Category: Домашно првенство

Кулминација на сезоната кај одбојкарките, мајсторката меѓу Вардар жени 2019 и Јанта волеј Кисела вода на МРТ-3 од 17 и 25

 

По вкупно шест меѓусебни пресметки сезонава, една од нив во финалето на купот и три во финалната серија од првенството, одбојкарките на Вардар жени 2019 и на Јанта волеј Кисела вода за шампионскиот престол ќе решаваат во еден единствен натпревар. Мајсторката во финалето на Првата лига е во населбата Ченто во Скопје, а кој ќе победи денеска ќе ја заработи привилегијата да го крене пехарот. За црвено-црните би бил прв во кратката историја на клубот, а за ривалот трет по двата во 2017 и 2019.

 

Јанта волеј Кисела вода во понеделникот имаше меч-топка да ја заврши низата со 3-1 во победи и да ја запечати двојната круна за натпреварувачката 2020/21. Не успеа, вардарки се извлекоа и ја задржаа предноста на домашен терен во битката за врвот. Откако загубија на три средби едноподруго, иако не блескаа, триумфираа во Кисела вода, израмнија на 2-2 во финалето прекинувајќи ја успешната низа на противничките од три победи во меѓусебните соочувања. Параметрите покажуваат дека е тешко да се прогнозира, вардарки имаат персонални проблеми, неизвесно е дали и колку воопшто може да придонесе Марија Лазарова, која се повреди на претходниот дуел, но дури и да може да игра без ограничување, извесно е дека домашниот состав нема да ја формира најдобрата двојка на блокерската позиција. Јанта волеј Кисела вода има подобри бројки во сите елементи освен во грешките на сервис, па тоа е една од нијансите којашто може значително да влијае на резултатот. Освојувачките на годинашниот куп делуваат подобро во одбрана, па доколку успеат да го нападнат противничкиот прием, а со тоа да оневозможат организиран напад, тогаш ќе бидат многу поблиску до успехот. Но како и да е, многу работи ќе зависат и од психолошката подготовка, затоа што на претходните мечеви имаше премногу осцилации не само во текот на еден натпревар, туку и во сетовите, па постојаноста во играта е уште еден предуслов за решение, како што без сомневање се и подарените поени.

 

Според сево ова, пред нас е интересен натпревар во којшто секој поен може да го одреди текот на мајсторката од финалната серија во разигрувањето. Во него Вардар жени 2019 влезе со почетна предност од 1-0 како подобар тим од полуфиналната двојка 1-4, но потоа Јанта волеј Кисела вода славеше двапати, а црвено-црните израмнија на 2-2. Сезоната кулминира денеска, а преносот е на МРТ-3 од 17 часот и 25 минути.

Џио Струмица повторно на врвот, осма шампионска титула во клупската историја

 

Одбојкарите на Џио Струмица ја продолжија доминацијата во македонската одбојка откако ја освоија шампионската титула и во сезоната 2020/21. Во вториот натпревар од финалето на Првата лига, тие го совладаа Универзитет во Тетово со 3:1 (25:21, 25:18, 20:25 25:15) и со 3-0 во победи ја затворија серијата во којашто влегоа со почетна предност од 1-0 заработена поради тоа што беа победничка екипа од полуфиналната двојка 1-4.

 

За разлика од натпреварот во петокот во Тетово, Џио Струмица денеска почна со видлива решителност да ја заврши работата и на домашен терен во салата „Парк“ осмипат да се качи на шампиониот трон. Два од четирите сета минаа во целосна доминација на струмичани кои го прославија 16.пехар во клупските витрини. Од 2021 досега, во седум од вкупно деветте сезони Џио Струмица ја заработи двојната круна како што беше и во оваа сезона. Универзитет го одигра првото лигашко финале, вкупно трето сметајќи го и купот, но се уште нема сили да ја запре неприкосновеноста на ривалот којшто беше подобар во сите три финални соочувања (две во купот и едно во првенството).

