не успеа во одмерувањето на силите со фаворитот, којшто откако влезе во негатива по првиот сет, притисна и ги врати работите на свое место. Работнички Скопје е второпласиран со само два пораза сезонава, па сакаше и успеа да остане во трка по лидерот чекајќи негов кикс за да може да ја почне елиминациската етапа од најповолната позиција. Сепак, пред конечната одлука во завршните два натпревара, екипата на Работнички Скопје ќе се насочи на реваншот од полуфиналето во купот, во коешто во првиот меч како домаќин загуби од големиот противник Работнички Жени со 3:1.

 

4) „Македонија Макс“ – „Бами Кор“ 3:1 (25:23, 24:26, 25:18, 25:18)

Македонија Макс е позитивна приказна во пролетниот дел од сезоната, а тоа го потврди и во пресметката со Бами Кор. Струмичанки славеа со 3:1 и ја впипшаа седмата победа во седмиот натпревар во Втората фаза-2. Поради послаб сет-количник се уште се на второто место во оваа конкуренција, но по вториот триумф во третиот сезонски натпревар со составот на Бами Кор, барем направија солидна разлика од две победи во однос на Универзитет во Тетово и на Ускана, а со тоа се блиску до потврда на осмото место во конечното рангирање на крајот на натпреварувачката 2018/19. На Бами Кор, кој има биланс 2-4 пролетва, му преостанува битката да ја избегне последната позиција на табелата.

 

5) „Универзитет во Тетово“ – „Ускана“ 3:0 (28:26, 25:19, 25:17)

Универзитет во Тетово ја оствари првата победа во Втората фаза-2, откако пред соочувањето со Ускана ги загуби сите пет натпревари. И кичевскиот тим е со негативен ефект (3-4), па најмногу што може да направи е да се обиде да напредува за една позиција на сметка на саботниот ривал, којшто во меѓусебните дуели сезонава оствари две победи на три средби. За разлика од последниот, претходните два меча завршија во четири сета, а беа одиграни на теренот на Ускана.

 

Во ова коло слободна беше екипата на УГД Студент – Жени.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (8.коло) – преглед

 

Шутова делува незапирливо, Вардар го загуби третото место, се наѕираат полуфиналните двојки

 

Универзитет во Тетово и Вардар не се во посакуваниот ритам во пролетниот дел од Првата лига. За краток временски интервал, тетовци вторпат загубија од Шутова која ги потисна скопските црвено-црни од третото место на табелата. Вардар беше поразен на гостувањето кај Џио Струмица која и математички го обезбеди првото место, а во соочувањето со Весна Пробиштип, Лирија ја прекина губитничката низа од девет натпревари. Иако има уште две кола до крајот на овој натпреварувачки сегмент, веќе можат да се насетат полуфиналните двојки

 

1) „Шутова“ – „Универзитет во Тетово“ 3:1 (25:18, 23:25, 25:17, 25:20)

Шутова ја потврди добрата форма и во дербито со Универзитет во Тетово. Кичевскиот состав славеше вторпат над ривалот во овој натпреварувачки сегмент, а тоа е уште еден показател дека македонскиот првак од 2016-та заврши голема работа во преодниот рок. Во есенскиот дел тетовскиот тим убедливо триумфираше на гостувањето кај Шутова, но пролетва односот на силите значително се промени, па кичевци се израдуваа на седмата победа во серија. Последниот пораз им беше во првото коло од Втората фаза-1 кога загубија кај Џио Струмица, а потоа влегоа во вистински резултатски ритам со којшто напредуваа до третата позиција на табелата. Без оглед што во овој натпреварувачки сегмент Универзитет во Тетово има половичен биланс 4-4, а од екипите коишто ќе играат полуфинале во првенството го совлада само Вардар, се уште е во „пол-позиција“ во трката за второто место. На две кола до почетокот на разигрувањето, тетовци имаат вкупно 12, наспроти 11 победи на Шутова, но што е можеби поважно, поради големата предност остварена во првиот дел од сезоната, засега собраа четири бода повеќе. Тоа значи дека во преостанатите два меча со Вардар на гости и со Весна Пробиштип дома, потребна им е барем една победа со 3:0 или со 3:1 за да бидат второпласирани. Ако го остварат тоа, во евентуалното полуфинале против Шутова, би ја имале предноста на домашен терен. Од друга страна, пак, и покрај желбата да има што подобра почетна позиција во разигрувањето, дури и со две максимални победи над Лирија на гости и над Вардар дома, Шутова најверојатно ќе се задоволи со третото место во основниот тек. Но доколку ја завршат оваа етапа со девет победи, а успеат и да ја минат Џио Струмица во полуфиналето на купот, црвено-црните ќе имаат огромна самодоверба во разигрувањето, со којашто, во таков случај, ќе го амортизираат фактот дека противникот ќе има предност на својата сала.