 

На вечерашниот натпревар најефикасен беше Марјан Урдов со 17 поени, два помалку забележа Владо Милев, двоцифрен беше и Ристо Николов со 13, а за составот на Џио Струмица Славе Наков придонесе со 9, Васе Михаилов со 8 и Ефтим Ричлиев со 5. Кај Универзитет во Тетово Јовица Симовски имаше 16, Ристо Клопчевски 13, Мирковиќ 12, Бериша 10, а Ѓоргески 2 поена.

 

Во Струмица денеска заврши 28.сезона во македонската клупска одбојка, а по неа ќе почне репрезентативниот период со настап на црвено-жолтиот национален тим во Европската сребрена лига во мај и во јуни, а потоа и на Европското првенство во септември, второ во историјата на македонската селекција.

Џио Струмица за осми шампионски пехар, Универзитет во Тетово за продоолжување на финалето

 

Вториот натпревар од финалната серија во Првата македонска машка одбојкарска лига може да биде и последен сезонава доколку Џио Струмица уште еднаш го совлада Универзитет во Тетово. Во таков случај, струмичани ќе ја прослават осмата шампионска титула со триумф со 3-0 во победи против ривалот во последната етапа од разигрувањето. Токму затоа тетовци немаат избор и денеска во салата „Парк“ од 19 часот пред камерите на Македонската радиотелевизија (МРТ-3 канал) треба да слават, затоа што тоа е единствениот начин за нив да ја продолжат низата и да се изборат за нов дуел, в петок на свој терен.

 

Калкулациите се јасни во пресрет на денешното соочување, вкупно осмо меѓу двете најдобри екипи кај нас во тековното првенство. Џио Струмица се радуваше на пет, а загуби само две пресметки и тоа оние коишто немаа влијание на пласманот во основниот дел. Но токму фактот што во финалето тетовци влегоа со две лигашки победи по ред, даде основа дека оваа серија може да биде долга, а не да заврши во најкраток рок. Сепак, во петокот на гостински терен, струмичките одбојкари остварија успех во пет сета и со оглед на почетната предност од 1-0 во победи заработена поради тоа што беа подобра екипа во полуфиналната двојка 1-4, дојдоа на чекор до тронот. Ако им се остварат желбите, тие уште денеска ќе го освојат осмиот лигашки пехар, седми од 2012 досега. Тие се први шампиони на независна Македонија, а во минатите девет сезони сметајќи ја и ланската којшто што не заврши поради пандемијата, имаат шест првенствени трофеи. Впрочем, Џио Струмиа не беше на врвот само двапати во последните осум одиграни првенства. Од друга страна, пак, Универзитет во Тетово го игра првото лигашко финале, а во двете во купот не успеа да се избори за премиерниот пехар во клупските витрини. Виновник за тоа е токму Џио Струмица која во 2019 и годинава го совлада ривалот во завршниот куп-меч.

 

Вкупниот биланс во меѓусебните дуели е 9-2 во полза на струмичани, кои со победа и на 12.натпревар ќе означат крај на клупската сезона 2020/21. По неа, ќе почне репрезентативниот период со настап на македонскиот национелен состав во Европската сребрена лига во мај и во јуни, а потоа и со подготовките и со учеството на Европското првенство во септември.

Мајсторка ќе решава за женскиот одбојкарски трон, Вардар израмни во финалето со Јанта

 

Финалната серија меѓу Јанта волеј Кисела вода и Вардар жени 2019 ќе се решава во мајсторка откако вечерва црвено-црните славеа со 3:2 (14:25, 25:19, 14:25, 25:22, 17:15) на гости во третиот натпревар од низата за шампионскиот трон. Домашниот состав водеше двапати, прв имаше сет и меч-топка за да ја освои третата првенствена титула во клупската историја, но вардарки преживеаја, го затворија петтиот сет со 17:15 иако пред тоа губеа со 9:5. Јанта волеј Кисела вода вечерва во салата „Македонија“ ја имаше расположената Украинка Собол која заврши со 35 поени, имаше и два одлични сета во коишто го остави ривалот на 14 поени, но сепак, не успеа да ја заврши работата и куп-пехарот да го надгради со шампионскиот трофеј.