 

2) „Џио Струмица“ – „Вардар“ 3:0 (25:15, 25:19, 25:17)

Шампионот одигра на ниво на своето реноме и го прегази Вардар во репризата на ланското финале во Првата лига. Резултатот покажува дека вицепрвакот не беше рамноправен во ниту еден сет од натпреварот одигран во салата „Парк“, па бранителот на двојната титула третпат сезонава беше поуспешен од вардарци. Со тоа Џио Струмица и математички го потврди првото место пред почетокот на разигрувањето и мирно може да се подготвува за двомечот со Шутова од полуфиналето во купот. Струмичани доминираа сезонава, остварија 16 победи, загубија само на гостувањето во Кичево, а со ваква форма силно ја истакнаа кандидатурата за нова двојна круна. Сепак, за разлика од лани, задачата сега ќе биде потешка поради големата конкуренција, иако Вардар се уште не може да ја пронајде вистинската игра, без оглед што во преодниот рок се засили со тројца интернационалци. Во Втората фаза-1 скопскиот состав победуваше само против Лирија и против Весна Пробиштип и се уште нема триумф над екипите од водечката четворка. Ако се знае дека ефектот пролетва им е 4-4, јасно е зошто црвено-црните паднаа на четвртото место на табелата и тешко дека ќе можат да избегнат дуел со Џио Струмица во полуфиналето од шампионатот. А сезонава загубија трипати од актуелниот првак, двапати со 3:0 и еднаш со 3:2 во единствениот натпревар во којшто беа конкурентни. Со оглед и на домашниот пораз од Универзитет во Тетово во првата пресметка од полуфиналето во купот, доколку сакаат да ги остварат целите, вардарци треба итно да променат нешто и брзо да влезат во форма. Најпрво во реваншот од купот, а потоа и во лигашките пресметки со Универзитет во Тетово и со Шутова.

 

3) „Лирија“ – „Весна Пробиштип“ 3:1 (26:24, 25:22, 22:25, 25:23)

Конечно малку насмевки во редовите на Лирија. Тимот од Жеровјане ја прекина серијата од девет порази и ја забележа првата победа во елитниот натпреварувачки сегмент. Со оглед на квалитетот на другите екипи, јасно е дека за премиерен триумф пролетва требаше да се чека натпреварот со Весна Пробиштип, иако на претходните два славеа зелено-црните, кои есеноска се држеа добро, но како и Лирија, пролетва не можеа да им парираат на помоќните екипи. Оттука, без разлика на добриот биланс во првиот дел од сезоната, Весна Пробиштип рано ја загуби можноста да се пласира во разигрувањето, претрпе елиминација и од купот во којшто лани беше финалист, па до крајот на сезоната останува да игра за клупската чест. Секако и да се обиде ја прекине серијата порази иако тоа ќе биде тешка мисија бидејќи ќе игра со двете најдобри екипи досега. Лирија има победа помалку и четири бода негатива во однос на саботниот ривал, но пред неа се натпревари со Шутова и со Џио Струмица, така што има само теоретски, а не и реални опции да напредува на петтото место на табелата.

Одбојкарски шампионат на Македонија (жени), Втора фаза-1 и 2, (8.коло)

 

Клучен натпревар за актуелните првенки, епилогот од Скопје го чека Виктори волеј

 

Првенствените натпревари викендов за некои екипи можеби ќе немаат значење како оние од полуфиналето од купот, но со оглед дека се уште нема конечна потврда за позицијата на табелата, штедењето на силите може да биде луксуз. Јанта волеј ќе го пречека Пелистер волеј со желба да се врати на четвртото место, под претпоставка Работнички Скопје петтипат сезонава да слави над Виктори волеј. Работнички Жени, пак, има три чекори кон обезбедување на лидерското место пред почетокот на разигрувањето, а првиот е против Наковски волеј. Во понеквалитетната група, Македонија Макс ќе се сретне со Бами Кор,а Ускана ќе му гостува на тимот на Универзитет во Тетово

 

1) „Работнички Жени“ – „Наковски волеј“ (сабота, 18.00)

Откако го загуби дербито со Работнички Скопје, екипата на Работнички Жени оствари убедлива победа над градскиот ривал во првиот натпревар од полуфиналето во купот, па до крајот на основниот тек во Првата лига останува да го потврди лидерскиот статус. Еден од чекорите за остварување на таа е цел е натпреварот со Наковски волеј. Составот на тренерот Горан Славков има 16 победи, загуби само еднаш во цела сезона, а во двете претходни пресметки со струмичанки триумфираше со 3:2 дома и со 3:0 на гости. Со оглед дека пред Наковски волеј е полуфиналниот куп-меч со Пелистер волеј, а третото место на табелата е веќе обезбедено, гостинскиот тим може да влезе растоварено на овој натпревар и да се обиде да го избегне петтиот лигашки пораз.