 

Тимот на Вардар жени 2019 денеска повторно играше променливо, но за разлика од претходните две средби од финалето грешеше помалку, а во нападот отвори повеќе опции преку Ковачевиќ, Лазарова и Славкова. И покрај тоа што повторно приемот осцилираше, вардарки денеска направија помалку грешки, 28 во пет сета, што е напредок во споредба со натпреварите на коишто губеше. Јанта волеј Кисела вода подари идентичен број поени, имаше девет повеќе од напад, а два позитива во елементите блок и сервис, во периоди подобра енергија, но во решавачките моменти премногу зависеше од Собол. Блокерката Стојановска имаше забележителен настап со 15 поени, а примачките Серафимова и Маројевиќ освоија по 10. Тасевска заврши со 4, а Стевановска со 3. Кај Вардар, Кубанката Агуеро собра 20, Ковачевиќ 17, Славкова 9, Курјерова и Лазарова по 8, Илиева 2, а Зарева 1.

 

Мајсторката ќе биде одиграна в четврток со пренос на МРТ-3, а во неа Јанта волеј Кисела вода ќе се обиде да ги повтори успесите од 2017 и од 2019 кога беше македонски првак. Вардар жени 2019 се надева на првиот трофеј во клупската историја којашто почна минатата сезона.

Меч-топка за пехар за Јанта волеј Кисела вода, пренос на МРТ-3 од 17 и 25

 

Одбојкарките на Јанта волев Кисела вода ја имаат првата меч-топка во финалната серија од разигрувањерто во Првата лига. Во денешниот натпревар со Вардар жени 2019 на домашен терен во салата на ОУ „Невена Георгиева Дуња“, триумф за нив ќе значи двојна круна сезонава, односно освојување на шампионската титула за сезоната 2020/21. Црвено-црните влегоа во низата со почетна предност од 1-0 во победи, но беа поразени на двете претходни средби, така што доколку сакаат првпат во клупската историја да станат првенки, немаат право на кикс на мечот којшто ќе оди во пренос на МРТ-3 од 17 часот и 25 минути. Психолошката предност е на страна на екипата на Јанта волеј Кисела вода, но вардарки досега двапати славеа на пет соочувања со ривалките сезонава, па епилогот е тешко да се прогнозира. За домашниот состав останува шансата денеска да слави четвртипат по ред во меѓусебните пресметки, а доколку се случи спротивното, резулатот ќе биде нерешен, па за шампионскиот трон ќе решава мајсторка во четврток на теренот на Вардар жени 2019.

 

Во Втората фаза-2, Пелистер волеј го освои второто место, што значи дека на крајот на сезоната битолчанки ќе бидат осми во конечното рангирање, а со тоа извадија билет за настап во Првата лига во наредната сезона во случај да биде формиран понизок квалитативен ранг. Успехот над Македонија Макс во саботата го одби нападот на тимот на Јанта волеј Форца којшто се радуваше над Ускана со 3:1, но поради помал број бодови скопскиот состав заврши третопласиран. Дебитантот Фит фан волеј имаше одлична сезона, па максималниот биланс во ова друштво го заокружи против УГД Студент, а Виктори волеј го совлада Бами Кор и го потврди претпоследното место на табелата. Македонија Макс е четврта, УГД Студент петти, а Ускана шеста во Втората фаза-2 во натпреварувачката 2020/21. 20/21.

 

Прва лига (жени), Втора фаза-2, (14.коло)

Фит фан волеј – УГД Студент 3:0 (25:22, 25:21, 25:21)
Пелистер волеј – Македонија Макс 3:0 (25:19, 25:16, 25:21)
Јанта волеј Форца – Ускана 3:1 (25:10, 25:23, 24.26, 25:18)
Бами Кор – Виктори волеј 0:3 (21:25, 19:25, 22:25)

Финале: Универзитет во Тетово – Џио Струмица 2:3 (25:20, 16:25, 25:22, 19:25, 12:15), струмичани на прагот на осмата титула

 

Џио Струмица го совлада Универзитет во Тетово со 3-2 на гости во првиот натпревар од финалето во најсилната македонска одбојкарска конкуренција. Со оглед на предноста од 1-0 со којашто влезе во серијата за шампионскиот трон, најуспешната екипа во последната деценија кај нас е на чекор до осмиот првенствен, вкупно 16.трофеј сметајќи ги и оние во купот. За да ја завршат работата, одбојкарите на Џио Струмица треба да слават над ривалот во вторник на свој терен пред камерите на МРТ, а во спротивно, ќе има барем уште еден натпревар нареднот петок, повторно кај Универзитет.

 

Домашниот состав денеска подобро го отвори мечот и го доби првиот сет со 25:20, на што струмичани одговорија со доминантна игра во вториот за 25:16. Тетовци повторно дојдоа до предност со 25:22 во третиот, по што седумкратниот првак најпрво израмни со 25:19, а потоа во решавачкиот, петти сет беше посмирен и славеше со 15:12. Владо Милев беше најефикасен во победничкиот табор со 18 поени, Урдов придонесе со 17, а двоцифрени беа и Николов со 11 и Наков со 10. Капитенот Михаилов освои 6, а техничарот Ричлиев 4 поени. Јовица Симовски го предводеше Универзитет во Тетово со 34 поени, но тоа не беше довоно за триумф. Мирковиќ заработи 14, Клопчевски и Бериша по 8, Ѓорѓески 4, а Стојанов 1.

 

Џио Струмица води во финалето со 2-0 и доколку победи во наредното соочување во салата „Парк“ во вторник со пренос на МРТ-3 од 19 часот, тогаш ќе ја освои осмата шампионска титула, седма во последните десет години. За да му се израдува на првиот пехар во клупските витрини, Универзитет во Тетово веќе нема избор и треба да добие три натпревари по ред, а од досегашните седум сезонава, славеше само на два. Вкупниот биланс на двете екипи во минатите три сезони е 9-2 во полза на Џио Струмица.

Почнува финалната серија кај одбојкарите, преносот е на МРТ-3 од 17 часот и 55 минути

 

Џио Струмица и Универзитет во Тетово денеска влегуваат во завршната трка за шампионскиот пехар во Првата македонска машка одбојкарска лига. Последниот освојувач на тронот има почетно водство од 1-0 во победи поради успешен настап во полуфиналната двојка 1-4, а тоа значи дека ја заработи привилегијата да ја има и предноста на домашен терен во низата којашто може да содржи најмалку два, а најмногу четири натпревари. Првиот е на теренот на Универзитет кој досега нема пехар, првпат е во финалето на првенството, а претходно одигра две во купот, во 2019 и годинава, но беше поразен токму од составот на Џио Струмица, кој се надева на 16.трофеј во клупските витрини. Покрај осумте во купот, струмичани седумпати беа македонски прваци, а шестпати од 2021 досега, така што се најуспешна екипа кај нас во последната деценија.

 

За поголема самодоверба во пресрет на финалната серија, Универзитет во Тетово славеше над ривалот во последните две лигашки соочувања. Со оглед дека Џио Струмица рано ја обезбеди најдобрата позиција во разигрувањето, тие средби резултатски немаа големо значење, но би требало да донесат стабилност во играта и верба кај тетовци дека можат да му париираат и да го совладаат противникот. Седумкратниот шампион доби четири од шесте меѓусебни пресметки сезонава, а осум од вкупно десет ако се бројат и натпреварувачките 2018/19 и 2019/20, што сугерира дека и во ова финале треба да биде носител на фаворитската улога. Впрочем, струмичани загубија само две од 25 средби, за разлика од тетовци чијшто биланс е 20-5.