 

2) „Јанта волеј“ – „Пелистер волеј“ (сабота, 19.00)

Јанта волеј и Пелистер волеј ќе играат значен натпревар за пласман во полуфиналето од разигрувањето во нашата женска одбојкарска лига. Актуелните првенки се во подобра позиција затоа што имаат седум, наспроти шест победи на битолчанки, а за разлика од ривалките, по елиминацијата од купот, можеа целосно да се насочат на првенството. Иако е во серија од три порази, скопскиот тим игра подобро пролетва и успеа да победи на гостувањата кај директните ривали во трката за четвртото место Пелистер волеј и Виктори волеј. Сепак, во пресрет на завршните три лигашки средби е петтопласиран, со забелешка дека ќе биде домаќин и против Виктори волеј наредното коло. Тоа значи дека пред своја публика ќе решава за конечното рангирање по оваа етапа од шампионатот. Пелистер волеј има седум порази пролетва, а во преостанатите два меча ќе игра со Работнички Жени и со Работнички Скопје, така што дури и со победа над Јанта волеј, а земајќи ги предвид освоените бодови, ќе биде далеку од влез во разигрувањето.

 

3) „Виктори волеј“ – „Работнички Скопје“ (сабота, 17.00)

На лигашко полуфинале се надева и тимот на Виктори волеј којшто поради бод повеќе од Јанта волеј, во осмото коло од Втората фаза-1 ќе влезе како четвртопласиран. Но во оваа рунда од првенството ќе има тежок противник против којшто сезонава претрпе четири порази со 3:0. Работнички Скопје доминираше во дуелите со струмичанки, но во наредниот ќе биде повеќе со мислите на реваншот од полуфиналето во купот против Работнички Жени. Поразот во средата со 3:1 пред своја публика значи дека Работнички Скопје треба да се подготвува да одигра перфектен натпревар во реваншот, а на „линија на тој оган“ стои Виктори волеј. Се уште постојат многу комбинации, но доколку Виктори волеј не успее да изненади, а Јанта волеј слави над Пелистер волеј, струмичката екипа ќе го загуби четвртото место на табелата.

 

4) „Македонија Макс“ – „Бами Кор“ (сабота, 18.00)

Македонија Макс игра многу подобро во Втората фаза-2 отколку есеноска, па на шест средби забележа исто толку победи, со што има шанси да биде најдобра во понеквалитетната конкуренција, а со тоа да биде седмопласирана во конечното рангирање сезонава. Бами Кор во овој натпреварувачки сегмент оствари биланс 2-3 и се наоѓа на дното на табелата. Сезонава двете екипи се израдуваа на по една победа во меѓусебните пресметки откако на отворањето на сезоната Бами Кор победи во Тетово со 3:0, а со истиот резултат Македонија Макс славеше на готувањето пролетва.

 

5) „Универзитет во Тетово“ – „Ускана“ (сабота, 18.00)

Според формата, Универзитет во Тетово и Ускана тешко ќе можат да напредуваат на табелата до крајот на првенството, но се разбира дека ќе се обидат да го поправат впечатокот. Тетовскиот тим ги загуби сите пет меча пролетва и се наоѓа на претпоследното место, а кичевскиот има половичен ефект 3-3 и е трет во Втората фаза-2. Претходните две соочувања беа во Кичево и завршија со по една победа за двете екипи, најпрво Универзитет во Тетово есеноска триумфираше со 3:1, а пролетва и Ускана, исто така во четири сета.

 

Во ова коло слободна е екипата на УГД Студент – Жени.

Одбојкарски шампионат на Македонија (мажи), Втора фаза-1, (8.коло)

 

Екстра одбојкарски викенд, пресметки на полуфиналистите во првенството и во купот

 

Оваа првенствена рунда во нашата машка одбојка ќе биде како завршните етапи во битката за двата пехара. Ќе играат екипите коишто оставија најсилен резултатски впечаток сезонава и чиишто цели се да се освои врвот. Во репризата на ланското финале, бранителот на двојната круна, Џио Струмица, ќе го пречека Вардар кој очајно бара прва победа пролетва над ривал од елитната четворка. Шутова ќе се сретне со Универзитет во Тетово со надеж да ја продолжи серијата од шест победи и да ги одржи шансите во трката за второто место, коешто засега цврсто му припаѓа на тетовскиот тим . Лирија и Весна Пробиштип ги загубија шансите за пласман во разигувањето, па на меѓусебниот дуел ќе истрчаат за да го бранат клупското реноме

 