 

За очекување е Универзитет да се обиде да нападне со сервис како што беше во првиот сет од финалето во купот во салата „Парк“ на 28.март. Доколку успее да му оневозможи на противникот добра организација на нападите, тогаш шансите за долга серија ќе бидат поголеми. Значајна улога ќе има и одбраната, како и процентот на искористени контранапади, но и психолошката стабилност којашто се покажа клучна на некои од претходните натпревари. Резултатскиот императив од денешниот дуел може да биде товар за Универзитет во Тетово зашто во случај на неуспех во својата сала, Џио Струмица ќе дојде до предност од 2-0 во победи и ќе и биде потребен само уште еден триумф за да ја заврши работата. Засега сигурно е дека ќе има уште еден меч во вторник во Струмица од 19 часот, исто така, со пренос на МРТ-3, а доколку денеска тетовци израмнат, ќе заработат можност уште еднаш да играат дома, што би било наредниот петок. Ако има потреба од мајсторка, домаќин ќе биде Џио Стррумица.

Последно коло во Втората фаза-2, дилемите се за второто и за петтото место

 

Екипите од втората квалитативна група во македонската женска одбојка за сезоната 2020/21, утре ќе го завршат првенствениот настап со натпреварите од 14.коло во Втората фаза-2. Со максимален биланс во ова друштво, екипата на Фит фан волеј одамна го обезбеди првото место, со тоа седмото во конечното рангирање, па во пресметката со УГД Студент ќе влезе со амбиција да го потврди одличниот впечаток во дебитантското учество во Првата лига. Штипјанки се петтопласирани, а позицијата можат да ја задржат дури и со пораз, затоа што освоија бод повеќе во однос на Ускана, која има идентичен ефект на победи и на порази. Кичевските одбојкарки ќе гостуваат кај Јанта волеј Форца – тимот чијшто амбиции се да го преземе второто место на Пелистер волеј. Во пресрет на соочувањето со Македонија Макс на свој терен, битолчанки имаат два бода повеќе од Јанта волеј Форца, па сами решаваат за конечниот пласман. Оттука, каков било триумф на Пелистер волеј ќе значи сигурен пласман на осмата позиција сезонава, втора во Втората фаза-2.

 

Од аспект на табелата, никакво влијание нема дуелот на Бами Кор и на Виктори волеј, екипите со најслаб ефект во ова првенство. Бами Кор досега не забележа победа, а освои три бода во 19 натпревари, додека, пак, Виктори волеј има три триумфи, со напомена дека во овој натпреварувачки сегмент славеше само над тетовскиот состав.

 

Во трката за шампионскиот трон, пак, Јанта волеј Кисела вода има предност од 2-1 во победи против Вардар жени 2019. Наредниот натпревар е в понеделник од 17 часот и 30 минути со пренос на МРТ-3, а може да биде последен во женската одбојка сезонава доколку слави составот од Кисела вода. На вардарки им е потребен гостински триумф за да израмнат, а со тоа да се изборат за мајсторка на домашен терен.

 

Прва лига (жени), Втора фаза-2, (14.коло)

Фит фан волеј – УГД Студент (сабота, 13.00)
Пелистер волеј – Македонија Макс (сабота, 13.00)
Јанта волеј Форца – Ускана (сабота, 14.00)
Бами Кор – Виктори волеј (сабота, 13.00)

Јанта волеј Кисела вода е на чекор до шампионската титула, втор пораз на вардарки во финалето

 

Одбојкарките на Јанта волеј Кисела вода славеа над Вардар жени 2019 на гости со 3:1 (20:25, 25:17, 25:20 и 25:21) во вториот натпревар од финалната серија во разигрувањето во Првата македонска лига и поведоа со 2-1 во победи во трката за шампионскиот трон за сезоната 2020/21. За разлика од претходниот дуел пред три дена, вардарки денеска одиграа подобро, но во нападот ја имаа само располоената Агуеро, а некоректниот прием не дозволуваше поголем и доволен придонес од другите одбојкарки, па играта повторно не беше на ниво за да се задржи предноста на домашниот терен во низата за пехарот. Јанта волеј Кисела вода полошо влезе во денешната пресметка, но се бранеше подобро в поле, ја користеше искусната Украинка Собол во нападот и по потреба на прием, а сето тоа и овозможи на техничарката Мила Стевановска да ги разигра примачките, како и блокерките, па освојувачките на годинашниот куп дојдоа на чекор до третиот првенствен пехар во клупската историја.

 

Гостинскиот состав имаше 57 поени од напад, 14 повеќе од Вардар жени 2019, а споредбено со првиот финален меч, денеска во салата „Македонија“ во ОУ „Крсте Петков Мисирков“ распределбата на поените од блок и од сервис беа порамномерни. Јанта заработни 10 блока со 4 аса, а црвено-црните пет блока и седум аса. Односот на грешки, исто така, беше речиси изедначен, одбојкарките од Кисела вода подарија 28, а вардарки 27 поени, па во колективната статистика главната разлика ја прават поените од акција.

 

Индивидуално, Собол заврши со 24, Серафимова со 17, а двоцифрена кај Јанта волеј беше и Маројевиќ со 10 поени. Блокерките Тасевска и Стојановска придонесоа со по 9, а Стевановска со 1 поен. Кај Вардар жени 2019, мала утеха е фактот што најефикасна на средбата беше Агуеро со 29 поени, Ковачевиќ освои 9, а пред да се повреди, Павловска забележа 5 поени. Славкова и Лазарова, која се врати во тимот, имаа 4, Илиева и Курјерова по 2, а Пејовска 1 поен.

 

Наредниот, трет натпревар во серијата е в понеделник во Кисела вода, а може да биде последен доколку трумфира Јанта волеј. Во спротивно, со победа на Вардар жени 2019 и израмнување на 2-2, за пехарот ќе решава мајсторка на теренот на црвено-црните кои во финалето влегоа со почетна предност од 1-0.

Финале: Вардар жени 2019 – Јанта волеј Кисела вода на МРТ-3 од 17 часот и 25 минути

 

Повторно ден за финале кај дамите! Одбојкарките на Вардар жени 2019 и на Јанта волеј Кисела вода ќе ги одмерат силите петтипат сезонава, а вторпат во финалната серија за шампионкиот трон во Првата македонска одбојкарска лига. Двете екипи се на еднаква дистанца од пехарот, резултатот во финалето е 1-1 во победи, а за освојување на престижната титула потребни се три триумфи.

 

Вардарки беа подобри на двата натпревара во основниот сегмент, но двократните првенки вратија во наредните два коишто имаа поголемо значење. Покрај успехот на свој терен во понеделникот за израмнување на почетокот на финалето во разигрувањето, составот на Јанта волеј Кисела вода беше подобар и во завршната средба од купот во салата „Парк“ во Струмица. Тоа може да значи психолошка предност за гостинскиот тим пред денешата пресметка во салата „Македонија“ во населбата Ченто иако досегашните теоретски претпоставки не добиваа секогаш потврда на терен. Во секој случај, целта на одбојкарките на Вардар жени 2019 ќе биде да ја намалат негативата во споредба со поените на ривалките освоени преку блок и сервис. Јанта волеј имаше дури 13 поени повеќе во овие два елемента, а во убедливата победа од 3:0 на првиот финален натпревар големо влијание имаа и деветте грешки помалку. По трите неискористени сет-топки за 1-1, од коишто две по ред, вардарки не се рехабилитираа, па во третиот сегмент од мечот освоија само девет поени што претпоставува дека денеска ќе се обидат да тргнат силно за да ја задржат предноста на домашниот терен во финалната серија.

 

Без разлика на епилогот од денешниот дуел, ќе има уште најмалку еден, в понеделник во Кисела вода, а доколку резултатот е 2-2 во победи, тогаш мајсторката ќе биде закажана на теренот на Вардар жени 2019.