1) „Шутова“ – „Универзитет во Тетово“ (недела, 18.00)

Високите амбиции на Шутова и на Универзитет во Тетово повторно ќе бидат на вистински тест. Прашањето околу второто место на табелата во нашата најквалитетна одбојкарска конкуренција може да биде разрешено по нивниот меѓусебен дуел в недела во Кичево. Во него Шутова ќе влезе со извонредна серија од шест победи со којашто се искачи на четврата позиција, а Универзитет во Тетово со голем триумф над Вардар на гости во првиот натпревар од полуфиналето на купот. Оттука, за очекување е дека пресметката во спортската сала „Христо Узунов“ ќе има силен набој. Македонскиот првак од 2016-та пролетва слевеше над ривалот на туѓ терен со 3:2, а есеноска, во периодот кога двата тима играа без засилувањата во преодниот рок, тетовскиот состав беше убедлив на теренот на Шутова. Тоа значи дека поддршката на домашната публика во досегашниот тек од сезоната не донесе решавачка предност за победа. Но како одминува времето, влогот е се поголем, па ќе решаваат низа параметри. Во овој момент, формата на Шутова е подобра, а потврда за ваквата констатација е убедливата победа над шампионот Џио Струмица во шестото коло. Универзитет во Тетово, пак, во Втората фаза-1 оствари биланс 4-3, со три победи во дуелите со Лирија и со Весна Пробиштип и само една против екипа што е полуфиналист во купот, а веќе е извесно дека ќе биде и полуфиналист во првенството – тоа е Вардар. Сепак, поради добрата акумулација на победи и на бодови од првиот дел од лигата, тетовската екипа се уште има комотна предност во напорите да ја задржи втората позиција. Шутова заостанува за два триумфа и за седум бода зад неделниот ривал, а тоа може да биде пресудно, во евентуално полуфинале на овие два тима, Универзитет да игра дома во можната мајсторка. Се уште постојат многу калкулации и можности за остварување на целите, но за двата тима првата мисла е претстојното соочување.

 

2) „Џио Струмица“ – „Вардар“ (сабота, 19.00)

Репризата на ланското финале ќе има дополнителен шарм, затоа што бранителот на двојната круна донесе одлука натпреварите до крајот на сезоната да ги игра во поголемата и поубава сала „Парк“, наместо во КГС „Партизан“ како досега. Тоа е можност поголем број љубители на одбојката во Струмица да го поздрават тимот на Кирил Ричлиев, којшто досега забележа 15 победи, меѓу нив и две над утрешниот противник Вардар. Есеноска дома со 3:0, а пролетва на гости со 3:2. Ланскиот вицепрвак го реновираше составот во преодниот рок, но во Втората фаза-1 победуваше само против Лирија и против Весна Пробиштип, па неопходен му е позитивен резултат против екипа од врвот на табелата, знаејќи дека во последните два меча пред разигрувањето ќе се сретне со Универзитет во Тетово и со Шутова. Тие натпревари ќе го формираат конечниот изглед на табелата по основниот тек, а со тоа и полуфиналните двојки. Во средата вардарци доживеаја непријатен домашен пораз од Универзитет во Тетово во првата полуфинална средба од купот, а го загубија и Филип Блежевски кој беше суспендиран на четири натпревари поради нессодветно однесување. Фактот што лидерот Џио Струмица има три победи повеќе од Универзитет во Тетово, а во преостанатите две лигашки кола ќе се сретне со Весна Пробиштип и со Лирија, му дава опција да калкулира и да ги штеди силите, со што би бил најподготвен за првата пресметка во полуфиналето во купот против Шутова наредната среда на домашен терен. Вардар, пак, ќе биде под притисок за успех со којшто би се обидел најмалку да остане третопласиран, а со тоа да избегне дуел со Џио Струмица во првата рунда од разигрувањето.

 

3) „Лирија“ – „Весна Пробиштип“ (сабота, 19.30)

Лирија и Весна Пробиштип немаа квалитет да ја издржат трката со клубовите коишто вложија повеќе во преодниот рок, па во Втората фаза-2 досега им преостана да се надеваат на победа само во меѓусебните натпревари. Првиот пролетва и припадна на Весна Пробиштип со 3:0, а во четири сета заврши мечот есеонска, исто така на теренот на зелено-црните, коишто имаат седум триумфи во вкупниот биланс во лигата, два повеќе од Лирија. Тоа значи дека дури и со победа утре, тимот од Жеровјане тешко може да се надева дека ќе ја преземе петтата позиција од ривалот. Но секако може да се надева дека ќе ја прекине серијата од девет средби без успех. Пробиштипјани, пак се во низа од четири порази, а последен и единствен пат во Втората фаза-1 славеа токму против Лирија.